Výslovnou definici leasingu v platném českém soukromém právu nenalezneme. Lze o něm ale říci, že představuje specifickou formu pronájmu, na jehož konci se pronajímaná věc může nebo nemusí stát součástí majetku nájemce. Umožňuje tak užívat potřebnou věc ve vlastnictví jiného subjektu, tedy leasingové společnosti, na nezbytně nutnou dobu. Díky své dostupnosti, pružnosti a doprovodným službám se leasing hodnotí jako výhodný finanční nástroj.
Leasingový trh je v současnosti již stabilizovaným segmentem trhu finančních služeb. Hraje nezanedbatelnou roli při naplňování investičních a spotřebitelských záměrů, při podpoře malého a středního podnikání, mobilizaci zdrojů a restrukturalizaci.
Přesná čísla nejsou k dispozici
Přesné statistiky o leasingovém prodeji zemědělské techniky nejsou k dispozici. Potvrzuje to svými slovy také Pavel Myslík z Deutsche Leasing: „S ohledem na trh nelze jednoznačně konstatovat vývoj leasingu zemědělské techniky, neboť statistiky nejsou k dispozici. Avšak vzhledem k vývoji trhu a jednotlivých komodit se lze domnívat, že roste i podíl leasingu u této skupiny strojů. Zároveň se dá ale odhadovat, že roste podíl úvěrového financování s ohledem na využívání dotací z fondů Evropské unie a Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).
Vývoj leasingových obchodů ve skupině zemědělské stroje nelze nalézt ani na internetových stránkách České leasingové a finanční asociace (ČLFA), která sdružuje 71 leasingových společností. Posoudit je možné jen obecnou statistiku za leasing movitých věcí, kterou uvádí ČLFA na svých internetových stránkách.
Členské společnosti ČLFA financovaly v roce 2007 formou leasingu stroje, zařízení a dopravní prostředky v souhrnu pořizovacích cen (bez DPH) 122,8 mld. Kč (106,4 mld. Kč v roce 2006 a 100,5 mld. Kč v roce 2005). Protože podíl členských společností ČLFA na našem trhu leasingu movitých věcí je dlouhodobě 97 procent, lze odvodit, že v České republice byly v loňském roce financovány prostřednictvím leasingu stroje, zařízení a dopravní prostředky za více než 126 mld. Kč (109,7 mld. Kč v roce 2006 a 103,6 mld. Kč v roce 2005). Z tohoto přehledu vyplývá, že hodnota leasingových obchodů posuzované skupiny předmětů se zvyšuje. Podle asociace se ale do růstu promítlo urychlené sjednávání finančních leasingů před účinností změn daňových zákonů provedených zákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů.
Z odpovědí několika oslovených leasingových společností vyplývá, že jejich obchodní výsledky v posledních třech letech v oblasti leasingu zemědělské techniky jsou příznivé. Jak sdělil marketingový ředitel ČSOB Leasing, a. s., Ing. Josef Bezpalec, jejich firma v loňském roce profinancovala prostřednictvím finančního leasingu stroje a zařízení v pořizovací ceně více než šest miliard korun, z toho zemědělská technika nová i použitá tvořila asi šestinu. „Zájem zákazníků o financování této komodity dlouhodobě roste,“ dodal.
U společnosti VB Leasing, spol. s r. o., čísla leasingu zemědělské a lesnické techniky každoročně stoupají, vloni dosáhla hodnoty 444 milionů korun s tím, že bylo celkem uzavřeno 486 smluv. „V porovnání s minulým rokem financujeme více strojů v menších pořizovacích cenách,“ upřesnil Jan Lokay, oblastní ředitel Čech.
„Podíl leasingu zemědělské techniky se dlouhodobě pohybuje kolem třiceti procent z našeho portfolia,“ uvedl vedoucí marketingu S MORAVA Leasing, a. s., Ing. Zdeněk Nekula. „S tím, jak každoročně narůstá objem našich obchodů, stoupá obvykle také každoroční objem financování zemědělské techniky – 879 mil. Kč v roce 2005, 803 mil. Kč v roce 2006 a 1433 mil. Kč v roce 2007 .
Formy leasingu
Česká leasingová a finanční asociace rozlišuje leasingové operace hlavně podle toho, zda se předmět leasingu používá dočasně, dlouhodobě nebo je účelem řízení toku hotovosti nájemce. V praxi jsou nejpoužívanější dva základní typy – finanční leasing a operativní leasing, vedle nich existují modifikované leasingové produkty.
