13.06.2008 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rady pro majitele malých lesů

Vlastníte kousek lesa a nemůžete nebo nechcete se o něj starat více, než je nezbytně nutné? V tomto článku najdete několik praktických rad co s několika málo hektary lesa, který jste dostali zpátky v restituci nebo zdědili, a nevíte, co si s ním počít.

Kam pro radu

Poradní činnost v soukromých i obecních lesích do výměry 50 ha je úkolem odborných lesních hospodářů ustanovených pro katastr každé obce příslušným orgánem státní správy lesů při obecním úřadě obcí s rozšířenou působností. Jsou placeni z veřejných prostředků. Odborní lesní hospodáři jsou povinni majitelům malých lesů bezplatně poskytnout jakékoliv odborné rady.
Na oddělení státní správy lesů zmíněného obecního úřadu je uložena lesní hospodářská osnova zahrnující všechny lesy do výměry 50 ha v katastrálním území obce. Tato osnova obsahuje popis každého malého lesního majetku, doporučený plán hospodaření na desetileté období a zákres na lesní mapě. Výpis z této osnovy pro daný les poskytne obecní úřad na základě žádosti bezplatně.
Odborný lesní hospodář (popřípadě mapa z lesní hospodářské osnovy) by měl pomoci nalézt daný les v terénu a určit jeho hranice. Jsou-li majetkové hranice nezřetelné, je vhodné je vyznačit na okrajových stromech barvou.
Každý majitel musí znát stav svého lesa. Pokud je porost v pořádku – to znamená, že v něm nejsou suché či polámané a vyvrácené stromy ani větší holé plochy – majitel si nemusí dělat žádné další starosti. Je však třeba, aby se do lesa šel opět příležitostně podívat. Je-li váš les dospělý a převážně smrkový, je nutno jej zkontrolovat vždy zjara (a též po každé větší vichřici), nedošlo-li k vývratům a polomům. Stejně tak i koncem léta, kdy podle usychajících korun a opadávající kůry z kmenů poznáte smrky napadené kůrovcem.

Zpracování kalamity 

- Polámané a vyvrácené stromy, především smrk a borovici, jsou majitelé (nebo nájemci lesa, tedy ti, kteří v daném porostu hospodaří) povinni v jarních měsících zpracovat (netýká se starých souší, ty mohou v porostech zůstat). Co nejdříve je nutno odstranit stromy napadené kůrovcem, aby nedošlo k dalšímu rozmnožení tohoto škůdce. Nepodaří-li se tyto napadené kmeny ihned po vytěžení odvézt z lesa, nezbývá než je postříkat speciálními přípravky, tzv. insekticidy (s jejich výběrem poradí odborný lesní hospodář), popřípadě je odkornit.
- Pokud majitel neví, kdo by mu potřebnou práci v lese zajistil, měl by se opět poradit s odborným lesním hospodářem, který také musí ke každé těžbě vydat souhlas. Pomoc lze hledat i u správy některého z blízkých větších lesních majetků, která zaměstnává lesní dělníky či podnikatele. Státní, krajské ani obecní orgány tuto službu zpravidla nezajišťují a přijdou do lesa pouze na kontrolu.
- Vytěžené dřevo si může majitel ponechat pro vlastní potřebu nebo komukoliv prodat – kupci se najdou, doporučujeme však ověřit si nabídnutou cenu. Ceny dřeva se v rámci republiky příliš neliší; různí se samozřejmě podle druhu dřeviny, tloušťky a kvality a jako každé zboží závisí i na poměru nabídky a poptávky.

