Světové ceny potravin v srpnu čtvrtý měsíc za sebou klesly a jejich souhrnný ukazatel sestoupil nejníže za déle než rok. Ve své pravidelné měsíční zprávě to oznámila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Agentura také zvýšila výhled sklizně obilovin v začínající sezoně.
Cenový index FAO klesl proti červenci o 1,9 bodu na 201,8 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od loňského června. Srpnový pokles odrážel nižší ceny kukuřice, pšenice a olejnin.
Cenový index sestavovaný organizací FAO měří měsíční pohyby cen obilovin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru. Na svůj vrchol 238 bodů se vyhoupl v únoru 2011. Vysoké ceny potravin tehdy přispěly k vypuknutí nepokojů na Blízkém východě a v severní Africe v rámci takzvaného arabského jara.
Ceny potravin také prudce rostly v létě 2012, a to kvůli suchu ve Spojených státech i jinde ve světě. Nyní však cenovou úroveň snižuje příznivé počasí a rovněž výhled na oživení produkce obilovin na nový rekord.
FAO dnes také zvýšila předpověď pro světovou produkci obilovin v roce 2013/2014 na rekordních 2,492 miliardy tun. Je to 0,5 procenta nad červencovou předpovědí a 7,7 procenta nad loňskou produkcí.
Hlavní ekonom FAO Abdolreza Abbassian se domnívá, že cenový pokles se v příštích měsících výrazně zmírní, protože trhy již do cen započítaly vyhlídky na rekordní sklizeň a jsou podle něj na dně.