Některé obchodní řetězce se brání předpisům nového zákona o významné tržní síle. Dávají dodavatelům podepsat prohlášení, aby nemusely dodržovat tuto právní normu. Dodavatelé, kteří prohlášení nepodepíší, bývají ze seznamu dodavatelů vyškrtnuti. Upozornila na to mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. Tento nový zákon má od prvního února regulovat vztahy mezi odběrateli a dodavateli zemědělských produktů a potravin.
Večeřová připomněla, že některé řetězce se podle informací Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již v závěru loňského roku snažily přimět své dodavatele k prohlášení, kvůli kterému by se na ně nový zákon nevztahoval. Úřad ale upozornil, že žádné takové prohlášení řetězce nezbavuje povinnosti dodržovat zákon regulující jejich činnost. Obchodníci podle Večeřové přesto pokračují se zasíláním dopisů dodavatelům. Například síť velkoobchodů Makro bez ohledu na stanovisko ÚOHS prý 15. ledna znovu zaslala svým odběratelům k podpisu prohlášení, že nejsou na řetězci jako odběrateli závislí. Podle Večeřové navíc Makro po svých dodavatelích požadovalo citlivé údaje o jejich finančních výsledcích. Jiný řetězec, jehož jméno Večeřová neuvedla. s potravináři, kteří obdobné prohlášení odmítli podepsat, následně zcela nebo částečně ukončil obchodní kontrakty.
Potravinářská komora se podle Večeřové kvůli těmto praktikám obchodních řetězců obrátila na antimonopolní úřad s žádostí, aby vydal stanovisko a případně na postup obchodníků reagoval.
Kritici zákona o významné tržní síle varovali, že zákon může zdražit potraviny na pultech obchodů a také snížit ochotu obchodníků odebírat zboží od tuzemských firem. Obchodníci nyní kvůli tomuto zákonu připravují stížnost k Ústavnímu soudu a na údajné nedostatky legislativní normy chtějí upozornit také Evropskou komisi. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka stížnosti zdůvodnil tím, že zákon má diskriminační charakter a zavádí vůči obchodníkům nezvyklé praktiky.