Evropská komise dnes představí návrhy, které mají zjednodušit a zrychlit fungování evropského Fondu solidarity. Tento fond se využívá na uhrazení části škod po živelních pohromách a dalších katastrofách, jako byly nedávné povodně v České republice a celé střední Evropě.
Česká republika požádá o pomoc z Fondu solidarity na nápravu škod po těchto povodních v první polovině srpna.
Navrhované změny by měly přinést rychlejší vyplacení odškodného i možnost záloh, které by schvalovala Evropská komise na žádost postiženého státu.
Fond solidarity vznikl v roce 2002 po velkých záplavách ve střední Evropě, včetně České republiky. Od té doby ho již využilo 23 zemí při 52 katastrofách. Není určen na rychlou pomoc, ale na pozdější uhrazení části škod.
Fond funguje mimo běžný rozpočet Evropské unie. Na výplatu se složí ostatní členské země poté, co postižený stát předloží žádost a poté, co tuto žádost schválí Evropská komise, Evropský parlament a Rada EU, tedy členské státy. Země musí požádat o pomoc do deseti týdnů.
Škody musí přesáhnout hranici 0,6 procenta hrubého národního důchodu daného státu. V případě České republiky je to 872 milionů eur (22,5 miliardy korun). Pomoc ale může být udělena i v případě, že pohroma tento práh nepřesáhne, ale živelní pohroma způsobí velké regionální škody.