01.11.2012 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na překročení limitu PCB

Vzhledem k tomu, že dosud existují zemědělské stavby ošetřené materiály s obsahem polychlorovaných bifenylů (PCB), Státní veterinární správa upozorňuje chovatele na případné riziko kontaminace potravin živočišného původu. Tyto materiály byly zakázány v roce 1986. Informoval o tom mluvčí veterinárního dozoru Josef Duben.

V České republice totiž dosud platil maximální přípustný limit PCB pro maso hovězí, vepřové a drůbeží 200 nanogramů na gram tuku (podle vyhlášky MZ č. 305/2004 Sb.). S platností od 1. ledna 2012 stanovilo nařízení Evropské komise (EU) č. 1259/2011 pro maso prasat, skotu a ovcí, drůbeže, ale i pro mléko a mléčné výrobky a vejce hodnotu 40 nanogramů na gram tuku. V důsledku snížení limitu PCB může dojít v ojedinělých případech k překročení limitu kontaminace PCB ve tkáních zvířat a v jejich produktech, připomněl Duben.
U staveb před rokem 1986 (platnost zákazu používat materiály s obsahem PCB), které nebyly po této době zásadním způsobem zrekonstruovány, je důvodné předpokládat, že nátěrové a stavební hmoty obsahují PCB. Jen nový nátěr, jak se ukázalo již vícekrát, nestačí, zdůraznil Duben.
Státní veterinární správa chovatelům doporučujeme, aby si ověřili, zda nebyly použity materiály s obsahem PCB, například nátěrové hmoty na bázi chlorkaučuku s označením H1000, H2001, H2003, H2006, H2008, barva na značení silnic H2202, barva k nátěru bazénů H2203, epoxyesterová barva S2363, sanitární barva S2993, polystyrénový lak S1815, polyuretanové barvy S2802, S2803, S2850, S2851.
V případě že byly použity jmenované materiály, doporučuje Duben se poradit s veterinárním inspektorem krajské veterinární správy a tyto materiály (seškrab barev, omítek a podobně) nechat vyšetřit ve Státním veterinárním ústavu v Praze, Jihlavě a Olomouci na obsah PCB (asi 2000 Kč/vzorek). „Opravdu i poměrně malé množství olízané barvy, izolační hmoty, nebo pozření kontaminovaného krmiva, může způsobit z hlediska platného maximálního limitu PCB jeho překročení, čímž se stává živočišný produkt nepoživatelný,“ varuje Duben. V případě kontaminovaných chovů nelze uvolnit surovinu nebo potravinu do oběhu a zvířata musí být utracena a neškodně odstraněna. Likvidace technických materiálů musí být konzultována s referáty – odbory životního prostředí příslušných okresních a městských úřadů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down