Kvůli globálnímu oteplování ztrácejí jablka část své křupavosti, ale zároveň sládnou. Podle agenturních zpráv to zjistila to nová vědecká studie.
Výzkumný tým analyzoval údaje ze dvou ovocných sadů v Japonsku z let 1970 až 2010. Z nich získal jasné důkazy, že klimatické změny mají dopad na chuť jablek a jejich strukturu. Vědci napsali ve studii, kterou zveřejnil časopis Nature Scientific Reports, že všechny tyto změny mohou být způsobeny časnějším vykvétáním a vyššími teplotami. Na světě ročně vyroste asi 60 milionů tun jablek, což z nich činí třetí celkově nejoblíbenější druh ovoce. Předchozí studie ukázaly, že globální oteplování způsobuje časnější vykvétání jabloní, a že na sklizeň mají vliv změny v množství srážek a výši teplot.
Sady využité ke studii pěstují odrůdy jablek Fudži a Cugaru. Farmy ležící v japonských prefekturách Nagano a Aomori za sledovanou dobu zaznamenaly průměrný nárůst teplot vzduchu o 0,31 respektive 0,34 stupně Celsia za desetiletí. Tyto sady si vědci vybrali proto, že na nich nedocházelo ke změně kultivarů nebo pěstitelských praktik, a tedy mohli vyloučit jiné faktory vyjma klimatických.
Údaje sledované během let zahrnovaly měření koncentrace kyselin a cukru, pevnosti ovoce a vodnatění - chorobu, která způsobuje vodou prosáklé oblasti v dužině jablka. Analýza prokázala pokles v kyselosti, pevnosti a vodnatění, ale zvýšení sladkosti za sledovanou dobu.
Spoluautor studie Tošihiko Sugiura z Národního ústavu ovocnářství ve městě Fudžimoto uvedl, že sladší jablko je podle něj pozitivní věc a ztráta tvrdosti je negativní. Výzkumníci poznamenali, že jejich studie je patrně první, která měřila změny v chuti a struktuře jídla v důsledku klimatických změn.