Finanční leasing
Na žebříčku oblíbenosti stojí na nejvyšší příčce ze zmíněných forem na českém finančním trhu finanční leasing. Je pro něj typické, že účelem je dlouhodobé užívání předmětu s přenosem rozhodující části nebo i všech rizik a užitků spojených s vlastnictvím předmětu leasingu na nájemce. Jinými slovy – nájemce přebírá odpovědnost za leasovanou věc, za její údržbu a opravy, ale přebírá i rizika vztahující se k této věci, například nebezpečí poškození předmětu, riziko poklesu jeho tržní hodnoty, včetně rizika plynoucího z jeho užívání v provozu třetí osobou.
Po skončení pronájmu přechází předmět při splnění všech podmínek leasingové smlouvy do vlastnictví nájemce za cenu obvykle nižší než tržní nebo se uplatňuje právo na uzavření další leasingové smlouvy za podstatně výhodnějších podmínek.
Finanční leasing se většinou uzavírá na dobu, která je dána dobou odpisování leasované věci podle daňových předpisů. Minimální doba finančního leasingu je 60 měsíců.
Operativní leasing
Zájem uživatelů stoupá i o operativní leasing. Při něm jde o dočasné používání předmětu bez přenosu většiny rizik a užitků spojených s vlastnictvím předmětu leasingu. Nebezpečí škody na věci, běžná vlastnická rizika i investiční riziko tedy nese v tomto případě zásadně leasingová společnost. Odpovídá za provozuschopnost leasované věci a za dosahování jejích dohodnutých provozních parametrů. Nese náklady údržby a oprav leasované věci. Při její poruše bránící dohodnutému užívání zpravidla poskytuje náhradní věc podobných parametrů. Leasingová společnost nese v operativním leasingu také riziko poklesu tržní hodnoty.
Po skončení operativního leasingu je leasovaná věc vrácena leasingové společnosti za předpokladu, že se strany nedohodnou jinak. Smluvní nárok na možný přechod vlastnictví předmětu leasingu na nájemce tedy neexistuje.
Modifikované leasingové produkty
Na našem leasingovém trhu, ale i v řadě tradičních leasingových prostředí, se však oba základní produkty všeobecně nevyvinuly v tak vyhraněné polaritě.
Vedle dvou zmíněných forem leasingu se nabízejí na českém leasingovém trhu modifikované produkty. Lze do nich započítat například i zpětný leasing, který slouží k řízení toku hotovosti nájemce. V tomo případě je dodavatelem, respektive prodejcem, předmětu leasingu nájemce, který předmět leasingu obvykle již užívá. Podnikatel (nájemce) tak získá hotovost, kterou může upotřebit na jiné výdaje spojené třeba s podnikatelskou činností. Všechna rizika však nese nájemce. Na konci předmět leasingu přechází zpět na nájemce.
Leasingový podnájem
Výjimkou nejsou ani případy leasingového podnájmu. Volí se například při dočasné či sezónní nevyužitelnosti leasované věci původním nájemcem či při možnosti jejího lepšího zhodnocení.
Leasingový podnájem je vlastně pronájem majetkové hodnoty užívané na základě leasingové smlouvy třetí osobě. Věc v leasingovém podnájmu přitom zůstává ve vlastnictví leasingové společnosti.
Zůstávají zachována i oprávnění a závazky obou stran původní leasingové smlouvy. Leasingový nájemce přenáší výhradně se souhlasem leasingové společnosti na třetí osobu prospěch z užitné hodnoty leasované věci.
Formy leasingu z pohledu pronajímatele
Jaké formy jsou vhodné pro nákup zemědělské techniky? Podle Ing. Bezpalce z ČSOB Leasing se dají využít všechny. Zemědělci nejvíce oceňují schopnost finanční společnosti nabízet individuální podmínky financování v podobě sezónního či nepravidelného splácení, variant v akontacích i délce financování. „Finanční leasing je díky své rychlosti a flexibilitě nejrozšířenějším produktem,“ prohlásil. Finanční leasing nabízejí v mnoha formách.
Za standardní se považuje tehdy, když pořízený předmět je financovaný leasingovou společností, a ta umožňuje individuální podmínky splácení. Dále lze u ČSOB Leasing uzavřít smlouvu o zpětném leasingu, kdy je cílem uvolnění finančních prostředků pro zákazníka a rozložení výdajů do delšího období. Pokud předmět leasingu je se souhlasem ČSOB Leasing pronajatý leasingovým nájemcem třetímu subjektu, jde o subleasing. Při finančním leasingu označeném jako PRIBOR+ se leasingové navýšení smluvně váže na pohyb sazby 3M PRIBOR na trhu mezibankovních depozit, vyjmenoval i modifikované produkty.
„Operativní leasing pro stroje a zařízení je progresivní řešení, které zákazníkovi umožňuje rovnoměrně plánovat a řídit náklady v čase a v dlouhodobém horizontu zamezuje morálnímu zastarávání majetku při stabilní úrovni nákladů,“ zhodnotil další formu leasingového obchodu Ing. Bezpalec.
