Vládní kabinet dnes schválil novely zákonů o zemědělství a o Státním zemědělském intervenčním fondu. Normy mají přizpůsobit předpisy očekávaným nařízením Evropské unie souvisejících se společnou zemědělskou politikou Evropské unie. Bez těchto změn by nebylo možné pro období 2014 až 2020 například vyplácet farmářům dotace.
Připravovaná reforma společné evropské zemědělské politiky podle materiálu letos a v následujících dvou letech vyžádá od ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) náklady přes 900 milionů korun. Náklady ministerstva zemědělství pro období 2013 až 2015 v souvislosti se změnou dotační politiky se v materiálu odhadují na 50 až 60 milionů korun. Náklady SZIF pro tříleté období mají dosáhnout 768 milionů korun. Náklady způsobené například změnou systému vyplácení dotací a s tím spojeným přechodem na nový informační systém mají být hrazeny z úspor v resortu, změny tak nemají zatížit státní rozpočet. ¨
Novela není v konečné podobě, protože společná zemědělská politika (SZP) dosud není známá a ministerstvo zemědělství při jejím vytváření musí pracovat s dostupnými pracovními verzemi změn unijních předpisů. České předpisy proto bude nejspíše nutné v blízké budoucnosti dále měnit podle toho, na čem se členské státy v Bruselu skutečně dohodnou.
Ministr zemědělství Petr Bendl v polovině května na Agrárním fóru uvedl, že kvůli průtahům jednání v Bruselu nezačnou nová dotační pravidla nejspíše platit od příštího roku, který bude přechodným obdobím, ale až o rok později.
Návrh reformy společné zemědělské politiky představila Evropská komise v říjnu 2011. České zemědělce ani představitele státu tehdy příliš nenadchl. K tomu, aby mohly návrhy komise začít platit, je musí schválit členské státy a Evropský parlament. Konečná podoba SZP by měla být oznámena v červnu.