Na poslance a především na ministry zemědělství a životního prostředí apeluje Zemědělský svaz ČR , aby nepodpořili senátní návrh novely zákona č. 334/ 1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu. Současné znění tohoto zákona zvýšilo poplatky za vyjmutí zemědělské půdy s cílem snížit úbytek mnohdy té nejúrodnější půdy. Senátní návrh novely zákona však uděluje výjimky, u kterých by se poplatky měly snížit. Informovala o tom mediální zástupky svazu Kateřina Hlavinková.
Zemědělský svaz ČR nesouhlasí se senátním návrhem zákona s ohledem na stále rostoucí úbytek zemědělské půdy. Proto zaslal členům Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR negativní stanovisko s výzvou, aby navržený senátní návrh zákona nebyl přijat.
Zemědělský svaz ČR má důvodné pochyby, že je v návrhu novely zákona dostatečně jasně definován předmět výjimky, neboť stavby dopravní infrastruktury a stavby s nimi související mají možnost různých výkladů a zneužití. Mezi předměty výjimky jsou například stavby přenosové soustavy, distribuční soustavy, přepravní soustavy, distribuční soustavy v plynárenství a zásobování tepelnou energií a zároveň i průmyslové zóny schválené vládou. „Zde je potřeba položit si otázku, co jsou to průmyslové zóny schválené vládou, neboť vláda průmyslové zóny neschvaluje. Navíc máme obavy, že se navrhovaná právní úprava bude vztahovat i na nově navrhované plochy a že tak bude zcela degradován základní a jediný účinný nástroj ochrany zemědělského půdního fondu,“ komentuje návrh novely předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Zemědělský svaz ČR se snaží zamezit dalším významným úbytkům zemědělských ploch, a proto žádá rovné poplatky bez udělování výjimek, ať už se jedná o státní organy či soukromé subjekty. Cílem je motivovat investory, aby využívali stávající opuštěné areály takzvané brownfields. V roce 2006 byl úbytek půd pro osidlování a dopravní infrastrukturu odhadován na šestnáct hektarů za den a množství zakrytého povrchu 243m2 na jednoho obyvatele, což je nad průměrem hodnot zemí Evropské Unie. Celkový úbytek zemědělské půdy od roku 2000 do roku 2012 činil 53 254 hektarů většinou té nekvalitnější zemědělské půdy.
„Naším cílem je ochránit zemědělský půdní fond, neboť jeho úbytek je více než alarmující. Stavební zábory jsou většinou nevratným procesem, který omezuje nebo úplně zamezuje využívání půdy,“ dodal Martin Pýcha.