V České republice běží v současnosti tři programy na tlumení salmonel, v reprodukčních chovech, v chovech nosnic pro produkci konzumních vajec a v chovech brojlerů. V reprodukčních hejnech se zřejmě podaří naplnit cíl – jedno procento nálezů. I v dalších chovech se zaznamenává výrazný pokles a dosahuje se cílů, které jsou stanoveny v národních programech. Od 1. ledna příštího roku se má zahájit program tlumení salmonel v chovech krůt. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben.
Od letošního ledna zahájila Státní veterinární správa ČR Národní program tlumení salmonel v chovech brojlerů, kuřat chovaných na maso. Cílem je podle Evropské komise dosáhnout na konci roku 2011 snížení výskytu salmonel v těchto chovech maximálně na jedno procento. Podle Dubna to není úkol nesplnitelný vzhledem k tomu, že byl v našich chovech zjištěn výskyt 9, 6 %, jak vyplynulo ze studie, která probíhala v roce 2006. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU na tom Česká republika nebyla zdaleka nejhůře. Například v Portugalsku byl zjištěn výskyt salmonel více než ve 30 % chovů. Řada zemí na tom byla i lépe, dá se říci, že průměr těch lepších se pohyboval kolem asi čtyř procent.
Z poznatků monitoringu, prováděném veterinárním dozorem, vyplývá, že dochází k významnému pokroku. Chovatelé podle doporučení a pokynů krajských veterinárních správ dbají zásad biologické bezpečnosti a věnují se ve větší míře uplatňování odpovídajících zoohygienických opatření. To znamená, že se věnují především účinné sanitaci po vyskladnění a sledování zdravotního stavu chované drůbeže. Rovněž je v domácích chovech vakcinují kuřice. Je to finančně náročné, ale efekt se projevuje. Aby ekonomické dopady na naše chovatele nebyly likvidační, poskytuje stát příspěvek na vakcinaci a hradí i laboratorní vyšetření.