18.07.2008 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Financování investičních záměrů

Finanční prostředky na realizaci rozsáhlých i menších investičních záměrů v zemědělském sektoru jsou stále potřebné. Otázkou je, kde vzít hotovost? Prostředníkem k tomu jsou bankovní domy. Dokážou nabídnout vhodný produkt pro čerpání prostředků z fondů Evropské unie, národních zdrojů nebo podnikatelské a provozní úvěry bez podpory. V některých případech lze uplatnit i splátkový prodej.

Finanční podpory z evropského i státního rozpočtu mají zlepšit konkurenceschopnost podnikatelů v zemědělství, potravinářství, lesnictví a sloužit k rozvoji venkovských oblastí. Jsou poskytovány k projektovým opatřením Programu rozvoje venkova a financovány z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD).
V letech 2007 až 2013 půjde z EAFRD na rozvoj českého zemědělství a venkova 2,8 miliardy eur, včetně národního spolufinancování to bude 3,6 miliardy eur, což je zhruba 102 miliard korun. Jak informoval ministr zemědělství Petr Gandalovič, k desátému červnu letošního roku bylo v rámci opatření osy I a III zrealizováno 256 projektů celkem za 273 milionů korun. „Největší zájem jsme zaznamenali u takových opatření, kde jsou příjemci dotace malé obce a která řeší pozemkové úpravy nebo jsou určena k modernizaci zemědělských podniků,“ upřesnil.

Hypoteční úvěr na půdu s podporou PGRLF

S podporou Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF, fond) lze financovat nákup nestátní zemědělské půdy, včetně trvalých porostů (sadů, vinic, chmelnic), ale jen za účelem provozování zemědělské výroby na této půdě. Celkem devět bank spolupracujících s PGRLF může poskytovat finanční prostředky v rámci programu Půda jako dlouhodobý hypoteční úvěr pro malé a střední podniky se splatností deset až dvacet let.
Základní sazba pro úrokovou dotaci byla v programu Půda stanovena na tři procenta. Zvýhodnění pro mladého zemědělce činí jedno procento, takže úroky z úvěru stanovené bankou se v jeho případě sníží o čtyři procenta.
Pro přístup k programu stanovil fond několik omezujících podmínek. Mezi ty nejdůležitější patří, že celkový objem úvěrových prostředků u jednoho žadatele, na které fond poskytne podporu, nesmí překročit deset milionů korun. Ukládá se mu povinnost provozovat zemědělskou výrobu nejméně tři roky před nákupem půdy. Nakupovaná půda nesmí být zatížena žádným zástavním právem. Žadatel se musí zavázat k hospodaření (provozování zemědělské výroby) na nakoupené půdě po dobu minimálně deseti let. Nakoupená půda nesmí být předmětem smluvního převodu (například prodeje či darování, omezení se netýká dědictví), ani pronájmu (výjimkou je ujednání o náhradním užívání) po celou dobu trvání smluvního vztahu s fondem. Podporu nelze využít na nákup spoluvlastnických podílů. Hypotečním úvěrem se dá uhradit nejvýše 90 % celkové kupní ceny nakupované půdy (maximálně 90 % ze součtu kupních cen). Toto ustanovení však nevylučuje předčasné splacení úvěru. Čerpání úvěru je podmíněno předložením originálu kupních smluv. Podpora vyjádřená jako procentuální podíl z objemu investic způsobilých pro podporu je omezena maximální výší 40 procent.
O podporu nákupu soukromé půdy v rámci programu Půda požádalo ke 2. červnu 2008 celkem 1042 zájemců, z toho 803 má smlouvu o dotaci části úroku z úvěru a 53 příslib dotace. Celková výměra nakupované půdy u schválených žádostí činí k uvedenému datu zhruba 40 580 hektarů, informuje PGRLF na svých internetových stránkách fond.

Financování techniky s podporou PGRLF

Rozvoj zemědělských subjektů podporuje stát prostřednictvím PGRLF v rámci programu Zemědělec. Příjemce podpory, který spadá do kategorie malých a středních podniků, může investovat zejména do strojního zařízení, vybavení či technologických celků. Podmínkou je, že podporovaná investice musí sloužit ke snížení výrobních nákladů, modernizaci či zlepšení jakosti. Jak se uvádí na internetových stránkách PGRLF, zvýhodněné financování se může týkat pořízení traktoru, sklízecí mlátičky, adaptéru ke sklízecí mlátičce, pluhu, podmítače, bran rotačních i diskových, rotavátoru, mulčovače, žacího stroje, obraceče, shrnovače, rozdružovače, ovíječky, lisu a baličky na slámu a seno, secí kombinace, rozmetadla, osečkovače, návěsu – přívěsu, nástavby – nosiče nástaveb, tahače, postřikovače, půdní frézy, samosběracího vozu, řezačky, krmného vozu, nakladače, rosiče, kypřiče, sazeče, drtiče hrud, kompaktoru, kultivátoru, stroje na sběr kamene, sklízeče cukrovky, manipulátoru, stroje na aplikaci kejdy, odplevelovače, překopávače kompostu, půdního válce, smyku, vyorávače, nahrnovače a senážního vozu.
Podpora spočívá v úrokové dotaci ve výši tří procent. V případě mladého zemědělce, který v roce podání žádosti nedosáhl věku 40 let, se bankovní úvěr zlevní díky vyšší úrokové dotaci, která činí čtyři procenta. Podstatné je, že podpora z PGRLF se vztahuje na úvěry, jejichž doba splatnosti nepřesáhne sedm let.

