Nepředvídatelné škody velkého rozsahu mohou podnikatele v agrárním sektoru dovést až k úpadku. Tomu se svým dílem snaží zabránit i stát, proto poskytuje úhradu části vynaložených nákladů na pojištění plodin, zvířat a letos nově i produkce lesních školek. Má snahu tak zlevnit platbu pojistného, aby bylo přístupnější většímu okruhu zemědělců. Uzavírat s nimi smlouvy jsou na českém pojistném trhu zemědělského pojištění připraveny čtyři aktivní pojišťovny. Přestože tato činnost není pro pojistitele příliš lukrativní, jejich nabídka se snaží vycházet z potřeb zemědělců.
Státní příspěvek na částečnou úhradu nákladů spojených s pojištěním plodin, hospodářských zvířat a nově také s pojištěním produkce lesních školek mohou získat zemědělci z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).
Pojištění plodin
Žádost o státní příspěvek na pojistné lze podat v rámci pojištění plodin pro případ krupobití, požáru, vichřice, povodně nebo záplavy, sesuvu půdy, vyzimování, vymrznutí, jarního mrazu nebo mrazu.
O výši státního příspěvku pro rok 2008 rozhodla vláda na začátku letošního roku, na pojištění speciálních plodin se dotace vztahuje na 50 % prokázaných uhrazených nákladů a na pojištění ostatních plodin na 35 % prokázaných uhrazených nákladů.
K pojištění ostatních plodin patří například plodiny pěstované na orné půdě, jako jsou obilniny, okopaniny, olejniny, luskoviny a další. Mezi speciální plodiny patří trvalé kultury včetně školek, vinná réva, chmel. Z ovoce jde o meruňky, jablka, hrušky, třešně, višně, broskve, rybíz, angrešt, ořechy, mandloně, kdoule, švestky, slívy, ryngle, maliny, ostružiny a jahody. Předmětem pojištění může být konzumní zelenina. Mezi speciální rostliny se řadí také okrasné rostliny a přadné rostliny – len a konopí. Za plodiny se nepovažují lesní porosty a lesní školky.
Nabídka pojišťoven ke krytí pojistitelných rizik je široká a lze se o ní více dozvědět z odpovědí jejich odborníků na zemědělské pojištění na stranách 16 a 18.
Pojistné kalkulují pojišťovny podle celkové pojištěné plochy, podle hektarového výnosu pojištěných plodin, výše pojistné částky a výše spoluúčasti na vzniklé škodě.
Pojištění hospodářských zvířat
Státní příspěvek na pojištění hospodářských zvířat se vztahuje zejména pro případy živelních škod, nebezpečných nákaz nebo jiných hromadných onemocnění infekčního nebo parazitárního původu. Vládou schválená výše podpory na smluvní pojištění hospodářských zvířat za rok 2008 činí 20 % prokázaných uhrazených nákladů na toto pojištění.
Jak potvrzují odborníci v následujících odpovědích, všichni pojistitelé na českém trhu nabízejí pojištění nákazy hospodářských zvířat. Obvykle jde o uhynutí či utracení u skotu, prasat ovcí a drůbeže. Jde o případy, kdy škodu způsobí nákaza – BSE, slintavka a kulhavka, mor prasat, cholera drůbeže. Řada změn ve výčtu pojištěných nákaz vychází z novelizace veterinárního zákona.
Vedle krytí nezbytných rizik lze pojistit živly, jako jsou požár, pád stromu, zásah elektrickým proudem, povodeň a další. Pojistnou smlouvu někteří pojistitelé uzavřou i na jiné kategorie zvířat, například kočky, psy, ryby, pštrosy, ale třeba i krokodýly. Specifickým požadavkem může být pojištění farmových chovů vysoké zvěře, rozmnožovacích chovů, chovů exotických zvířat.
Cena pojištění se odvíjí od kategorie zvířat, jejich počtu a také druhu pojistné ochrany.
Pojištění produkce školek
Nový program poskytování finanční podpory pojištění produkce školek s produkcí sadebního materiálu lesních dřevin schválil vládní kabinet letos 5. ledna. Žádosti k získání podpory za rok 2009 lze podat letos od 1. září do 1. listopadu.
