„Výměra lesů v České republice se nadále míně zvyšuje, rozhodující podíl na tom má aktivní politika státu v podobě pokračujícího zalesňování zemědělsky nevyužívaných pozemků. Podíl listnatých dřevin na umělé obnově lesa se meziročně snížil o dvě procenta, nicméně se daří postupně zlepšovat druhovou skladbu lesů směrem k její přirozené podobě,“ informuje ministr zemědělství Petr Bendl na začátku aktuální Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2011, kterou úřad každoročně vydává již od roku 1995.
Rok 2011 z pohledu ochrany lesa hodnotí ministr Bendl spíše příznivě, zejména ve srovnání s předchozími roky, kdy bylo nutné odstraňovat bezprostřední následky živelních pohrom a navazujícího přemnožení podkorního hmyzu. Hlavní škodlivé faktory byly přitom obdobné, z abiotických vlivů šlo dominantně o polomy, z biotických činitelů především o poškození způsobené přemnožením podkorného hmyzu na smrku. Ke zlepšení situace přispělo podle Bendla jak včasné a účinné provádění obranných opatření, tak i příznivý průběh počasí.
Bendl se v úvodu zprávy zaměřuje i na výši nahodilých těžeb, které činily 3,8 mil. m3 a byly o třetinu nižší ve srovnání s rokem 2010. „Celkem nahodilé těžby reprezentovaly zhruba 20–25 % těžeb celkových, což představuje příznivou hodnotu,“ zhodnotil.
V lesích ČR bylo podle Bendla vytěženo celkem 15,38 milionu metrů krychlových surového dříví. Výše těžby dřeva nepřekročila celkový průměrný přírůst, což znamená, že je dlouhodobě udržitelný. Celkové zásoby dřeva v lesích se zvyšují.
Zpráva přináší informace týkající se rámcových makroekonomických podmínek lesního hospodářství v České republice, vlastnické struktury lesů ČR, koncepční a legislativní činnosti na úseku lesů, myslivosti, rybářství a včelařství, vlastních výsledků lesního hospodaření, hlavních produkčních činitelů, faktorů prostředí ovlivňujících lesní hospodářství, ekonomiky, trhu se surovým dřívím navazujících odvětví a mezinárodních aktivit v lesním hospodářství. Rovněž poskytuje údaje o pozitivních i negativních jevech v uplynulém období.