VB Leasing nabízí standardní finanční leasing na 60 až 84 měsíců, zkrácený finanční leasing s počtem splátek 36 nebo 48, finanční leasing s odloženou první splátkou nebo leasing se zůstatkovou hodnotou a leasing s možností sezónních splátek. „Při sjednávání leasingu zemědělské techniky bereme ohledy na sezónnost odvětví a klientovi přizpůsobíme splátkový kalendář podle jeho požadavků a příjmů v průběhu roku,“ řekl Jan Lokay z této společnosti.
Leasing, nebo splátkový prodej?
Jako alternativu k leasingu nabízejí leasingové společnosti nebankovní spotřebitelský úvěr, podnikatelský (obchodní) úvěr nebo splátkový prodej. Jejich vhodnost k financování zemědělské techniky komentoval Pavel Myslík z Deutsche Leasing. „V sektoru zemědělství se jeví v současné době nejvyužitelnější forma úvěrového financování na dobu kratší, než je minimální doba leasingu, tedy 60 měsíců. Klienti z tohoto sektoru zpravidla preferují skutečnost, že předmět financování je od počátku v jejich majetku, i když je předmětem zajištění úvěrového obchodu.“
Splátkový prodej a úvěr mají v nabídce také VB Leasing.
Financování formou leasingu, popřípadě obchodního úvěru, má pro zemědělce připraveno také S MORAVA Leasing. Klade důraz na individuální přístup vedoucí marketingu této společnosti Ing. Zdeněk Nekula tvrdí, že mohou těmito způsoby financování pořídit cokoli.
Obsah leasingové smlouvy
Leasingová smlouva musí dostatečně určit základní závazky pronajímatele i nájemce předmětu leasingu.
Mezi podstatné obsahové náležitosti smlouvy o finančním leasingu patří určení smluvních stran, předmětu leasingu a základních podmínek jeho užívání příjemcem leasingu. Smlouva by měla rovněž stanovit platební podmínky – to znamená pořizovací cenu, výši leasingových splátek a termíny jejich splatnosti. Její součástí bývá splátkový kalendář, který určuje tyto podmínky. Smlouva by měla také vymezit podmínky předání předmětu leasingu do užívání příjemce leasingu, podrobnosti režimu jeho užívání, pojištění, dobu platnosti leasingové smlouvy a podmínky případného převodu vlastnictví předmětu leasingu na příjemce leasingu.
Doplňkem leasingové smlouvy obvykle bývají obchodní podmínky leasingové společnosti. Jejich předložení leasingovou společností ještě neznamená, že je musí zákazník přijmout jako celek a že musí být nutně součástí leasingové smlouvy v nezměněné podobě. V každém případě je třeba se s jejich obsahem podrobně seznámit před uzavřením leasingové smlouvy.
Obchodní podmínky konkretizují a doplňují leasingovou smlouvu. Jak se uvádí na neziskových vzdělávacích internetových stránkách www.financnivzdelavani.cz, které jsou projektem sdružených profesních asociací a dalších subjektů působících na finančním trhu v ČR, specifikují zejména postup smluvních stran při předání a převzetí předmětu leasingu, podmínky jeho užívání, údržby, oprav a úprav, řešení škod, upravují možnosti leasingového podnájmu, stanoví podmínky kontroly stavu a způsob užívání předmětu leasingu, jeho pojištění, proceduru změn leasingových splátek a způsob jeho úhrady, upravují důsledky porušení povinností smluvních stran a možnosti odstoupení od leasingové smlouvy. Obchodní podmínky se stávají závaznými na základě odkazu obsaženého v uzavřené leasingové smlouvě.
Do jisté míry ovlivňují sjednávání obsahu leasingových smluv některé předpisy veřejného práva, zejména předpisy daňové.
Podklady pro uzavírání smlouvy
Procedura při uzavření leasingové smlouvy není složitá. Omezuje se hlavně na prokázání totožnosti, většinou dvěma osobními doklady, a ověřením příjmů zákazníka. Na základě výše příjmů zákazníka je možné dohodnout specifické splátkové podmínky, včetně výše splátek a odpovídající doby leasingu.
Od budoucího nájemce, fyzické osoby – podnikatele, vyžaduje leasingová společnost obvykle doklad o registraci podnikání (živnostenský list a jeho kopii či koncesní listinu a její kopii nebo doklad o přidělení IČ a jeho kopii nebo jiný platný doklad o registraci spolu s kopií), dále občanský průkaz a jeho kopii a také stav bankovního účtu nebo více účtů.