Úvěr, leasing a splátkový prodej 

Techniku lze rovněž hradit bez jakékoli finanční podpory, například prostřednictvím bankovního (podnikatelského, obchodního) úvěru, splátkového prodeje a leasingu. „Bankovní úvěr a splátkový prodej se spíše doplňují,“ uvedl vedoucí oddělení specializovaného financování České spořitelny Filip Hradec.
Podle názoru manažerky zemědělských produktů Ivy Prokopové z GE Money Bank využívají zemědělci k nákupu strojů a zařízení hlavně bankovní úvěry kvůli dotaci úroku od PGRLF. Státní podpora se totiž na splátkový prodej a leasingové obchody nevztahuje. „Fond dotuje pouze bankovní úvěry od těch bank, se kterými má uzavřenou smlouvu o spolupráci při poskytování podpory,“ doplnila.
Úvěrům od banky dávají přednost klienti nejen kvůli úrokové dotaci od PGRLF. „Umožňují delší splatnost úvěru, možnost nastavit si individuální splátkový kalendář přizpůsobený možnostem a přání klienta,“ poukázala na další přednosti Karla Křížová ze specializovaného oddělení pro financování zemědělství Volksbank CZ, a. s.
I při dalším srovnávání – bankovního úvěru a splátkového prodeje – nakonec zjistíme, že i v tomto případě platí, že vše má rub a líc. Výhodou splátkového prodeje proti bankovnímu úvěru je snadná dostupnost, není nutná žádná hotovost nebo jen zlomek z ceny zboží. Proti leasingu se předmět splátkového prodeje okamžitě stává majetkem kupujícího. Akontace, částka složená v hotovosti při koupi zboží, zpravidla bývá deset procent z ceny předmětu, v akcích společnosti často nabízejí i akontaci nulovou. Zboží se většinou splácí měsíčně, doba splácení je od několika měsíců až do několika roků.

Formy financování z pohledu bank

Za zamyšlení stojí, jaký způsob financování zvolit pro který záměr. Nejlepší je hledat doporučení u samotných finančních společností. Podle Karly Křížové z Volksbank je vhodné z fondů Evropské unie financovat rekonstrukci a výstavbu nemovitostí (například stáje, sila, výrobny krmných směsí a mléčnice – podle aktuálně vyhlašovaných programů), nákup technologií a výstavbu penzionů pro agroturistiku. Stejné záměry, včetně movitých věcí, může podnikatel hradit z investičního úvěru. Provozní úvěry jsou podle ní vhodné na předfinancování dotací, nákup osiv, hnojiv a chemikálií.
Jak informoval Jan Hanuš, vedoucí KB EU Point Promotion Centra Komerční banky, jejich klienti využívají úvěry s podporou z fondů Evropské unie na investice do nemovitostí nebo zemědělské technologie. Z podnikatelských úvěrů financují oběžné prostředky (pohledávky, zásoby), provozní úvěry například k překlenutí sezónních vlivů. Splátkový prodej nebo leasing slouží hlavně k nákupu zemědělské technologie.
Investiční úvěry poskytuje GE Money Bank na předměty, na něž se váže podpora z evropských fondů. Bývají to podle Ivy Prokopové zpravidla jakékoli rekonstrukce či výstavby zemědělského charakteru. Nejčastěji jde o jímky, hnojiště, kravíny, dojírny s různými dojicími technologiemi včetně dojicích robotů, výstavby skladovacích kapacit na obiloviny, bioplynové stanice a další. „Takové projekty financujeme bankovními investičními úvěry,“ dodala.
Filip Hradec z České spořitelny míní, že podnikatelé využívají zemědělské fondy EU na investice do zemědělského majetku a na diverzifikaci zemědělské činnosti. Převážná část běžných podnikatelských úvěrů směřuje na úhradu investic a provozu. Formou splátkového prodeje lze platit drobnou zemědělskou techniku a vozidla.
Možnosti pro financování formou leasingu zhodnotila Iva Prokopová. „Leasing je zpravidla určen pro financování investic nižších hodnot, například menších strojů, které nelze financovat formou úvěru. Náročnější investice se naopak ve větší míře financují spíše úvěrem. Leasing nemusí být vždy nejvhodnější varianta financování v těch případech, kdy má klient nárok na podporu vyplývající z vlastnictví zemědělské techniky. U leasingu klient není vlastníkem předmětu, tedy nemůže finanční pomoc očekávat. Pokud ji bude chtít získat, bude dávat přednost úvěru před leasingem.
V možnostech leasingu došlo ke změnám v souvislosti s daňovou reformou, doplnil ještě Filip Hradec. V určitých případech je tedy možné dostat investici realizovanou s využitím leasingu rychleji do nákladů než při použití úvěru a je tak možné regulovat daňový základ. 

