11.01.2008 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotace z Programu rozvoje venkova

Již v únoru letošního roku bude vyhlášeno další kolo příjmu žádostí o dotaci pro opatření Modernizace zemědělských podniků. Opatření je zaměřeno na podporu investic do zemědělských staveb a technologií (rekonstrukce a výstavba nových staveb), včetně nezbytných manipulačních ploch pro živočišnou a rostlinnou výrobu. Opatření je dále zaměřeno na využití a zpracování biomasy pro vlastní potřebu. Projekty jsou vybírány na základě preferenčních kritérií.

V rámci tohoto opatření lze získat dotaci i na skladovací kapacity.
Obecně v rámci živočišné výroby jsou tyto sklady určeny pro druhotné produkty živočišné výroby nebo krmiva. V rámci rostlinné výroby pak pro ovoce a zeleninu a školkařské výpěstky, pro obiloviny a olejniny (včetně souvisejících technologií) nebo pro chmel.
Celé opatření je zaměřeno na podporu investic do zemědělských staveb a technologií. Je proto dotována pouze výstavba nebo rekonstrukce skladů. Dotace na nákup nemovitosti může být poskytnuta maximálně do 10 % celkové výše způsobilých výdajů na daný projekt.
Pro toto opatření je pro příští rok vyčleněna finanční částka ve výši asi 1,12 miliardy Kč.

Možnosti získání finanční podpory

Pokud jde o finanční rámec projektů, lze předložit projekt ve výši od 100 tisíc Kč až do 30 milionů Kč způsobilých výdajů, ze kterých je stanovena dotace. Míra podpory se odvíjí od subjektu žadatele (mladý zemědělec) a místa realizace (LFA).
Pro žadatele, který splňuje v den podání žádosti o dotaci definici mladého zemědělce, je míra dotace maximálně do 50 %, pro projekt, jehož celé místo realizace se nachází ve znevýhodněné oblasti (LFA), je míra podpory taktéž v maximální výši 50 %. V případě, kdy nastanou obě situace, se procenta načítají, takže žadatel má nárok na míru dotace až do výše 60 % způsobilých výdajů, ze kterých je stanovena dotace. V ostatních případech, tedy když žadatel není mladým zemědělcem a místo realizace jeho projektu se nenachází v oblasti LFA, je míra dotace v maximální výši 40 % způsobilých výdajů, ze kterých je stanovena dotace.
Další možnost získání dotace na skladovací kapacity z Programu rozvoje venkova představuje dotační titul Přidávání hodnoty zemědělským a potravinářským produktům.
Dotace je zaměřena na podporu výkonnosti zpracovatelských podniků, na rozvoj nových odbytišť pro zemědělské produkty, podporu marketingu zemědělských výrobků, zlepšování kvality výrobků a podporu vývoje aplikace nových produktů, postupů a technologií.
Opatření je členěno na dvě podopatření I.1.3.1 Přidávání hodnoty zemědělským a potravinářským produktům a I.1.3.2 Spolupráce při vývoji nových produktů, postupů a technologií (resp. inovací) v potravinářství a je pro něj vyčleněno zhruba 472 mil. Kč.
Z prvního podopatření jsou podpořeny skladovací kapacity pro druhotné suroviny, které vzniknou až při zpracování zemědělských a potravinářských produktů.
Zatímco v opatření Modernizace zemědělských podniků může být příjemcem dotace pouze zemědělský podnikatel, u tohoto podopatření může o podporu žádat zemědělec, který je zároveň výrobce potravin nebo surovin určených pro lidskou spotřebu a který splňuje definici mikro, malého a středního podniku, popř. má méně než 750 zaměstnanců nebo obrat nepřesahující korunový ekvivalent částky 200 mil. eur.
Shodně jako u opatření Modernizace zemědělských podniků pak lze předložit projekt ve výši od 100 tisíc Kč až do 30 milionů Kč způsobilých výdajů, ze kterých je stanovena dotace. Maximální výše dotace je u žadatelů, na něž se vztahuje definice drobného, malého a středního podniku 50 % způsobilých výdajů, ze kterých je stanovena dotace. U žadatelů tohoto opatření, na něž se nevztahuje definice drobného, malého a středního podniku, ale které mají méně než 750 zaměstnanců nebo obrat menší než 200 milionů eur, dosahuje maximální míra dotace 25 % způsobilých výdajů, ze kterých je stanovena dotace.
Další kolo příjmu žádostí o dotaci pro toto opatření je plánováno na červen roku 2008.

Administrace a výběr projektů

Veškerá administrace projektů bude, stejně jako v minulých kolech příjmu žádostí, probíhat na akreditované platební agentuře Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF Praha, SZIF České Budějovice, SZIF Ústí nad Labem, SZIF Hradec Králové, SZIF Brno, SZIF Olomouc, SZIF Opava).
Žadatel i projekt musí přitom splňovat několik podmínek, ať už obecného charakteru (např. soulad projektu s právní úpravou), nebo specifických pro dané opatření (např. definice příjemce dotace).
Takto předložené žádosti budou vyhodnocovány v prvé řadě z hlediska přijatelnosti a dále na základě bodovacích kritérií. Vzhledem k tomu, že se stejně jako v prvním kole předpokládá vyšší zájem ze strany žadatelů, než umožňuje rozpočet opatření, je nutno projekty vybírat. Jednotlivé projekty budou hodnoceny podle preferenčních kritérií, mimo jiné bude pozitivně zvýhodňován větší procentuální podíl výše příjmů ze zemědělské prvovýroby, vyšší míra nezaměstnanosti v místě realizace projektu, registrace jako ekologický zemědělec, nižší požadovaná míra dotace či mladý zemědělec do 40 let.
Všechny výše uvedené podmínky jsou součástí Pravidel, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotace na projekty Programu rozvoje venkova ČR na období 2007 – 2013.Ty jsou v elektronické podobě uveřejněny na internetových stránkách Ministerstva zemědělství ČR a SZIF. V tištěné podobě jsou k dispozici na všech regionálních odborech SZIF.

 

Klíčové informace

V rámci podpory modernizace zemědělských podniků lze získat rovněž dotaci na výstavbu či rekonstrukci skladů. Využití těchto objektů v živočišné a rostlinné výrobě je určeno víceméně obecně, zatímco poskytování dotace se řídí přesnými pravidly.

 

Ing. Ivana Holá
Ministerstvo zemědělství ČR
Odbor Řídící orgán EAFRD

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down