Lesy ČR obnovily po kompletní, dva roky trvající rekonstrukci kdysi zaniklou retenční nádrž U Fialky. Rekonstrukce nádrže, která se nachází v lesích mezi osadami Hořehledy u Spáleného Poříčí a Mítov u Nových Mitrovic v okrese Plzeň-jih, v Plzeňském kraji stála téměř tři a půl milionu korun. Dnes byla nádrž slavnostně uvedena do provozu. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.
Původní nádrž v roce 2002 zničila velká, katastrofální povodeň. V průběhu rekonstrukce proto došlo k opravě a dorovnání hráze, osazení nového výpustního zařízení a rovněž k vybudování nového bezpečnostního přelivu. Ukázalo se, že původní náhon, který do nádrže přiváděl vodu z místního Mítovského potoka, na jehož levém břehu se nádrž nachází, již není nutné obnovovat. Přilehlá lesní prameniště jsou pro napouštění nádrže dostatečně vydatná. Plocha nádrže po obnově je při normální hladině 0,34 hektaru a objem 3 193 metrů krychlových.
Díky tomu, že Lesy ČR do místa vybudovaly novou lesní cestu, může krásnou přírodní krajinu kolem obnovené retenční nádrže U Fialky i Mítovského potoka navštívit také široká veřejnost. Mítovský potok byl před lety vyhlášen Evropsky významnou lokalitou s výskytem kriticky ohroženého raka kamenáče.
Retenční nádrže mají v naší krajině mimořádně důležitý význam. Pomáhají zadržovat vodu a tím zlepšují vodní režim. Další významnou funkcí je zvyšování biodiverzity v krajině. Nádrže slouží jako domov pro řadu živočichů, kteří jsou vázáni i biotopem rostlin, které rostou ve vodě nebo v její blízkosti. Retenční nádrž „U Fialky“ hraje významnou roli například při obnově biotopu pro žáby a čolky. Mezi další doplňkové funkce nádrží patří funkce protipovodňová, rekreační a krajinotvorná. Mnohdy nádrže plní i funkci protipožární; slouží jako zásobárna vody pro případ nutnosti hašení požárů.