Úmyslná těžba

- Pokud jsou v lese dospělé stromy (starší 80 let) a majitel je chce vytěžit, musí mu tento úmysl schválit odborný lesní hospodář. Při větším rozsahu těžby (více než 3 m3 na každý hektar daného lesa) i státní správa lesů v pověřené obci. O tento souhlas není třeba žádat v případě, že majitel postupuje podle plánu uvedeného v lesní hospodářské osnově (kterou protokolárně převzal), jež stanovuje i nejvyšší povolenou hranici desetileté těžby. 
- Ochotní podnikatelé, kteří zajistí těžbu, transport a prodej silného dřeva, se zpravidla najdou nebo je doporučí odborný lesní hospodář. V každém případě je třeba opatrnosti při výběru firmy a požadované ceny prací a dřeva si ověřit, popřípadě porovnat několik nabídek. Náklady na těžbu a přibližování dřeva k odvozní cestě se opět liší podle místních podmínek – především hmotnatosti (tloušťky) dřeva, terénu a přibližovací vzdálenosti. Pro hrubou orientaci lze uvést jako průměrný náklad na těžbu dřeva 100 až 200 Kč/m3, za přiblížení dřeva k odvoznímu místu 150 až 300 Kč/m3.

Zalesnění holin

- Pokud majitel najde při prohlídce lesa větší holá místa (asi 20 x 20 m a více) nebo podobné holiny vzniknou po zpracování polomů a souší či po úmyslné těžbě, je povinen se postarat o jejich zalesnění. Zákon předepisuje holiny zalesnit nejpozději do dvou let po jejich vzniku.
- Nejjednodušší zalesnění menších holin (do velikosti osmi arů) je zalesnění smrkem, v nižších polohách, zejména na písčitých půdách borovicí. Smrku, zpravidla tří nebo čtyřletého, se sází na jeden hektar 3000 až 4000 kusů (tzn. sazenice ve vzdálenosti 1,5 x 1,5 m nebo 1,3 x 2 m). Borovic (obvykle se používají dvouleté) se dává na hektar 7000 až 9000 (vzdálenost sazenic 1 x 1,25 m). Vhodné sazenice pro daný les doporučí odborný lesní hospodář, popřípadě i majitel nejbližší lesní školky, který by měl i potřebné sazenice dodat. Ceny sazenic jsou různé. Na jaře 2008 se prodávaly smrkové a bukové sazenice za sedm až osm korun, borovicové za tři až čtyři koruny, dubové za pět až šest korun. Větší školkařské provozy nabízejí i dražší, avšak lépe odrůstající sazenice obalované (jejich kořeny jsou obaleny humusem a chráněny fólií proti vysychání). O zalesnění větších holin je třeba se poradit s odborným lesním hospodářem. Zákon o lesích předepisuje sázet i určitý podíl listnáčů (popřípadě jedle). Tyto dřeviny ovšem vyžadují důkladnou ochranu proti zvěři  – nejlépe oplocením, které je poměrně nákladné.
- Zalesňuje se zpravidla v dubnu s pomocí silné motyky nebo speciálního sázeče. Netroufá-li si majitel lesa na tuto práci sám, lze předpokládat, že ve vsi najde někoho, kdo tuto práci zná a za úplatu udělá. Podnikatelské firmy by asi o zalesňování malých ploch neměly zájem.

Ochrana kultur

- Ve smrkových a borových kulturách, zejména na větších plochách s čerstvými pařezy, může způsobit značné škody na zalesnění brouk klikoroh borový ožíráním kmínků sazenic. Ty lze chránit již před výsadbou namáčením do speciálního přípravku (insekticidu) a postřikem opakovaným asi po měsíci. Často lze zakoupit sazenice již ošetřené.
- Zejména na bohatších půdách rychle vyroste na zalesněných holinách tráva a buřeň (tj. různé nevítané rostliny, maliník, ostružiník apod.). V červnu a červenci je třeba alespoň jedenkrát sazenice uvolnit a přerostlou trávu vysekat (lépe srpem než kosou), popřípadě postříkat speciálním přípravkem. V nouzi alespoň buřeň ošlapat.
- Na podzim se sazenice chrání proti okousání zvěří speciálními nátěry nebo postřiky. Jakým přípravkem a kde je možné jej získat, poradí opět lesní hospodář. Přípravek se natírá rukavicí nebo kartáčem zpravidla pouze na vrcholový výhon.

