Šumavský národní park v minulém roce prodával metr krychlový vytěženého dřeva za 1388 korun. Je to téměř o 150 korun vyšší cena v porovnání s rokem 2010. Za lepším zhodnocením dřeva je jeho lepší třídění a elektronické aukce. Uvedl ředitel parku Jiří Mánek.
V minulosti podle něj selhávalo třídění vytěžených stromů. Dřevo proto končilo v nižší cenové kategorii. Nyní se začalo správné řazení do sortimentů více kontrolovat. Dokonce nechali několik kamionů složit, aby se bylo možné přesvědčit o správném zatřídění, dodal Mánek.
Park loni od ledna do listopadu prodal přes 102 000 metrů krychlových dřeva za 142,2 milionu korun. Za stejné množství v roce 2011 získal o sedm milionů korun méně. Ekonomický náměstek NP Šumava Jiří Kvapil upřesnil, že v současné době prodávají nejlépe zpeněžené dřevo za posledních minimálně deset let. Cenu zvedají i nově zavedené elektronické aukce. V nich si mohou dřevo koupit předem zaregistrovaní zájemci. Při dražbách stoupá částka oproti vyvolávací ceně až o třináct procent. Díky prodeji dřeva v elektronické aukci vydělal NP Šumava podle Kvapila o dva miliony korun navíc. Park teď prodá v těchto dražbách jedenáct až dvanáct procent z celkového objemu dřeva. V budoucnosti by měl podle Mánka poměr elektronických aukcí stoupnout až na 20 procent.
Těžba dřeva v parku klesá v souvislosti s ustupující kůrovcovou kalamitou. V roce 2007 se na území parku vytěžilo téměř 770 000 kubíků dřeva převážně polomů z orkánu Kyrill. V roce 2010, kdy vrcholilo přemnožení kůrovce, 355 000 kubíků. Od roku 2011 těžby klesají a v roce 2012 se snížily až na 120 000 kubíků, vyčíslil náměstek ředitele parku pro lesní ekosystémy Jan Kozel.