Podpora se vztahuje na škody vzniklé nepříznivými klimatickými jevy, konkrétně krupobitím, požárem, vichřicí, povodněmi nebo záplavami, sesuvy půdy, vyzimováním, vymrznutím, jarním mrazem nebo mrazem. Finanční příspěvek od PGRLF může dosáhnout maximálně 30 procent prokázaných uhrazených nákladů na pojištění pro příslušný rok.
Pojištění lesních porostů
Na pojištění lesních porostů se státní dotace stále nevztahuje. Riziko požáru v lesních porostech lze sjednat u tří pojistitelů – České pojišťovny, Generali Pojišťovny a Hasičské vžájemné pojišťovny. Pojistnou ochranu zájemci naleznou třeba i pro případy krupobití, záplavy, povodně nebo sesuvu půdy. Nepojistitelnými riziky zůstávají škody způsobené suchem, škůdci, cenovými výkyvy.
Při stanovení pojistného se vychází hlavně z výše pojistné částky, pojištěné plochy lesa, možnosti vzniku rizika (například požáru), dřevinné skladby.
Nabídka dalších produktů
Vedle zemědělského pojištění poskytuje většina pojistitelů zemědělských rizik komplexní produktovou nabídku jak z oblasti majetkových, tak odpovědnostních pojištění. Zahrnuje především pojištění staveb, strojů, zásob, ale i povinné ručení. Doplňuje ji také životní či penzijní pojištění.
Pojišťovny informují
1. Uveďte pojistné produkty, které nabízíte v pojištění plodin, pojištění zvířat a pojištění lesních porostů.
2. S jakými změnami v zemědělském pojištění jste přišli na pojistný trh v roce 2008 a jaké novinky plánujete letos?
3. Co považujete za nepojistitelná rizika? Zahrnuli jste některé nepojistitelné riziko mezi pojistitelná?
4. Jaké škody nejvíce postihly vaše klienty – zemědělce v roce 2008? Uveďte četnost jednotlivých škod u plodin, zvířat i lesních porostů a výši odškodnění.
5. Zhodnoťte vývoj zájmu o pojištění plodin, hospodářských zvířat a lesních porostů z hlediska počtu pojištěných hektarů orné půdy, lesní půdy, počtu zvířat či předepsaného pojistného.
6. Nabízíte zemědělcům i doprovodné produkty související se zemědělskou činností?
Česká pojišťovna, a. s.,
odpovídá: Ing. Jiří Havelka,
ředitel zemědělského pojištění
1. V pojištění zvířat nabízí Česká pojišťovna pojištění všech hospodářských zvířat. Škála pojišťovaných rizik má za cíl pokrýt veškeré potřeby jednotlivých chovů a zahrnuje riziko nákazy, infekčního onemocnění, přerušení dodávky elektrického proudu, otravy, živelní události či nebezpečí přehřátí u drůbeže a krůt. Pojištění jednotlivých škod zahrnuje akutní neinfekční nemoc, porodní škody a úrazy pro vybrané kategorie zvířat. Dalším produktem je pojištění koní, speciální nabídkou je pojištění nákladů na léčení a pojištění březích klisen.
Posledním produktem v této řadě je pojištění nazývané Atyp, kterým je možné uspokojit poptávky pojištění ostatních zvířat, například ryb či spárkaté zvěře ve farmových chovech, neběžných či exotických druhů.
Dále nabízíme možnost pojištění všech významných negativních projevů počasí, které se vyskytují při pěstování plodin a jejichž možný dopad na výsledek hospodaření nelze pěstitelem eliminovat. Jde zejména o pojištění rizika krupobití, jehož frekvence zcela jistě se změnou klimatu stále narůstá. Dále lze pojistit pěstované plodiny pro případ poškození či zničení dalšími živelními událostmi – vichřicí, záplavou, povodní, sesuvem půdy a u vybraných ozimých plodin i rizikem vyzimování (to zahrnuje i škody na porostech způsobené chorobami a živočišnými škůdci v období od zasetí do 30. dubna následujícího roku). Dále pojištění škod vzniklých jarním mrazem a pro vinnou révu i pojištění na škody vzniklé mrazem. Uvádím pouze základní možnosti pojištění a pojišťovna je samozřejmě vždy připravena vyhovět všem specifickým požadavkům klientů. Nabízíme i pojištění květin či okrasných rostlin pěstovaných ve školkách. V naší nabídce je i možnost pojištění výsadeb rostlin v majetku obcí.