Výchova porostů

- Pečovat o mladé a husté porosty předepisuje zákon majitelům drobných lesů pouze v obecné rovině, předpis výchovy v lesní hospodářské osnově není v jednotlivých porostech závazný. Pokud chce majitel vypěstovat pro své potomky kvalitní a odolný les (nebo potřebujete slabé dříví např. na opravu plotu), doporučuje se již po několika letech po zalesnění mladé porosty prořezávat a po pěti až deseti letech tento zásah několikrát opakovat. Přitom se odstraňují nežádoucí druhy (křoviny, osiky, břízy) a nekvalitní stromky (polámané, křivé, silně větevnaté apod.) a upravuje se počet stromků tak, aby se jejich koruny mohly volně vyvíjet. V pozdějším věku (asi 25 až 30 let) se podle podobných zásad dělají probírky. Vytěžené dřevo z probírek lze zpravidla již využít nebo nabídnout k prodeji. 
S výchovnými zásahy v mladých porostech (do věku 40 let), na něž dosud vyplácejí krajské úřady vlastníkům lesů finanční podpory stejně jako i na zalesňování listnatými dřevinami a jedlemi (v omezené míře na obtížně zalesnitelných půdách i na zalesnění ostatními dřevinami), poradí odborný lesní hospodář. Doporučujeme požádat jej o pomoc rovněž při vyplňování žádostí o tyto dotace, kterou musí spolupodepsat. Na podzim 2007 vyšla podrobná pravidla na poskytování dotací do lesního hospodářství i z operačního programu Rozvoj venkova. Jejich znění je k dispozici na všech zemědělských agenturách ministerstva zemědělství (bývalé okresní správy), na internetových stránkách www.mze.cz a www.szif.cz.

Společné obhospodařování lesních majetků

- Dlouhodobé řešení péče o drobné lesy by přineslo sdružení více vlastníků z jedné nebo několika sousedních obcí ke společnému hospodaření a pověření odborníka – lesníka – zajišťováním všech potřebných prací, včetně funkce odborného lesního hospodáře. Takové sdružení může mít různé právní formy a jeho založení vyžaduje mnoho organizační práce a trpělivosti. Jeho přínos by však byl nesporný. Péče o les by byla zajištěna a vlastníkům by ubylo mnoho starostí. Ve většině  případů by bylo možno počítat i s určitým finančním výnosem.

Upozornění

Tento článek obsahuje pouze základní informace a výčet nejdůležitějších povinností uložených vlastníkům lesa zákonem o lesích a platnými vyhláškami a dále jednoduché rady, jak k jejich plnění přistupovat. Je určen laikům bez lesnického vzdělání, proto jsme se snažili vyhnout odborným výrazům.
Pro vlastníky větších lesních majetků a pro ty, kteří jsou ochotni se o svůj les více zajímat a starat, byly v minulých letech vydány dvě brožury, a to Rádce vlastníka lesa do výměry 50 ha I, II (vydal Ústav pro hospodářskou úpravu lesů v r. 2005 a 2006, k dostání v krajských městech na pobočkách ústavu) a Hospodaření v malém lese (vydalo Ministerstvo zemědělství ČR v r. 2006, k dostání na zemědělských agenturách). Na tyto prameny zájemce o podrobnější informace a přehled platných zákonných norem v lesním hospodářství odkazujeme.

 

Klíčové informace

- Nejdůležitějším rádcem majitele lesa je jeho odborný lesní hospodář.
- Každý majitel (a samozřejmě také nájemce) musí stav svého lesa pravidelně kontrolovat.
- Pokud postihne les kalamita, je potřeba její důsledky do určitého termínu zpracovat. Stejně tak je třeba se včas vypořádat se stromy napadenými škůdci. Těžbou vzniklé holiny je nutné osázet do dvou let
.

 

Ing. Ctibor Záruba
SVOL

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den vážení,
    prosím o radu.po minulé vichřici se mi na zahradě vyvrátila a spadla borovice 51 letokruhů a nyní řeším problém poničení zahrady s pojišťovnou.
    Můžete mi prosím přibližně zdělit kolik je cca hodnota této borovice 51 let a 18 metrů vysoká.

    Moc děkuji a přeji hezký den,

    Tomáš Holeček

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down