Brdské obce by po odchodu armády z vojenského újezdu spíše uvítaly vyhlášení chráněné krajinné oblasti. Vyplývá to z průběžných výsledků ankety ministerstva životního prostředí. Zatím ale není známo stanovisko všech obcí. Úřad jich oslovil 43, odpovědělo dosud jen 22. Většina chce CHKO, ale ne bezvýhradně. Některé obce si kladou různé podmínky. Informovala o tom Barbora Landová z ministerstva. Konečné výsledky mají být známy v první polovině července.
Ministerstvo by mělo na základě stanovisek obcí rozhodnout, zda v Brdech vyhlásí chráněnou krajinnou oblast, nebo zvolí jiný typ ochrany. Původně měly obce posílat svá stanoviska do konce dubna, termín byl ale na jejich žádost o měsíc posunut. Podle Landové šlo ministerstvo bude ještě nějakou dobu čekat na odpovědi.Mluvčí ministerstva Matyáš Vitík podotkl, že v některých obcích se koncem tohoto měsíce scházela zastupitelstva, která měla stanoviska pro ministerstvo posvětit. Proto všechny odpovědi ještě nedorazily. Pokud některá obec vůbec neodpoví, bude na to podle Landové pohlíženo tak, že se ztotožňuje s názorem ministerstva, tedy že dává přednost CHKO.
Pokud by se obce a státní správa na CHKO shodly, do konce roku se připraví záměr vyhlášení, který se bude celý příští rok projednávat s kraji a vlastníky území. V roce 2014 by přišlo na řadu legislativní kolečko, aby do poloviny téhož roku mohl být předložen příslušný návrh vládního nařízení. To by nabylo účinnosti v okamžiku, kdy by sněmovna zrušila zákon o vojenském újezdu.
Chráněná krajinná oblast Brdy by podle Landové měla rozlohu 380 kilometrů čtverečních, šlo by tedy o středně velkou oblast, srovnatelnou například s CHKO Lužické hory. Kromě současného vojenského újezdu by do ní spadaly i některé další významné lokality. Výhodou CHKO je, že zakazuje velké stavby - dálnice, plavební kanály, skupiny domů. Na území prvních zón je zakázáno umisťovat nové stavby a těžit nerosty. V první a druhé zóně je omezeno hospodaření, lidé ale mají nárok na náhradu újmy.