Na pozemkové úpravy bylo vloni vynaloženo 1,6 miliardy korun, což představuje dohromady 214 dokončených komplexních a jednoduchých pozemkových úprav na celkem 96 127 ha půdy. V současné době Státní pozemkový úřad připravuje novelizovanou vyhlášku č. 545/2002 Sb., o postupu při provádění pozemkových úprav a náležitostech návrhu pozemkových úprav, která by měla přispět k efektivní a rychlé realizaci pozemkových úprav. Informovala o tom mluvčí Státního pozemkového úřadu Veronika Rešková.
Pozemkové úpravy jsou jedním z klíčových faktorů pro rozvoj venkova. Mají nesporný efekt v oblasti udržitelného rozvoje a napomáhají rozvoji podnikání. Při provádění pozemkových úprav dochází k racionálnímu prostorovému uspořádání pozemků všech vlastníků půdy v řešeném území a podle potřeby také k reálnému vytyčení těchto pozemků v terénu. Současně se pomocí pozemkových úprav zajišťují podmínky pro zlepšení životního prostředí, ochranu a zúrodnění půdního fondu, funkční vodní hospodářství a zvýšení ekologické stability krajiny. Cestou pozemkových úprav se též obnovuje katastr nemovitostí.
Nově Státní pozemkový úřad řídí sestavu bývalých pozemkových úřadů podle zákona č. 503/2012 (o Státním pozemkovém úřadu) a vlastní proces pozemkových úprav je upraven zákonem č. 139/2002 Sb. (o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech). Pozemkové úpravy naplňují preambuli zákona č. 229/1991 Sb. (o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku), podle které jsou upraveny vlastnické vztahy k půdě v souladu se zájmem hospodářského rozvoje venkova i v souladu s požadavky na tvorbu krajiny a životního prostředí.
„V roce 2012 bylo dokončeno celkem 214 pozemkových úprav, z toho 146 komplexních a 68 jednoduchých, o výměře 96 127 ha půd. Částka vynaložená na pozemkové úpravy za rok 2012 činila téměř 1,6 miliardy korun,“ uvádí ústřední ředitel Státní pozemkového úřadu Petr Šťovíček.
Nejvíce komplexních pozemkových úprav se vloni realizovalo ve Středočeském kraji, a to na výměře 11 958 ha a v Plzeňském kraji to představuje 9440 ha půdy. Jednoduché pozemkové úpravy se nejčastěji prováděly v Jihomoravském kraji na 11 611 ha půdy, v pořadí druhý je Jihočeský kraj, kde se jedná o 4329 ha půdy.
Na financování pozemkových úprav se v roce 2012 největší měrou podílelo ministerstvo zemědělství částkou více než 600 milionů korun a Pozemkový fond ČR, který přispěl sumou zhruba 400 milionů korun.
Z celkové částky 1,6 mld. Kč bylo použito přibližně 700 milionů korun na neinvestiční činnost a 900 milionů korun na realizaci cest, protierozních, protipovodňových a ekologických opatření.
Do současné doby byly provedeny jednoduché a komplexní pozemkové úpravy zhruba na 22,2 % výměry zemědělského půdního fondu. Nyní je v řešení na 950 pozemkových úprav. Jednou z našich priorit je zrychlení celého procesu pozemkových úprav a v současné době pracujeme na koncepci, která by k tomu měla přispět,“ dodal Šťovíček.