14.03.2012 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

Se Zdeňkem Houškou, místopředsedou Zemědělského svazu ČR a místopředsedou Mlékařského a hospodářského družstva Jih jsem hovořili o současné situaci v cenách mléka.

Rozhovor Minulý týden jste se ve svém vystoupení na obchodním a marketingovém fóru v Táboře zmínil, že zpracovatelé tlačí na snížení výkupních cen mléka. Jaká je situace v oblasti cen? Za rok 2011 v cenách podařilo dosáhnout toho, že v rámci mlékařského družstva jsme měli průměrnou realizační cenu na úrovni 8,84 koruny, což představovalo nárůst ceny proti průměru ČR o více než 40 haléřů. Je to úspěch všech členů mlékařského družstva.
Přesto tato vyšší cena nepokrývá náklady pro vstupy do živočišné výroby. Chovatelé, kteří se rozhodli investovat do produkce mléka, není to přitom otázka statisíců, ale milionů korun, rozhodně nechtějí snižovat ceny. Cílem proto je, abychom v situaci, která je v prvním čtvrtletí letošního roku, cenu udrželi a nesnížili. Předpokládáme, že v následujícím období by mohlo dojít i k mírnému navýšení cen mléka. Věřím tomu, že by se měly dostat na úroveň Německa a Rakouska, kde jsou vyšší než v České republice.
Konkrétně jste hovořil o problémech s francouzskou společností Lactalis? Ano. Situace se stala trochu komplikovanější u mlékárny Klatovy, kterou vlastní francouzská společnost Lactalis. V lednu se změnil generální ředitel pro Českou republiku a představa nového generálního ředitele je, že v rámci ČR se vyrábí mléko v cenách silně nad výrobními náklady a cenu je třeba snížit o 90 haléřů. My jsme však s Lactalisem CZ uzavřeli dlouhodobý smluvní vztah, který končí v březnu 2014. V něm byly ujednány podmínky, a to vedle dodávaného množství i stanovení ceny. Pokud mlékárna Klatovy v majetku Lactalisu CZ nebude respektovat ujednání kupní smlouvy, vyhrotíme situaci tak, že označíme firmu Lactalis jako neseriozního obchodního partnera a myslím, že to bude ke škodě majitelů ve Francii, potažmo i ve státech, kde Lactalis podniká. Spojili jsme se v této věci i druhou odbytovou organizací kolem mlékárny Kunín. Ty mají smluvní vztah na dobu deseti let a v současnosti jsou v polovině tohoto smluvního vztahu. Společně řešíme celou strategii a v žádném případě neustoupíme ze smluvního vztahu.
Zmínil jste se, že část mléka dodáte jiným odběratelům? Je to strategie mlékařského družstva. Nemůžeme nechat naše členy nechat v tom, že bychom nevěděli, kde mléko uplatnit. Do Klatov dodáváme 220 až 230 tisíc litrů mléka denně a od doby, kdy víme, že tam jsou problém, tak to řešíme.
Jaká je tuzemská poptávka po mléku?
V současné době je téměř nulová. Mlékárny, které jsou zainvestované, tak si hlídají surovinu. Některé však mají zájem výrobu navýšit a s nimi vyjednáváme.
Ze zahraničí se mléko nedováží, více se ho vyváží, ať už do Německa, nebo do Itálie a Polska. V těchto případech jde většinou o odstředěné mléko o vyšším obsahu tuku, které se snáz převáží.
Mohl byste připomenout, jaké množství mléka zobchodujete? V roce 2011 se naše družstvo dostalo na milion litrů mléka denně a dnes obchodujeme do rozhodujících mlékáren. Do mlékárny Klatovy dodáváme asi 23 procent produkce, do Madety 44 procent a do Německa směřuje zhruba kolem 33 až 35 procent naší produkce, malé procento dodáváme i do mlékárny v Jihlavě.
Jak se stavíte k problematice očekávaného zrušení kvóty na mléko? V ČR nehrozí nikomu, že by ho postihl odvod z nadprodukce. Nehrozí tomu ani za vyjednaných podmínek v roce následujícím. Naším cílem je, abychom se pokusili zvrátit trend směřující ke zrušení kvót. Je ale malinká naděje v tom, že kvótový systém se nějakým způsobem podaří obnovit a bude nějakým způsobem pokračovat i nadále.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down