25.01.2013 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny v opatřeních pro 18. kolo žádostí

Vzhledem k potřebě proplatit veškeré dotace do konce roku 2015, budou u všech opatření žadatelé povinni úhradu výdajů, na které je požadována dotace, a následné předložení Žádosti o proplacení zajistit nejpozději do 30. června 2015. V rámci Obecných podmínek Pravidel pak dále došlo především k úpravě a zpřehlednění popisu postupu administrace Žádosti o dotaci (kapitola 5.) a rovněž byl pro 18. kolo zakotven systém zásobníku projektů, který je zásadním prvkem pro zajištění dočerpání rozpočtu opatření vzhledem k faktu, že příjem žádostí pro všechna opatření 18. kola by měl být pravděpodobně příjmem posledním. Informují o tom internetové stránky Státního zemědělského intervenčního fondu.

V podopatření I.1.1.1 Modernizace zemědělských podniků je pak hlavní změnou zacílení podpory pouze na výstavbu nebo rekonstrukci jímek a hnojišť a doplňkově na stáje a dojírny pro skot, ovce a kozy s tím, že výdaje na jímky nebo hnojiště budou muset tvořit minimálně 30 % z výdajů, ze kterých je stanovena dotace. Realizace jímek a hnojišť pak dále bude muset podléhat řízení stavebního úřadu. Této změně pak byla přizpůsobena i všechna preferenční kritéria. Nově budou zvýhodňovány jímky mimo nitrátově zranitelnou oblast, jejichž skladovací kapacita bude odpovídat minimálně šestiměsíční předpokládané produkci. Dále budou zvýhodňovány projekty, u kterých částky za realizované výdaje nebudou dosahovat maximálních limitů stanovených Pravidly pro žadatele. Významně pak budou zvýhodněny projekty, které budou zaměřeny z větší části (minimálně 50 % nebo 70 %) nebo výhradně na výstavbu nebo rekonstrukci jímek či hnojišť. Preferováni budou také žadatelé, kterým nebyl dosud schválen žádný projekt v záměru I.1.1.1a. Dále bude preferováno určité minimální zatížení půdy dobytčími jednotkami.
U opatření I.1.1 Modernizace zemědělských podniků – podopatření I.1.1.2 Spolupráce při vývoji nových produktů, postupů a technologií (resp. inovací) v zemědělství i podopatření I.1.3.2 Spolupráce při vývoji nových produktů, postupů a technologií (resp. inovací) v potravinářství dochází především ke zpřesnění či úpravě některých podmínek, a to na základě zkušeností z předchozí implementace opatření. Byl např. upřesněn pojem inovace, na něž je dotace zaměřena. Nově pak bude podmínkou výběr 3/3
spolupracujícího výzkumného subjektu před zaregistrováním Žádosti o dotaci, což zefektivní hodnocení projektu z hlediska inovativnosti. U podopatření I.1.3.2 byly s ohledem na zkušenosti z předchozí implementace opatření zpřesněny vysvětlivky u kritéria zvýhodňujícího konkrétní zpracovávané komodity.
V rámci opatření I.3.1 Další odborné vzdělávání a informační činnost došlo k upřesnění vymezení pojmu „informační akce“ a upřesnění podmínky uznatelnosti DPH jako výdaje, na který může být poskytnuta dotace. S ohledem na zkušenosti z dosavadní implementace a také ve snaze o co nejefektivnější provádění opatření bude žadatel nově povinen před uskutečněním první vzdělávací akce zaktualizovat časový harmonogram projektu formou Hlášení o změnách a také je navrženo omezení možnosti následné změny místa či času konání vzdělávací akce. Tato změna je navrhována na žádost SZIF, a to vzhledem k nadměrnému množství podávaných žádostí o změnu časového harmonogramu v průběhu realizace projektu.
Zásadní změna je navržena v preferenčních kritériích. Nově budou zvýhodněni žadatelé, zájmové organizace, jejichž členská základna čítá alespoň 300 členů. S ohledem na technický vývoj bude nadále zvýhodňováno pouze poskytnutí materiálů na internetu. Dále je navrženo zohlednění počtu žadatelem předložených žádostí a tematické zaměření projektu také na budoucí programové období či informace o inovacích v zemědělství, potravinářství nebo lesnictví. V záměru b) Odborné vzdělávání je dále navrženo zvýhodnění ekonomické efektivnosti projektu (náklady na studentohodinu). V případě výdajů spojených s činností lektorů a tlumočníků byly přijaty nové limity lektorného a nákladů na tlumočení. Dále byly provedeny technické úpravy obsahu prezenční listiny (nově s vymezením vztahu účastníka
vzdělávací akce k beneficientovi).
V opatření III.1.1 Diverzifikace činností nezemědělské povahy je vzhledem k naplnění cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie a naopak k nedostatečnému plnění cílů v oblasti tvorby nových pracovních míst vyhlašován pouze záměr a), který je na tvorbu pracovních změn přímo zaměřen. Realizované změny Pravidel pouze reflektují změny provedené plošně v ostatních opatřeních.
V rámci ostatních změn došlo především k úpravě definice příjemce dotace. V návaznosti na aktualizovanou Metodiku finančních toků a kontroly programů spolufinancovaných ze strukturálních fondů, Fondu soudržnosti a Evropského rybářského fondu na programové období 2007 – 2013, se z Programu rozvoje venkova vylučují subjekty mající právní formu akciové společnosti s listinnými akciemi na majitele a dále subjekty, jejichž struktura je s akciovou společností s listinnými akciemi na majitele jakkoliv spjata, a to i prostřednictvím více subjektů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down