Jednotný názor dvaceti zemí, které podepsaly deklaraci o společném postupu proti mléčné krizi ztroskotal na možnosti podporovat zemědělce až do výše 15 tisíc eur během dvou let. Bohaté státy jsou pro, chudším to nedovolují státní rozpočty. Se snižováním kvót deklarace nepočítá.
Šéfové agrárních resortů dvaceti zemí, kteří v polovině září ve Švédském Växjö podepsali deklaraci o společném postupu proti mléčné krizi se týden před zasedáním rady ministrů zemědělství plánovaným na 19. října sešli ve Vídni. Podle vedoucího odboru komunikace českého ministerstva zemědělství Hugo Roldána se dohodli, že požádají Evropskou komisi o rozšíření a prodloužení intervenčních nákupů mléka, posílení programu školního mléka či zavedení podpory na sušené mléko a sušené odstředěné mléko přidávané do krmných směsí. Brusel by podle nich měl také přispět na propagací mléčných výrobků či vytváření producentských organizací. Dvacítka ministrů však nemá jednotný názor na národní podporu chovatelů dojnic. Zatímco hlavně zástupci nových členských zemí, včetně České republiky nesouhlasí s možností vyplácet na farmu až 15 000 eur během dvou let, velké a bohaté státy proti tomuto záměru Evropské komise nejsou. Jeho odpůrci poukazují na ohrožení konkurenceschopnosti producentů mléka ze států, které jim nebudou moci tuto podporu poskytnout. Návrhy opatření komisařky Mariann Fischerové Boelové, jejichž součástí je i navýšení národní dotace, již komise posvětila a bude se jimi zabývat tento týden rada agrárních ministrů. Brusel však může zmíněnou národní dotaci povolit i bez souhlasu všech členských zemí.
Podle Roldána využívá ČR exportních subvencí na vývoz sušených mlék, másla a sýrů do třetích zemí. Díky nim se, jak uvedl, podařilo zbrzdit nárůst zásob. Od začátku roku do konce srpna klesly zásoby sušeného odstředěného mléka zhruba o 1356 tun (tj. o 40,2 procenta), sušeného plnotučného mléka přibližně o 1294 tun (o 61,3 procenta), másla o 643 tun (o 30,2 procenta), sýrů o 394 tun (o 8,6 procenta). Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) dostal zatím 522 žádostí o exportní subvence na celkovou částku 107 milionů korun. Vývozcům doposud proplatil 43 milionů korun, ostatní exporty ještě běží. Intervenční nákupy využívá ČR především u másla a sušeného odstředěného mléka. Od března letošního roku vykoupil SZIF od tuzemských mlékáren 527 tun másla a 4321 tun mléka za téměř 180 milionů korun.