2. Změn je mnoho, naši nabídku pravidelně inovujeme a přizpůsobujeme požadavkům klientů. Například na základě jednání mezi Českou pojišťovnou a Ovocnářskou unií jsme vloni začali nabízet možnost pojištění zcela nového rizika, a to pojištění jarního mrazu u jablek. Velký zájem o toto pojištění mě mile překvapil. Navíc si velmi cením zkušenosti, že jsme toto pojištění od základu budovali společně se samotnými ovocnáři.
Rovněž trvale dobrá a aktivní spolupráce mezi Českou pojišťovnou a vinaři přinesla své ovoce. Pravidelná hodnocení výsledků pojištění potvrdila, že na přelomu posledních let došlo k navýšení pojištěné plochy vinné révy. Proto všichni vinaři pojištění u České pojišťovny, kteří jsou členy Svazu vinařů, již vloni dostali jako zvláštní bonus slevu na pojištění vinné révy ve výši pět procent ze zaplaceného pojistného, a to bez ohledu na to, kolik právě platí. Tato sleva je platná i pro letošní rok. I zde navíc funguje institut dotování pojistného.
Nově také naše nabídka zahrnuje pojištění lesních školek obsahující krytí široké škály rizik. Od roku 2009 bylo také toto pojištění zařazeno do dotačních titulů PGRLF a byla pro něj schválena státní podpora na pojištění až do výše 30 %, což si jistě svým významem produkce lesního sadebního materiálu zaslouží.
Co se pojištění lesů týká, v současné době prochází lesnicko--dřevařský sektor složitým obdobím. Z důvodu stále častěji se vyskytujících polomových kalamit způsobených orkány, za poslední roky například Kyrill nebo Emma, se naše pojišťovna intenzivně zabývá možností pojištění lesních porostů i proti riziku vichřice, abychom mohli naše lesy v rámci možností „chránit“, respektive pojistit vzniklou škodu.
Pojištění zvířat provázely v minulém roce zásadní změny, zejména v souvislosti s novelizací veterinárního zákona, se kterým jsou pojistné podmínky úzce spjaty. Úpravy se týkaly především rozsahu nákazového pojištění a také často používaného termínu „nutná porážka“. Tyto změny mají za úkol zabezpečit krytí všech nezbytných rizik, která mohou chovy hospodářských zvířat ohrozit.
Česká pojišťovna připravila několik zcela nových typů pojištění, které vzešly právě z vývoje legislativy či potřeb chovatelů. Největší novinkou je připojištění proti škodám vzniklým realizací programu tlumení salmonel v chovech drůbeže, které je určeno pro vybrané kategorie rozmnožovacích a užitkových chovů drůbeže. Pro chovatele pastevně chovaného skotu nově nabízíme připojištění pro případ odcizení. A v neposlední řadě můžeme potěšit také chovatele koní pojištěním ztráty schopnosti závodit, které je určeno pro dvouleté až čtyřleté dostihové koně.
Kromě klasického pojištění reagujeme i na všechny specifické požadavky našich klientů, zejména v oblasti pojištění netradičních či exotických zvířat, jako jsou například antilopy, lamy, krokodýli a spárkatá zvěř. I do budoucna chceme aktivně reagovat na další směr vývoje živočišné produkce u nás, a tím vznikající potřebu pojištění dalších rizik.
3. Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná a názory na ni jsou všeobecně velmi různé. Již dříve jsem se zmínil, že najít v pojistitelnosti přírodních rizik, ohrožujících rostlinnou výrobu, zcela přesnou hranici mezi pojistitelnými a nepojistitelnými riziky, není jednoduché.