 

Banky odpovídají

1. Nabídka v oblasti financování se stále zdokonaluje. Co nového jste připravili pro podnikatele – zemědělce na letošní rok?
2. Spolupracujete při financování zemědělské techniky s dovozci, výrobci a prodejci? Jak tato spolupráce – prodejce, banky a zemědělce – v praxi probíhá a komu přináší výhody?

 

Česká spořitelna, a. s.
Filip Hradec
vedoucí oddělení specializovaného financování (Agrotým)

1. Finanční produkty stále zdokonalujeme v kontextu proměňujících se podmínek v českém zemědělství. V letošním roce mohou zemědělci využít Investiční úvěr se zajištěnou maximální sazbou, který přináší klientům určitou stabilitu a jistotu při dluhovém financování. Tento produkt lze kombinovat i s investicemi do obnovitelných zdrojů energie.
2. Česká spořitelna se snaží v rámci spolupráce s importéry a prodejci zemědělské techniky zjednodušit přístup zemědělců k financování, a tím k obnově zemědělské techniky. V praxi to znamená, že již od prvního kontaktu s prodejcem má klient obvykle možnost získat informace o finančním produktu a dostane k dispozici podklady nutné pro předložení žádosti o úvěr. Výhodou pro všechny zúčastněné je zejména rychlejší a jednodušší proces realizace investice.

GE Money Bank, a. s.
Iva Prokopová
manažerka zemědělských produktů

1. Stále více se snažíme zákazníkům zdůrazňovat, že nákup půdy, kterou mají dnes v pronájmu, je pro ně výhodný, protože je to jistota a investice do rozšíření majetku firmy. Navíc na půdu jsou navázány dotace a v případě, že klient o půdu přijde, bude na dotacích krácen. Proto jsme v průběhu minulého roku vylepšili naši hypotéku na nákup půdy, kterou nyní poskytujeme i formou schváleného rámce financování. Ten zákazníkovi zaručí jistotu finančních prostředků, má dvanáct měsíců na to, aby se dohodl s prodávajícími, uzavřel jednotlivé kupní smlouvy a postupně z úvěru čerpal. Navíc platí pouze jedny poplatky, než kdyby dělal jednotlivé nákupy a postupně si na ně bral úvěry. Klient opět může využít dotaci úroku od PGRLF.
Dále se v roce 2008 ještě intenzivněji věnujeme oblasti ekoenergie, například financování výstavby bioplynových stanic, financujeme technologie na výrobu obnovitelných zdrojů (peletkovací linky), výstavby provoltaické elektrárny a podobně.
Pro podnikatele se snažíme stále vylepšovat naši nabídku, a to ať v úvěrové části, tak neúvěrové. Pro zemědělce máme například zvýhodněné termínované vklady s bezkonkurenčními sazbami. Na Techagru jsme pro ně připravili speciální nabídku odpuštěné splátky v případě, když si vezmou financování zemědělské techniky od nás.
Dále se také snažíme zjednodušovat žádosti o úvěr a snižovat počet dokladů, popřípadě zrychlovat schvalovací proces úvěrů.
2. GE Money Bank spolupracuje jak s dovozci značek, tak s menšími prodejci.
Jde například o společnosti: Agrotec, Agri CS, Agrall, Moreau Agri, Agrozet, Austro Diesel, Some JH, Strom, Cime, Lukrom, Kverneland, P & L, U + M Servis, Toko Agri, Arbo, Agrowest, Phoenix Zeppelin, Agrima Žatec, Pekass, Deutz-Fahr, Daňhel Agro, Agro-Partner a Dagros. Společně zákazníkům nabízíme financování strojů a techniky nakupovaných u těchto prodejců. Produkt je pro zákazníka jednoduše a rychle dostupný, navíc může využít podpory PGRLF. S těmito společnostmi je uzavřena rámcová smlouva o spolupráci. Obchodní vztah je výhodný pro klienta – šíří naší sítě prodejců si může vybrat téměř jakoukoli značku. Oproti leasingu má splátkový úvěr výhodu v tom, že úvěr může být až na osm let, bez nutnosti akontace s výhodnou sazbou. Jednotliví prodejci/dovozci jsou naším dalším prodejním kanálem, přes který produkt Financování zemědělské techniky můžeme nabízet.

