11.04.2012 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Petice proti zdanění vína

Vinaři dnes spolu s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem (ČSSD) znovu kritizovali návrh na zdanění vína, na kterém se dohodla vláda. Vyhlásili petici na zachování původní nulové sazby. Dnes ji v Brně před novináři začali podepisovat. Distribuovat ji chtějí přes obce, agrární komoru nebo vinotéky. Zdanění vína je podle vlády jedním z příjmových opatření k udržení schodku veřejných financí.Drobní vinaři by daň platit neměli.

Vinaři zopakovali, že lze očekávat zvýšení ceny za víno. Uvedli, že návrh přináší jen komplikace. Někteří označili kroky vlády za hloupé, například s ohledem na turistiku na jižní Moravě, kde je většina vinic. Podle Tibora Nyitraye z vinařství Sonberk je "zátěž neadekvátní, oproti tomu, co by mohlo být očekáváno jako výnos". Podle hejtmana Haška zavedení spotřební daně na víno poškodí okresy kraje, kde je vysoká nezaměstnanost. "Žádná vinařská velmoc v EU spotřební daň na tiché víno nemá. Pomůže to dovozovým a málo kvalitním vínům. Proto jsme se dohodli na nic nečekat, startujeme petiční akci proti zavedení spotřební daně," uvedl Hašek s tím, že o podporu požádá i ostatní kandidáty na hejtmana Jihomoravského kraje s dalších politických stran. Podle tajemníka Svazu vinařů ČR Martina Půčka vinaři aktuálně "čelí tlaku na zrušení tohoto odvětví". Podle něj se zdraží veškeré víno na trhu. Vinaři dnes odmítli argumenty, že v ČR platí spotřební daň u jiných alkoholických nápojů. Podle generálního ředitele Vinných sklepů Valtice Marka Šťastného jednotlivé obory nelze srovnávat. Například návratnost z vysazení nových vinic trvá prý více než deset let. S plánovanými změnami nesouhlasí ani zástupci Vinařské asociace. Podle jednoho z jejích zakladatelů Josefa Valihracha bude novinka znamenat pro vinaře tvrdý zásah. "Je to neúnosné a podpásovka, přitom nejsem z těch, kdo by čekal od státu nějaké dotace," řekl ČTK Valihrach. Kritizoval zejména velké papírování, které změna přinese. Vinaři podle něj proti novince "spojí síly". Uvedl také, že zdanění vinařů v okolních zemích není. Nulová spotřební daň na víno je podle vinařů například v Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku, Maďarsku či Slovensku. V současné době v Česku platí nulová sazba daně z takzvaného tichého vína, zatímco u šumivého vína činí daň 2340 Kč na hektolitr. Spotřební daň se platí i z ostatních alkoholických nápojů. Nově má být daň z hektolitru tichého vína 1000 korun. Kvůli velké administrativní náročnosti by ale měla být osvobozena produkce drobných vinařů, která činí přibližně čtvrtinu celkové produkce. Spotřeba vína v České republice je necelých 200 milionů litrů ročně. Stát by tak vybral asi dvě miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down