Mezi nejvýraznější plošně nepojistitelná rizika v našich podmínkách se řadí sucho, působení chorob a škůdců a trvalý déšť při sklizni a tržní rizika. Je třeba zmínit, že v rámci pojištění rizika vyzimování jsou u České pojišťovny standardně kryty škody, které vznikly spolupůsobením sucha, nadměrného mokra nebo působení chorob a škůdců. Dále k nepojistitelným rizikům patří rizika spojená s cenovými pohyby rostlinných komodit, ale i vandalismus a krádeže u volně pěstovaných plodin. Důvodem jejich nepojistitelnosti je například nemožnost přesného stanovení výše vzniklé škody či nedostatek informací pro kalkulaci míry rizika.
V případě působení zmíněných rizik není asi nejšťastnější škody likvidovat tím způsobem, že pojistitel konstatuje, že riziko nastalo, způsobilo nějakou škodu a následně klientovi pošle pouze nějakou paušální částku. Domníváme se, že by taková služba nebyla pozitivně přijímána ani ze strany zemědělců. Oblast nepojistitelných rizik by se měla řešit vhodnějším způsobem, například vytvořením fondu nepojistitelných škod za účasti státu a dalších subjektů.
4. Škodný průběh loňského roku byl z hlediska České pojišťovny obdobný jako roky předchozí. Velké škody vznikly v lesích v březnu při vichřici Emma. Po mírné zimě a téměř letním počasí v únoru a počátkem března došlo k prudkému ochlazení, které způsobilo značné škody na časně vysévaných porostech máku (hodně klientů selo vloni mák již v první polovině února). Pojištění klienti dostali od České pojišťovny náhradu za plnění ve výši pojištěného výtěžku a obdrželi tak ušlé tržby za mák již v dubnu za ceny, které si počátkem roku pojistili. Koncem dubna a počátkem května byly zaznamenány první krupobitní škody, zejména na Žatecku, kde byl značně poškozen chmel, dále ozimá řepka a mák. Největší škody jsme evidovali 25. června, kdy rozsáhlé bouře doprovázené krupobitím a vichřicí způsobily až totální škody v regionech středních, severních a zejména východních Čech. Za poškození plodin za tento jediný den vyplatila naše pojišťovna náhradu pojištěným zemědělcům přesahující 220 milionů korun, přičemž na zálohách jsme do konce července zaplatili 80 % z této částky. Při této kalamitě byly krupobitím nejvíce poškozeny porosty ozimé řepky, máku, obilnin, ovoce, námele a zeleniny. Také vichřice způsobila značné škody zejména na máku, slunečnici, řepce a hořčici. Počátkem července postihlo krupobití oblast severní a jižní Moravy, kde došlo ke značnému poškození sadů, ale i ostatních pěstovaných plodin.
První škody jarním mrazem jsme také zaznamenali na porostech lesních školek, poškození nastalo i v průběhu léta při bouřích doprovázených krupobitím.
Naštěstí jsme v uplynulém roce nezaznamenali výskyt takových nákaz, jako je BSE, ptačí chřipka a podobně. Nicméně se chovy potýkaly s tradičními problémy – jak s nákazami (kde významnou roli hrála například salmonelóza a paratuberkulóza), tak s nejrůznějšími hromadnými onemocněními, výjimkou nebylo ani přehřátí drůbeže v letních měsících.
Česká pojišťovna vyplatila na škodách vzniklých na plodinách a zvířatech v loňském roce celkem téměř 600 milionů korun.
5. Zavedením podpory zemědělského pojištění, kdy stát prostřednictvím PGRLF přispívá na uhrazené pojistné za pojištění plodin a pojištění zvířat stanoveným procentem, dochází ke každoročnímu nárůstu propojištěnosti, a to zejména u plodin. Jestliže se například v roce 2003 propojištěnost plodin na orné půdě pohybovala na úrovni 32 %, dnes dosahuje téměř 40 %.
