Dlouhodobé sucho na jižní Moravě se promítne do nižší sklizně řepky a obilí. Někteří jihomoravští zemědělci odhadují, že se jim letos výnosy z řepky sníží až o třetinu. Sklizeň obilí může být ještě nižší. Pokud nezaprší, situace se může ještě zhoršit. Informoval o tom ředitel Agrární komory Jihomoravského kraje Jaromír Musil.
Řepce již neprospěly zimní holomrazy škody na nich nezmírnil ani vývoj jarního počasí. V důsledku sucha jsou porosty řepky řidší, květy zasychají a rostliny nemohou dozrát tak, aby měly velké množství olejnatých semen, uvedla ředitelka agrární komory v Hodoníně Milada Zimáková.
Slabší sklizeň řepky odhaduje i ředitelka Agrární komory ve Vyškově Helena Burešová. Podle ní bude letošní úroda řepky bude nižší. Přesná čísla ale nedokáže zatím říci, předpokládá, že to bude asi o třetinu méně. Pokud nezaprší, může to být i horší, dodala.
Na Břeclavsku, které je v kraji nejjižněji, už je na polích řepka bez květu. Sklízet ji začnou asi v polovině července. Místní zemědělci zatím nedokážou odhadnout, kolik květů suchem zaschlo a kolik odkvetlo přirozenou cestou. Podle ředitele agrární komory v Břeclavi Ladislava Sečkáře v důsledku sucha zasychají všechna patra a situace se nezlepší. Naopak to bude den ode dne horší. Bez vláhy nemají rostliny řepky energii na to, aby pořádně dorostly.
Zimní holomrazy poznamenaly i obilí. Největší škody způsobily na ozimu ječmene, který je z obilovin nejméně odolný vůči mrazu. I u obilí problém s úrodou dále prohlubují dlouhodobá sucha v kraji. Kvůli němu obiloviny špatně kvetou, klasy jsou kratší a hrozí, že bez vody budou mít zrna malou objemovou váhu. Některá poškození jsou nenávratná. Bez vody neměly rostliny podmínky pro svůj optimální vývoj. Předpokládám, že u obilí bude sklizeň ještě horší než u řepky, sdělila Zimáková.