06.12.2010 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bude dostatek peněz na program?

Program rozvoje venkova na období 2007-2013 je za svou polovinou. Podle ministerstva zemědělství v některých opatřeních zůstávají peníze k závazkování již pouze pro jedno kolo příjmu žádostí. Jde například o modernizaci zemědělských podniků, kde zbývá 237,7 milionu korun, nebo zahájení činnosti mladých zemědělců. Podle představitelů nevládních organizací však některé projekty nebudou realizovány, takže očekávají, že peníze budou k dispozici delší období.

Agrární komora ČR podle svého viceprezidenta Bohumila Belady odhaduje, že celkem bude nevyčerpáno zhruba 30 procent finančních prostředků. Co se týká žádostí za rok 2007 činí „odpad“ 26 procent a z příjmů žádostí 2008 to je 30 procent,“ upřesnil Belada. Kolik bude činit v dalších letech ještě není známo. Důvodem je to, že některé podniky, které si o podporu zažádaly, projekt následně nerealizují, nebo ho realizují v menší míře. V důsledku toho mají nižší odpočitatelné výdaje. „Tato situace je způsobena zejména krizí v živočišné výrobě,“ podotkl Belada. Míní, že zřejmě bude vypsáno ještě další kolo příjmu žádostí o podporu ještě v roce 2012, nicméně jak velké prostředky budou k dispozici se teprve ukáže. Na nevyplacené prostředky poukazovala již dříve rovněž Asociace soukromého zemědělství ČR.
Také předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský se domnívá, že prostředky z Programu rozvoje venkova jsou čerpány přibližně ze 70 procent, 30 procent se jich bude vracet. Podle něj je lepší se přezávazkovat, jako tomu bylo například v programu Sapard než naopak. Připomněl však, že o některá opatření je velký zájem, ale další jsou zazávazkována málo, z 20 až 30 procent. „Zhruba na polovině jsou zazávazkována opatření týkající se lesů. Zajímavé je, že asi na 45 procent jsou zazávazkovány pozemkové úpravy, na 40 procent seskupení producentů, zalesňování na 20 procent a na lesnicko environmentální platby je zaznamenáno nula žádostí. Také u podpory cestovního ruchu činí závazky jen 35 procent,“ vyčíslil. Jirovský míní, že prostředky z opatření, o která není tak velký zájem, by se měly přesunout na opatření, stále se potýkající s velkým převisem poptávky nad nabídkou. „Potom, co nastoupí modulace, odebereme z přímých plateb 2,5 miliardy korun. Byly bychom rádi, aby tyto prostředky směřovaly na modernizaci zemědělských podniků nebo na podporu výstavby bioplynových stanic,“ řekl Jirovský. Hodnota aktiv tuzemských zemědělců dosahuje totiž podle něj pouze 35 procent průměru EU – 27. „Částečně je to podle něj způsobeno tím, že například Němci vlastní více zemědělské půdy než my,“ vysvětlil.
Prostředky na jedno kolo Podle Ivany Holé z ministerstva zemědělství například na opatření modernizace zemědělských podniků v ose I. 1. zbývají peníze asi na pouhé 0,2 kola příjmu žádostí. Holá připomněla, že k tomu přibudou ještě další nevyčerpané finanční prostředky z minulých let. Přesto však v červnu příštího roku bude u tohoto opatření vypsáno již zřejmě poslední kolo příjmu žádostí. Roční alokace činí přitom přibližně 1,2 miliardy korun, z toho na záměr živočišná výroba 935 milionů korun a pro rostlinnou výrobu 265 milionů korun. Zbývající jedno procento směřuje na inovace. Výše dotace je přitom 40 až 60 procent, přičemž na jeden projekt je určeno maximálně 30 milionů korun. Celkový rozpočet na toto opatření je 7,982 miliardy korun, dosud bylo zazávazkováno 2884 projektů v hodnotě 7,744 miliardy korun a proplaceno na 1133 projektů téměř 2,417 miliardy korun.
Také na vypsání pouze jednoho kola příjmu žádostí o podporu zůstávají prostředky v opatření zahájení činnosti mladých zemědělců, a to 200,9 milionu korun. Průměrná roční alokace je přitom zhruba ve výši 220 milionů korun, to znamená asi 200 podpořených žadatelů.
Celkový rozpočet na toto opatření v letech 2007 až 2013 je 1,428 miliardy korun, dosud je zazávazkováno 1,227 miliardy korun, a to 1123 projektů, proplaceno je 861,5 milionu korun, a to 539 projektů.
Velký zájem je i o opatření diverzifikace činnosti nezemědělské povahy. Roční alokace činí přibližně 570 milionů korun. Celkový rozpočet je 3,669 miliardy korun, dosud bylo zazávazkováno 314 projektů za 2,82 miliardy korun,. K zazávazkování ještě zbývá 845,9 milionů korunu, což představuje možnost asi 1,6 kola příjmu žádostí. Další kolo bude zřejmě v červnu 2011.
Naopak dostatek peněz zbývá ještě u opatření předčasné ukončení zemědělské činnosti, u něhož je příjem žádostí kontinuální. Je počítáno s 851,3 milionu korun, dosud proplaceno 225,6 milionu korun a k zazávazkování zbývá 625,7 milionu korun. Také u opatření využívání poradenských služeb zbývá k zázavázkování 418, 4 milionu korun, což je ještě asi na šest kol příjmu žádostí. Celkový rozpočet je přitom 489,1 milionu korun, dosud je zazávazkováno 70,7 milionu korun, a to 2370 projektů, proplaceno je 1949 projektů, 57,3 milionu korun. Další kolo bude zřejmě v červnu nebo říjnu 2011. Roční alokace představuje asi 70 milionu korun. „Aktuální 11. kolo příjmu žádostí bylo ukončeno 27. října. Přijato přes 2000 projektů,“ poznamenala Holá na nedávném semináři Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů ve Skalském dvoře.
Podle ní ministerstvo příští rok vypíše nové, veřejností očekávané opatření, a to podporu založení porostů rychle rostoucích dřevin. „Toto opatření strukturou spadá do modernizace zemědělských podniků Výše dotace by měla činit 40 až 60 procent způsobilých výdajů a na jeden projekt by měla dosáhnout 50 tisíc až pět milionů korun. Žádosti o podporu z tohoto opatření by měly být přijímány na přelomu února a března příštího roku,“ dodala.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down