Zájem o pojištění hospodářských zvířat zcela koresponduje s vývojem agrárního sektoru v naší republice. Stále se snižující stavy, které jsou zejména v případě prasat alarmující, se odráží i na potřebě jejich pojištění. Stačí tedy zmínit, že například stavy prasat (a tedy i potravinová soběstačnost) v České republice klesly v posledním roce o 20 %. Přejeme si, aby se tato situace změnila, a to nejen z pohledu pojistitele, ale také zejména z pohledu spotřebitele. Co se týká jednotlivých typů v nabídce, zaznamenáváme v poslední době zvýšený zájem o pojištění jednotlivých škod.
6. Vzhledem k dlouholetému působení na trhu zemědělského pojištění dokázala Česká pojišťovna vytvořit pro své klienty komplexní produktovou nabídku, která vyjadřuje pojistné potřeby našich zemědělských klientů a zahrnuje produkty od pojištění nemovitostí, strojů, zásob, seníků až po odpovědnost členů představenstva družstva. Nabídku doplňují také produkty vztahující se k zaměstnaneckým benefitům, jako jsou životní pojištění, penzijní připojištění nebo povinné ručení ušité na míru přímo pro zemědělce.
Nedílnou součástí pojištění je poskytovaný servis, který nekončí uzavřením pojistné smlouvy. Každý náš zemědělský klient má svého osobního správce specializovaného na oblast zemědělství, ale zkušeného také v ostatních produktových oblastech. Mnoho klientů se již mohlo přesvědčit, že Česká pojišťovna je pro ně silným a stabilním partnerem, který při nich stojí v obtížných chvílích, kdy je poškozena jejich úroda, vznikne škoda na zvířatech nebo majetku.
Snažíme se vždy zvýhodnit klienty, kteří využívají širší nabídku produktů naší pojišťovny. Při sjednání více druhů pojištění jsou pro naše klienty připraveny slevy za propojištěnost a další benefity vyplývající z rozsahu pojištění. Tvorbu komplexního balíčku pojištění považujeme za logický krok ve vývoji vztahu mezi zemědělci a Českou pojišťovnou.
Generali Pojišťovna, a. s.,
odpovídá:
Ing. Antonín Brejcha,
vedoucí skupiny zemědělského pojištění
1. V rámci pojištění plodin pojišťujeme živelní rizika nebo pouze krupobití. Také lze kombinovat pojištění vichřice a krupobití. Jako doplňkové pojištění nabízíme vymrznutí ozimé řepky a záplavu a povodeň.
V rámci pojištění hospodářských zvířat sjednáváme pojištění nákaz a hromadná infekční a parazitární onemocnění. Také u zvířat pojišťujeme živelní rizika a otravu exogenními látkami, zásah elektrickým proudem, dále přehřátí organismu v důsledku extrémně vysokých venkovních teplot u drůbeže.
Pojištění lesních porostů sjednáváme pouze na pojištění požáru. U těchto škod hradíme úbytek dřevní hmoty. Pojištění jakosti nepojišťujeme.
2. V roce 2008 byl novelizován veterinární zákon, kde se změnil výčet nákaz. Vzhledem k tomu rozšiřujeme v letošním roce pojištění nákaz o další, které předtím nebyly na seznamu uvedeny. A to tak, aby pojištěním byly vždy kryty všechny nákazy a onemocnění zvířat, které mohou zemědělské chovy ohrozit.
3. Rizika, která postrádají charakter nahodilosti, považujeme i nadále za nepojistitelná, například sucho a další. Žádné nepojistitelné riziko jsme do nabídky našeho pojištění nezahrnuli. Nebráníme se ale sjednávání nadstandardního pojištění v případě potřeby klientů.
4. Největší četnost škod u našich klientů vykázalo krupobití na ozimé řepce. Maximální pojistné plnění jsme měli u chmele v okrese Rakovník, kde kroupy způsobily škodu v řádu desítek milionů korun. U hospodářských zvířat nebyl zaznamenán žádný vzestup škod proti loňským letům. A u lesních porostů – riziko požáru, nebyla žádná škoda.
