Státní veterinární správu ČR v uplynulém rocenezjistila ve volných chovech skotu téměř žádné případy porušení ustanovení veterinárního zákona, popřípadě zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ukázalo se, že takový způsob hospodaření je v České republice možný, že je ekonomicky úspěšný a v neposlední řadě i prospívá krajině. Uvedl mluvčí veterinárního dozoru Josef Duben.
Připomněl, že po roce 1990 se orgány státního veterinárního dozoru setkaly s problémy podnikatelů, kteří začali zkoušet jiné způsoby chovu skotu, než jak bylo převážně obvyklé. Někteří opustili kravíny a začali s volným chovem skotu, hlavně masných plemen. Po počátečních problémech, kdy bylo nutné uvažovat o vhodnosti plemen pro takový způsob chovu, došlo k rapidnímu zlepšení. V současné době jsou chována ve vhodných podmínkách jen plemena speciální, například skotský náhorní skot a masná plemena jak aberdeen angus, charolas a limousine. Taková plemena, popřípadě jejich kříženci, jsou schopná odolávat nepřízni počasí, zvládají sněhovou pokrývku a za vhodných podmínek nemají problém ani s vyváděním mláďat, telením „na sněhu“. Samozřejmě takový chov je vhodný zejména v horských a podhorských oblastech.
Ukazuje se, že vzájemná dobrá spolupráce orgánů státního veterinárního dozoru a chovatelů přináší ovoce. Prakticky nezjišťujeme problémy ve volných chovech, a to zejména problémy s welfare, tj. pohodou zvířat, jaké byly sporadicky zjišťovány v polovině devadesátých let. Potvrdilo se, že úvaha takto podnikat, podobně jako v hornatých regionech Rakouska či Itálie, byla oprávněná.