Tržby až o 150 milionů korun se letos sníží tuzemským pěstitelům květin. Příčinou je chladné jaru a suché počasí v létě. Značná část pěstitelů skončí ve ztrátě. Uvedl to dnes v Olomouci při zahájení letní etapy největší tuzemské výstavy květin Flora předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák. Dodal, že více než polovinu prodejů českých květinářů představují záhonové a balkónové květiny, na jejichž poptávce se nepřízeň počasí projevuje výrazně.
Horák upřesnil, že odhadují, že letošní ztráta v tuzemské skleníkové produkci květin se bude pohybovat v rozmezí od deseti do patnácti procent ročního obratu. Ve finančním vyjádření bude činit zhruba sto až sto padesát milionů korun.
Chladné jarní počasí se negativně odrazilo v poptávce po květinách od domácích pěstitelů. Například v březnu tržby pěstitelů květin klesly o 30 až 60 procent. Pěstitelům zároveň vzrostly náklady na vytápění skleníků. Podle předsedy svazu byly špatné světelné podmínky, což se projevilo tím, že o první dodávky květin neměli zákazníci takový zájem a květiny zůstaly ve sklenících. Balkónové květiny a letničky proto mohly být ve sklenicích vysazeny mnohem později než v předchozích letech. Kvůli tomu květináři neměli takový obrat jako dříve. Pro české zahradníky je přitom tento segment trhu rozhodující, řekl Horák.
Několik pěstitelů květin pak na začátku léta postihly záplavy. Po nich přišla rekordní horka, což mělo také negativní vliv na poptávku po letním sortimentu a na kvalitu výpěstků, doplnil místopředseda svazu Petr Nachlinger. Když v Česku panují tropické teploty, tak prodej květin prudce klesá.
Celkové tržby českých květinářů loni vzrostly o čtyři procenta na 1,94 miliardy korun. Většina v Česku prodaných květin však pochází z dovozu, přestože jeho objem loni klesl o 6,5 procenta na 2,55 miliardy korun. Právě levné dovozy květin na začátku 90. let minulého století téměř zlikvidovaly domácí konkurenci. Velká zahradnictví krachovala a drobní producenti květin se tímto oborem již neuživili.
Díky rostoucí poptávce po květinách, ale také zásluhou dotací z Programu rozvoje venkova na obnovu skleníků a fóliovníků, se podařilo oboru doslova vstát z popela. Na rozdíl od některých jiných zemědělských odvětví vykazuje česká květinářská produkce od druhé poloviny 90.let růst. Růst produkce je doprovázen také změnou její struktury. Z klimatických a ekonomických důvodů čeští květináři přešli od řezaných květin k pěstování rostlin hrnkových, záhonových a balkónových.