5. V loňském roce klesly výkupní ceny prasat i drůbeže, což se projevilo i v menším počtu pojištěných zvířat. Vysoké ceny rostlinných komodit v loňském roce až do sklizně zvýšily výši pojistného i pojistné částky, následný propad cen po sklizni spěje k předpokládanému poklesu pojistných částek, a tím pojistného u plodin v roce 2009. V roce 2009 ani vzhledem k tomu nepředpokládáme zvýšení nárůstu pojistného.
6. Naši klienti si mohou vybrat další pojištění ze široké škály, kterou Generali Pojišťovna nabízí ať již z oblasti majetkových a odpovědnostních pojištění (např. zemědělských staveb, zemědělské techniky, movitých věcí a zásob, motorových vozidel), nebo životního a úrazového pojištění, ale i penzijního připojištění. Při sestavování nabídek pro klienty vycházíme také z toho, zda má klient u nás sjednáno kompletní pojištění, tedy nejen pojištění plodin a hospodářských zvířat, ale třeba také pojištění staveb a strojů.
Hasičská vzájemná pojišťovna, a. s.,
odpovídá: Zdeněk Brož,
odborný pracovník obchodu a marketingu
1. Hasičská vzájemná pojišťovna nabízí klientům velký rozsah produktů, u plodin je jako základní pojištění krupobití, k němu nabízíme požár, povodeň, jarní mráz, vyzimování a vichřici.
U hospodářských zvířat je základní pojištění nákaza, která zahrnuje všechny nákazy uvedené ve veterinárním zákoně. K němu si lze připojistit živel, například rizika požár, výbuch, přímý úder blesku, vichřice, krupobití, povodeň, záplava, pád stromu nebo stožáru, náraz silničního dopravního prostředku. Do pojištění lze zahrnout i jiná rizika, což obnáší odcizení v souvislosti s živelní událostí, zasažení zvířete elektrickým proudem, otravu exogenními jedovatými látkami, přehřátí organismu a jiné. U plemenných býků a plemenných kanců máme pojištění na rizika – úraz, úhyn a nutná porážka.
U lesních porostů si může klient pojistit základní riziko požár a k němu doplňková rizika – výbuch, přímý úder blesku, náraz nebo zřícení posádkou řízeného letícího tělesa, jeho části nebo jeho nákladu, vichřice, krupobití, zřícení skal nebo zemin, pokud k němu nedošlo vlivem lidské činnosti, tíhou sněhu, nebo námrazy, povodeň nebo záplava.
2. V zemědělském pojištění má naše pojišťovna velký rozsah produktů a jsme schopni se přizpůsobit požadavkům klienta.
3. Za nepojistitelná rizika považujeme ta, která postrádají charakter nahodilosti, například sucho, choroby a škůdce. Tato rizika nelze zajistit, a tím ani přesunout mezi pojistitelná rizika.
4. V pojištění zemědělských plodin postihují nejvíce naše klienty již několik let krupobití u olejnin, konkrétně ozimé řepky. U hospodářských zvířat jde o nákazu a u lesních porostů o škody způsobené vichřicí.
5. Zájem o pojištění plodin každým rokem mírně narůstá. Zájem je také o pojištění lesních porostů. U hospodářských zvířat se projevil zvláště po výskytu BSE.
6. Hasičská vzájemná pojišťovna nabízí zemědělcům kompletní pojištění. Kromě pojištění plodin a zvířat jde o strojní pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění staveb, movitých věcí, zákonné pojištění motorových vozidel, havarijní pojištění. Při komplexním pojištění poskytujeme výrazné slevy.
Agra pojišťovna,
organizační složka pro ČR,
odpovídá:
Mgr. Michael Zetter,
ředitel
1. Agra pojišťovna nabízí širokou paletu pojistných produktů jak v pojištění plodin, tak v pojištění zvířat. Pojištění plodin pěstovaných na orné půdě zahrnuje vedle základního rizika krupobití dalších sedm rizik. Pro pěstitele cukrové řepy a máku nabízíme speciální pojistné produkty, které kryjí řadu rizik. Vinnou révu lze pojistit proti krupobití a mrazu a dále hradíme zvýšené pracovní náklady na sklizeň. Pokud je u vinné révy pojištěno riziko mráz, nerozlišujeme, zda jde o jarní či zimní mráz. U ovoce pojišťujeme riziko krupobití ve smyslu ztráty kvality podle evropských norem. Chmelaři si mohou vedle samotného krupobití pojistit také škody způsobené vichřicí. Rovněž pojišťujeme lesní a ovocné školky.
