Setí jarních obilovin proti běžnému termínu v důsledku dlouho trvající zimy a ležícího sněhu se zpozdilo až o pět týdnů. Výrazné oteplení v posledních dnech umožnilo českým zemědělcům vjet do polí, aby dohonili jarní polní práce. U obilí, kukuřice či pozdních brambor nemusí opožděné setí a sázení představovat větší problém, u raných plodin však očekávají pěstitelé propad tržeb.
Prezident Agrární komory Jan Veleba je přesvědčen, že díky krásnému počasí se v tomto týdnu výrazně posune setí. Do konce týdne bude podle něj zaseta patrně většina obilí.
Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka je v některých oblastech Čech reálný posun v setí jarních obilovin čtrnáct dní až tři týdny, naopak na Vysočině bude prý prodlení asi kratší. Nejsložitější situace v prodlení je na jihu Čech a na Moravě, poznamenal Stehlík. V těchto regionech podle něj zpoždění představuje až pět týdnů proti běžnému termínu setí.
Ztráty na výnosech proti běžnému roku letos očekává ředitel olomoucké Agrární komory Miloš Porč s tím, že jejich výše ale bude záležet na dalším vývoji počasí. Za důležité považuje, aby v květnu nepanovalo suché počasí a obilí mělo dostatek vláhy. Loni zemědělci na Olomoucku zahájili setí jařin obilovin v polovině března a v roce 2011 už na začátku března. Letos se o to pokusili 14. března, pak ale opět přišel mráz, sníh a deště, takže práce museli přerušit, uvedl Porč. Zemědělské stroje na Olomoucku do polí opět vyjely až na začátku tohoto týdne.
Veleba upozornil, že ani vytoužený příchod jarního počasí nezabrání ztrátám u pěstitelů raných brambor a zeleniny či okrasných květin. Skluz zhruba tři týdny znamená, že česká zelenina přijde trh o tři týdny později, to znamená o tři týdny zkrácení tržeb, tam už ty ekonomické ztráty budou, vysvětlil. Podobně se vyjádřil také Stehlík. Podle něj se opoždění asi nejmarkantněji projeví u raných brambor, kde dojde k opoždění sklizně, a tím i ke snížení tržních cen. U ostatních běžných plodin, jako jsou kukuřice nebo brambory na uskladnění, nemusí mít podle něj naopak pozdní jaro vůbec žádný reálný dopad.