Produkce Svatomartinského vína letos poprvé překročí hranici dvou milionů lahví. Odhady Vinařského fondu mluví až o 2,2 milionu lahví. Loni jich na trhu bylo 1,98 milionu. Obliba Svatomartinských vín v České republice roste. Vyplývá to z informací zástupců Vinařského fondu. První lahve mladých vín ročníku 2012 se otevřou přesně za měsíc.
Kromě celkové produkce roste i počet firem, které Svatomartinské víno vyrábí. Letos se jich přihlásilo sto padesát, což je o 25 více než loni. Do boje o prestižní známku jde na pět set vzorků.
Novinkou letošního ročníku bude povinnost deponovat vzorek každého z vín, které ponese značku Svatomartinské. Vinařský fond jako vlastník této značky bude mít v rámci prodeje Svatomartinských vín možnost provést kontrolu, zda víno na trhu skutečně odpovídá kvalitativními i senzorickými vlastnostmi vínu, které bylo hodnocené a jako Svatomartinské odbornou komisí uznané.
Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, určená ke konzumaci v řádu několika měsíců. Jde o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Mají nižší obsah alkoholu, jde také spíše o suchá vína. Vinařský fond doporučuje i senzorické vlastnosti vín. Musí projít proto degustátorskou kontrolou ve dvou termínech, koncem října a začátkem listopadu.
Značku Svatomartinské mohou nést vína vyráběná z bílých odrůd Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Růžové je z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké a červené z Modrého Portugalu a Svatovavřineckého. Tyto odrůdy byly pro značku Svatomartinského vybrané proto, že v podmínkách ČR dozrávají dříve, a nabízejí tak včas potřebnou vysokou kvalitu hroznů. Mezi Svatomartinskými víny je možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd.
První otevírání láhví nového Svatomartinského se uskuteční na Martina 11. listopadu v 11 hodin na slavnostních akcích v Čechách, na Moravě. Každý rok si ale Svatomartinská vína získávají větší oblibu také v zahraničí, například na Slovensku, v Rakousku, Německu, nezřídka zamíří i do exotičtějších destinací.