Dovozy drůbežího masa do České republiky dále rostou. Za první tři měsíce roku se dovezlo 26 714 tun, což je meziročně o třináct procent více. Nejvíce se drůbež vozí z Polska, odkud pocházelo přes 12 000 tun. Podíl polských dovozů tak vzrostl z loňských 38 procent na 45 procent celkových dovozů drůbeže. Informovali o tom zástupci Sdružení drůbežářských podniků.
Za celý loňský rok činily dovozy drůbeže 99 313 tun, vývozy 28 999 tun. V posledních čtyřech letech podle drůbežářů každoročně dovozy rostou zhruba o osm až deset tisíc tun.
Výrazněji než dovoz letos roste vývoz drůbeže. V prvním čtvrtletí bylo z tuzemska vyvezeno 7729 tun drůbeže, zatímco ve stejném období loni to bylo 5481 tun. Přes 60 procent české drůbeže směřuje na Slovensko.
Jak vysvětlil předseda Sdružení drůbežářských podniků Milan Říha a generální ředitel tuzemského zpracovatele Vodňanská drůbež, cena drůbežího masa z dovozu je příznivá, protože řada zahraničních podniků nemá standardy, které jsou v Česku. Drůbežáři dlouhodobě upozorňují na to, že zatímco v Česku používají všichni zpracovatelé již roky chlazení masa vzduchem, v některých jiných státech přetrvává chlazení masa vodou. To je levnější, ale také například rizikovější pro přenos nebezpečných salmonel.
Zatímco ještě v 90. letech činila podle průměrná spotřeba drůbežího masa v ČR zhruba dvanáct kilogramů na hlavu ročně, nyní se pohybuje kolem 25 kilogramů. Drůbežímu masu patří v oblíbenosti druhá příčka za vepřovým. Zhruba 70 procent tuzemské poptávky po drůbeži se nyní pokrývá z domácích zdrojů, zbylých 30 procent masa pochází z dovozu.