Od zástupce právnické osoby chce leasingová společnost většinou oprávnění k uzavření leasingové smlouvy (občanský průkaz a jeho kopii), opět stav účtu u banky, kopii daňového přiznání u firmy, která vede daňovou evidenci (jednoduché účetnictví), nebo přiznání k DPH za poslední tři období, výkaz o majetku a závazcích, příjmech a vydáních, který nesmí být starší než šest měsíců, dvakrát výpis z běžného účtu za poslední dva měsíce. Firma, která vede podvojné účetnictví, předkládá výkaz zisků a ztrát, rozvahu, který nesmí být starší než šest měsíců nebo přiznání k DPH za poslední tři měsíce.
Dohoda o pojištění předmětu
Dohoda o pojištění předmětu leasingu je nezbytnou součástí leasingové smlouvy. Pronajímatel se tak chrání proti škodám, které by mu vznikly odcizením nebo poškozením předmětu leasingu. Pronajatou věc totiž nemá po dobu leasingu pod kontrolou, užívá ji nájemce. Pro leasing techniky, technologií bývá součástí smluv i jasné stanovení podmínek pro pojištění.
Uzavřená pojistka se většinou vztahuje na pojištění majetkových škod, finančních ztrát a pojištění odpovědnostních škod. Pro pronajímatele je důležité v první řadě pojištění majetkových škod, které chrání pronajímatele před ztrátou vzniklou odcizením předmětů leasingu nebo jeho poškozením.
Pojištění finančních ztrát kryje jak nájemce, tak pronajímatele. Nájemci zajišťuje úhradu leasingových splátek z důvodů pojistitelných překážek na jeho straně, jistotu splácení zajišťuje i druhé straně. U fyzické osoby jde o případy, když ztratí schopnost splácet, například ztrátou zaměstnání či pracovní neschopností. Právnické osoby si mohou pojistit ušlý zisk nebo pojistit pohledávky.
Předmět leasingu si může pojistit individuálně nájemce nebo využije hromadného pojištění sjednané leasingovou společností. Ke sjednání smlouvy mezi nájemcem a pojišťovnou dostává nájemce při uzavření leasingové smlouvy zplnomocnění od pronajímatele. Pronajímatel určuje pravidla pro uzavíranou smlouvu, stanoví rozsah a způsob uzavření pojistné smlouvy. Pojistná smlouva se sjednává před uzavřením leasingové smlouvy. Případné pojistné plnění si pronajímatel u pojišťovny nájemce zajistí (vinkuluje) ve svůj prospěch a uvolňuje ho, když nájemce řádně platí splátky leasingu. Individuální pojišťování předmětů leasingu nájemcem považují leasingové společnosti většinou za pracné a rizikové. Je pro ně totiž obtížné kontrolovat platnost pojistné smlouvy. V praxi se lze setkat s individuálním pojištěním více u leasingu technologií, dopravní techniky a nemovitostí u bonitních nájemců.
Pojistné v rámci hromadného pojištění hradí nájemce podle splátkového kalendáře jako samostatnou položku nebo je zahrnuto ve finanční službě leasingové společnosti. Hromadné pojištění je pro leasingovou společnost méně administrativně náročné než individuální pojištění. Skupinové pojištění nemusí být nevýhodné ani pro nájemce. Silná leasingová společnost je schopna získat pojistné podmínky, které si nájemce sám není schopen sjednat. To platí zejména u leasingu dopravní techniky a osobních vozidel. Sazby pojistného jsou obvykle ve srovnání se standardní nabídkou pojišťoven výhodné. Klient tak získává s leasingem plnou pojistnou ochranu za cenu, kterou by si nedokázal sám na trhu zajistit.
Řešení pro financování zemědělské techniky
Pokud má podnikatel zájem prodat například traktor dříve než za 60 měsíců, je pro něj ideální volit finanční leasing (Minimal) s dobou trvání i splácení 36 nebo 48 měsíců, pak traktor prodat a v roce prodeje dát odkupní cenu do nákladů. Pokud by si prodej později rozmyslel, je tady ještě možnost prodloužení leasingu nebo refinancování odkupní ceny úvěrem. Pro použité stroje a zařízení je alternativou úvěr. Pokud chce podnikatel předmět používat minimálně 60 měsíců (a mít nižší splátky), lze doporučit finanční leasing na 60 měsíců a více. Pokud chce předmět používat minimálně 60 měsíců a šetřit své celkové výdaje (nevadí mu vyšší splátky) a daňově optimalizovat, lze mu doporučit financování úvěrem s dobou splácení méně než 60 měsíců, stroj odepíše za pět zdaňovacích období.
Financování leasingem s dobou trvání 60 měsíců a splácením 36 nebo 48 měsíců znamená vyšší výdaje, promítnutí ceny stroje do nákladů za šest zdaňovacích období a riziko daňově neuznatelnosti zaplacených splátek při předčasném ukončení. Nejvhodnějším řešením je ale v tomto případě operativní leasing.
Ing. Josef Bezpalec
ČSOB Leasing, a. s.