Na pultech prodejen by se mohla objevit zhruba třetina alkoholu, který byl stažen z prodeje kvůli vládnímu zákazu. Uvedl to dnes prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík. Podle dostupných informací je v současné době ve skladech zadržováno zhruba 21 milionů litrů tvrdého alkoholu, do prodeje by tedy mohlo být uvolněno zhruba sedm milionů litrů.
Ode dneška bude možné prodávat a konzumovat tvrdé lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 i bez prokázání původu lihu, u novějšího alkoholu bude doklad původu třeba. Opatření vejde v platnost prohlášením ministra zdravotnictví Leoše Hegera.
Šéf svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka sdělil, že na některých lahvích tvrdého alkoholu ale není uvedeno datum výroby, takže u části lihovin uložených ve skladech bude obtížné rozlišit ty vyrobené před rokem 2012. Problém se podle něj týká pouze domácí produkce. Někteří velcí výrobci lihovin jako Jan Becher ale mají datum výroby obsaženo ve výrobní šarži.
Přibližně jedna třetina lihovin, které jsou nyní ve skladech obchodníků, byla vyrobena před koncem roku 2011, podotkl Pavlík. Cena lihovin by se po opětovném vstupu na trh neměla změnit. Likérky podle něj zatím nevyčíslily své celkové ztráty v důsledku prohibice. První odhady budou mít za čtrnáct dní.
Otevřené lahve s tvrdým alkoholem budou muset být zlikvidovány. Výjimkou mohou být drahé lihoviny, které majitelé nechají otestovat v laboratořích. Pro lahve tvrdého alkoholu ve skladech budou muset distributoři získat doklad původu alkoholu do 60 dnů, jinak bude zlikvidován. Za prokazatelně zlikvidovaný alkohol bude stát vracet už vybranou spotřební daň. Lahve ze skladů se nebudou muset překolkovávat.