07.06.2012 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukázkou plavení dřeva začne sezóna

Šumavský Schwarzenberský plavební kanál v Jihočeském kraji ožije 9. června ukázkou plavení dříví. Tím začne plavební sezóna na česko-rakouských hranicích, u hraničního potoka Ježová – Iglbach pod Svatým Tomášem. Kanál v současnosti díky probíhajícímu projektu Schwarzenberský plavební kanál – kulturní dědictví prochází mnoha proměnami. Na projektu společně se státním podnikem Lesy ČR spolupracují partneři z České republiky i Rakouska. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Projekt se převážně zaměřuje na důležité stavební úpravy kanálu. Například na rekonstrukci dvou úseků, mezi hlavním evropským rozvodím v bývalé osadě Růžový Vrch (U Korandy) a hraničním potokem Ježová – Iglbach a mezi hraničním potokem Pestřice – Rothbach mezi Zvonkovou a Sonnenwaldem a Medvědím potokem. Po rekonstrukci v lokalitě navíc dojde k instalaci nových informačních tabulí a vydání informačních tiskovin. Podél kanálu se rovněž počítá s pořádáním pravidelných společensko - kulturních akcí.
Kulturní program bude tuto sobotu v režii rakouských partnerů. Ve 13.45 hodiny přijde z Rakouska od Haagerhofu pětice muzikantů No Hoiz a tanečníci z folklorního souboru Volkstanzgruppe Rohrbach. Bude se hrát, zpívat a tancovat na můstku vedoucím přes plavební kanál těsně vedle státních hranic na rakouském území. O půl třetí přijdou plavci. Pak už dojde čas na plavební rozkaz, přečte jej plavební ředitel.
Na akci je zvána široká veřejnost. Lesy ČR přímo na místě návštěvníkům umožní si plavení dříví prakticky vyzkoušet. Práci u plavebního kanálu najdou nejen plavci z Aigenu, ale i další, ať už budou z různých koutů Čech či Rakouska, z Německa či Nizozemska i úplně odjinud.
Schwarzenberský plavební kanál je 52 kilometry dlouhý vodní kanál nacházející se na Šumavě, spojující povodí řek Vltavy a Dunaje - v minulosti sloužil k zásobování Vídně palivovým dřívím. Trasa kanálu začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí a pokračuje k osadě Jelení, kde prochází asi 400 metrů dlouhým podzemním tunelem. Odtud vede až k obci Zvonková, kde pokračuje v délce dvanáct kilometrů po rakouském území. Pak se vrací zpět do Čech, kde v revíru Lesů ČR Svatý Tomáš překonává hlavní evropské rozvodí a dále prochází k řece Grösse Mühl již opět na území Rakouska. Jde o mimořádnou technickou památku Jihočeského kraje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down