Dotace na solární energii jsou největší tunel v českých dějinách, prohlásil včera ve vystoupení před Poslaneckou sněmovnou prezident republiky Miloš Zeman. Dodal, že solární baroni české hospodářství do této doby připravili zhruba o dvě stě miliard korun. Navrhuje proto vytvoření komise, která dotace vyšetří. Solární sdružení se ohradila proti označování majitelů malých fotovoltaických instalací za tuneláře a za jádro problému označila velké elektrárny na polích, z nichž část vlastní polostátní energetická společnost ČEZ.
České domácnosti kvůli podpoře na solární energii a zvýšeným cenám elektřiny prý přišly podle Zemana o 35 miliard korun, české podniky o dalších 165 miliard. Například Vítkovické železárny tratí na zbytečně předražené energii ročně 200 milionů korun, mladoboleslavská Škoda pak ještě dvakrát tolik, poznamenal.
Zeman se prý kvůli podpoře solárníkům postupně setkal s ředitelem Bezpečnostní informační služby Jiřím Langem, nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou, prezidentkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou a ministrem vnitra Janem Kubicem. Navrhl jim vytvoření společného týmu, který by se tímto největším „tunelem“ v českých ekonomických dějinách seriózně zabýval.
Vznik parlamentní vyšetřovací komise se snaží prosadit opoziční ČSSD. Má se zabývat postupem vlády a Energetického regulačního úřadu v oblasti fotovoltaiky.
Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES) a Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) označily za viníky solárního boomu z let 2009 a 2010 vlastníky velkých fotovoltaických elektráren. (Aliance) ovšem zásadně nesouhlasí s označováním všech 22 000 rodin, živnostníků či firem, které provozují solární elektrárny, za tuneláře. Naprostá většina z nich investovala své prostředky a zadlužila se u bank na základě vládní pobídky a garancí pro čistou energetiku, uvedl zástupce AlieES Martin Sedlák.
Zástupci solárních sdružení se ohradili proti výši podpory, o které Zeman mluvil. Za podporu fotovoltaických elektráren dosud spotřebitelé rozhodně nezaplatili 200 miliard korun, ale čtvrtinu této částky. Dotace na rekultivaci uhelných dolů, plynofikace či plánovaná státní garance za dostavění Temelína jsou mnohem vyšší, zareagovali na Zemanovo prohlášení AliES a CZEPHO. Za vysokými cenami elektřiny podle nich nestojí jen podpora obnovitelných zdrojů, ale také poplatek za distribuci.
Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 Kč/MWh. Kromě toho stát letos odvádí z rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů 11,7 miliardy korun.