Komerční banka, a. s.
Jan Hanuš
vedoucí KB EU Point Promotion Centra Komerční banky

1. Začátkem roku 2008 se Komerční banka zaměřila mimo jiné na žadatele o dotaci z fondů EU a rozšířila své poradenství v rámci konceptu KB EU Point.
2. Komerční banka spolupracuje s prodejci, respektive výrobci zemědělské techniky. Cílem tohoto programu je rozšířit možnosti financování investic do zemědělské techniky pro klienty, kteří podnikají v odvětví zemědělství nebo lesnictví. Součinnost banky a prodejců zemědělské techniky se realizuje prostřednictvím uzavřených smluv o spolupráci. Tyto smlouvy umožňují zemědělcům snadnější přístup k úvěrům a vytvářejí jim zvýhodněné podmínky při nákupu zemědělské techniky. Tato spolupráce je buď založena na principu ručení – ve smlouvě o spolupráci se sjedná, že Komerční banka je oprávněna kontaktovat výrobce/prodejce s žádostí o poskytnutí ručení za závazky klienta (pohledávky KB). Nebo je spolupráce založena na principu zpětného odkupu úvěrovaného stroje – v rámcové smlouvě o spolupráci KB s výrobcem/prodejcem sjedná, že pokud klient nesplatí úvěr, výrobce/prodejce odkoupí stroj zpět a uhradí Komerční bance její pohledávky. Výhodou této spolupráce je rozšíření přístupu k investičnímu úvěru a zkvalitnění a dostupnost zajištění investičního úvěru. Smlouva o zpětném odkupu prodejci tak vlastně slouží jako zajišťovací prostředek. Klient navíc získá zvýhodněné ceny – za vyhodnocení a zpracování žádosti o půjčku nic neplatí, za vedení účtu 400 korun.

Volksbank CZ, a. s.
Karla Křížová
specializované oddělení pro financování zemědělství

1. Jedna ze speciálních akcí, které Volksbank letos pro klienty připravila v rámci veletrhu Techagro, bylo zpracování úvěru zdarma. Nabídka pro zemědělce bude v průběhu letošního roku dále rozšířena o speciální konto s nulovým poplatkem za vedení účtu. Volksbank přitom již od počátku financování zemědělských klientů v roce 1998 nemá zpoplatněný úvěrový účet. Další právě probíhající zvýhodněné nabídky se týkají úročení depozit. I letos hodláme pokračovat ve vyhlašování dalších mimořádných akcí pro zemědělské klienty, které budou spočívat buď v úrokovém nebo poplatkovém zvýhodnění.
V současné době pro zemědělské klienty nabízíme finanční služby ve všech potřebných oblastech – pořízení zemědělské techniky, financování provozních zdrojů, zemědělských technologií, financování výstaveb a rekonstrukcí, realizace nákupů zemědělské půdy, financování projektů a podpora jiných, často i nestandardních zemědělských záměrů.
2. Spolupracujeme s firmami – Strom Praha, a. s., (generální dovozce zemědělské techniky značky John Deere), Unimarco, a. s., (prodejce zemědělské techniky např. Hardi), BD Tech, s. r. o., Farmtec, a. s., (dodavatel technologií pro chov zvířat), Pekass, a. s., a s mnohými dalšími. Spolupráce funguje buď na základě smluvního vztahu, nebo na základě pozitivních zkušeností s prodejcem.
Prodejce či klient obvykle kontaktují banku s žádostí o financování. Banka do určité lhůty (většinou do týdne, pro zemědělce ale existuje i zrychlený schvalovací proces, ve kterém je úvěr schválen do tří dnů od dodání podkladů) úvěr schválí. Prodejce se zaváže zpětným odkupem stroje pro případ neschopnosti klienta úvěr splácet (a zároveň neochoty řešit tuto mnohdy přechodnou záležitost jinak než sesplatněním úvěru a vrácením stroje). Prodejce může poskytovat součinnost v komunikaci s klientem. Ze spolupráce těží jak prodejci, kteří snáze uzavřou obchod a uspokojí potřeby klientů, tak i klienti, kteří nemusí shánět či vyřizovat financování sami a dostanou u prodejce v podstatě kompletní servis. Pro banku je tato spolupráce výhodná především díky prodejcově znalosti klienta. Banka prodejce podporuje, průběžně je školí a informuje je o nových produktech a možnostech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down