Pojištění hospodářských zvířat se vztahuje na škody spojené s výskytem nebezpečných nákaz v důsledku živelních událostí a nově na škody na plemenných zvířatech.
2. Pojištění plodin bylo od roku 2009 rozšířeno o riziko požár bez navýšení pojistného. U pojištění zvířat lze nově pojistit veškerá hospodářská zvířata s rozšířeným rozsahem pojistného krytí. Pro rok 2010 již pracujeme na dalším vývoji našich produktů, ale v současné době se zabýváme teprve vyhodnocováním rizika, a proto je v tuto chvíli předčasné mluvit o konkrétních výstupech.
3. Z důvodu postupující liberalizace trhů a právě probíhajících změn rámcových podmínek v agrární politice dochází k rozšiřování pojistitelných rizik. To má za následek kolísání cen na trhu vstupů a také kolísání tržeb zemědělských prvovýrobců. Na jedné straně existuje poptávka po rozšíření rizik, na straně druhé jsou kvůli nestabilitě na trhu tato rizika pro pojistitele těžko kalkulovatelná, a proto v současné době obtížně realizovatelná.
4. Loňský rok lze z hlediska četnosti a výskytu škod na plodinách považovat za rok průměrný, přestože se výše náhrad pohybovala v řádu desítek milionů korun. Již zjara byly porosty poškozeny mrazem. Co se týká škod krupobitím, byly 25. června ve větší míře postiženy tři oblasti, a to střední, severní a východní Čechy a v době sklizně v polovině července oblast severní Moravy. Jinde v republice šlo o škody lokálního významu. Při stanovení škod jsme se setkali s kladnou odezvou na způsob likvidace – naši likvidátoři jsou sami aktivní zemědělci a dokáží se dobře vcítit do situace poškozeného.V pojištění zvířat jsme nezaznamenali významné škody.
5. Agra pojišťovna působí v České republice od října 2006. Po dvou letech můžeme hrdě říci, že se nám podařilo zaujmout důležité místo na českém trhu. V současné době využívá naší nabídky na pojištění plodin nebo zvířat již více než tisícovka klientů. Co se týká například vývoje pojištěné výměry, jde o nárůst o 118 000 ha, v roce 2007 jsme měli pojištěno 54 000 ha a v roce 2008 již 172 000 ha. Z toho je vidět, že zájem o Agra pojišťovnu mezi zemědělskou veřejností stále stoupá. V tomto pozitivním trendu chceme pokračovat i v budoucnu.
6. Vedle pojištění se snažíme klientům poskytovat také další služby. Například od září 2008 je našim klientům na internetu k dispozici meteorologický servis, který je v celé Evropě jedinečný. Na internetových stránkách se každý uživatel může informovat o počasí na svém konkrétním pozemku. Po zadání uživatelského jména a hesla, v obou případech „zemedelec“, získá klient předpověď počasí nebo si může prohlédnout meteorologická data z historie. Další službou jsou exkurze do zemědělských podniků v Rakousku, jejichž cílem je vzájemná výměna zkušeností. n
Klíčové informace
- Nepojistitelná rizika jsou taková, která ztrácejí charakter nahodilosti, především sucho, škody způsobené chorobami a škůdci, trvalý déšť při sklizni, tržní rizika, vandalismus a krádeže.
- Dotaci na uhrazené pojistné v rámci programu pojištění plodin a pojišětní hospodářských zvířat poskytuje PGRLF.
- Letos byl vyhlášen nový program poskytování finanční podpory na pojištění produkce školek s produkcí sadebního materiálu lesních dřevin.
Eva Seifertová