Kromě domácí produkce, která se uplatňuje na českém trhu a vyváží i do ostatních zemí, se na našem trhu objevují i vejce z ostatních členských států Evropské unie. V souvislosti s údajným falešným označováním německých biovajec provedla Státní veterinární správa kontrolu dovozů ze Spolkové republiky Německo. Žádné zásilky biovajec z Německa do České republiky ale nesměřovaly. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Inspektoři veterinárního dozoru kontrolovali od 1. ledna do 28. února hlášené zásilky v místě určení, tedy u příjemců, podle nařízení vlády č. 125/201. Žádná z nich nebyla zásilkou biovajec původem z Německa, upřesnil Duben.
Pokud jsou na českém trhu německá vejce, jsou označena v kódu producenta trojkou, což znamená, že jde o vejce od nosnic z klecového chovu (z obohacených klecí). Pokud se tedy zákazník v tržní síti setká s nabídkou biovajec, pochází z nemnoha českých chovů.
Jak sdělil Duben, zákazník vejce rozezná podle kódu na vejci, typ chovu označuje první číslo. Pokud je na něm nula, jde o biovejce, číslo 1 značí vejce z výběhu, číslo 2 z hal a číslo 3 z klecí. Kromě toho je na vejci i kód země původu. Ten může být odlišný od kódu na obalu, protože na obalu je kód země, ve které byla vejce zabalena.
Mluvčí dodal, že s neoznačenými vejci se nesmí obchodovat. Jen v případě, že chovatel prodá vejce ze svého chovu konečnému spotřebiteli, tedy ze dvora, pak se vejce neoznačuje.