Evropská unie nenařizuje členským státům konkrétní rozdělení kompetencí v rámci kontrol v restauracích, ať už se týká kvality nebo bezpečnosti potravin. Právní předpisy Evropské unie stanoví pouze principy a cíle bezpečnosti potravin, včetně povinnosti zavést účinná opatření při nedodržování těchto právních předpisů. Uvedlo ministerstvo zemědělství v návaznosti na vládou schválenou novelu zákona o potravinách s tím, že epidemilogická stránka věci musí zůstat dodržena.
Nejvhodnější a nejefektivnější řešení kontroly na všech stupních potravinového řetězce, včetně restaurací, si podle sdělení ministerstva zemědělství určují jednotlivé členské státy unie samy.V některých členských státech unie jsou úřední kontroly v restauracích v gesci ministerstev zemědělství, je to například v Belgii, Bulharsku, Dánsku, Francii nebo Německu. Naopak v jiných zemích spadá tato kontrola pod ministerstvo zdravotnictví, například v Rakousku nebo na Kypru. Záleží také na detailech organizace dozoru a kompetencí jednotlivých dozorových orgánů či agentur v členských státech.
Vláda schválila se změnami sporný návrh zákona o potravinách, v němž zpřesnila kompetence dozorových orgánů. Kompetence nad dozorem veřejného stravování zůstane s výjimkou zvěřiny ministerstvu zdravotnictví.
Dozorové úřady ministerstva zemědělství nyní kontrolují výrobu potravin a obchod s nimi. Kontrolu jídla v restauracích a občerstveních mají na starosti hygienici patřící pod ministerstvo zdravotnictví. Podle původního návrhu by se takřka veškerá kontrola potravin sjednotila pod dozorové úřady ministerstva zemědělství až na několik výjimek, jako jsou školní jídelny, nemocnice, věznice či lázeňské domy.