Jaká bude konečná podoba zemědělské kapitoly státního rozpočtu na příští rok a kde najít stále chybějící prostředky na dorovnání přímých plateb. To jsou témata, kterými se v poslední době zabývá nejen ministerstvo zemědělství, ale také agrární nevládní organizace, pro jejichž členy jsou tyto otázky zcela zásadní.
Ministr zemědělství Jakub Šebesta pro Agroweb minulý týden uvedl, že podrobný návrh kapitoly zemědělství státního rozpočtu už jeho ministerstvo samozřejmě připravený má. „Bylo by ale předčasné zmiňovat nějaké konkrétní položky, protože nás ještě čekají jednání o výsledné podobě rozpočtu s ministrem financí a samozřejmě ve sněmovně.“ řekl ministr. Současně ale konstatoval, že i když ministerstvo dělá maximum pro to, aby ekonomické dopady byly co nejmenší, „není možné zachovat všechny dotace na příští rok ve stávající výši“.
Agrární komora ČR svolala minulý týden mimořádné jednání svého představenstva a dozorčí rady, které mělo především zhodnotit situaci v resortu, vzhledem k tomu, že se trvale snižují tržby hlavních zemědělských komodit. Jan Veleba ještě před jeho zahájením uvedl, že důležitým bodem jednání bude právě státní rozpočet a možnosti vyjednat zvýšení prostředků na platby top-up. V případě, že se to nepodaří, musí komora rozhodnout také o tom, jak bude na takovou situaci reagovat. Podle Veleby v současné době chybí na dorovnání přímých plateb reálně 5,25 miliardy korun a dalších 300 milionů korun schází na národní dotace do agro-potravinářského komplexu. Zemědělské kapitole rozpočtu se tedy celkem nedostává více než 5,5 miliardy korun. Prezident komory je však přesvědčen, že zemědělci musí trvat na plném, tedy třicetiprocentním dorovnání přímých plateb. K tomu, kde zmíněné prostředky najít, se komora vyjadřovat nechce. „To je záležitost vlády a ministra zemědělství a my nebudeme říkat, kde by měl pan ministr peníze najít. Jestliže se vláda dovedla s lehkostí a grácií zbavit tržeb ve výši 65 miliard korun za emisní povolenky tím, že je neprodá, ale daruje, tak naše požadavky na sestavení rozpočtu jsou zcela legitimní a oprávněné, zvlášť v této těžké době,“ zdůraznil Veleba. Dodal, že podle jeho názoru by měl být rozpočet na příští rok s využitím rezerv, které zatím resort má, sestavitelný. Komora však nemůže podle jeho slov v této věci ministrovi radit.
Předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský konstatoval, že příští rok je poslední, kdy bude moci stát navýšit z národních zdrojů 30 procent přímých plateb a jde tedy o rozhodující období. Jirovský je přesvědčen, že prostředky pro dorovnání je možné najít například ve státním podniku Lesy ČR, který má podle jeho slov na účtech pět až šest miliard korun. Dalším zdrojem by mohl být Pozemkový fond ČR, jež by mohl poskytnou až 1,5 miliardy korun, a třetím z možných resortních zdrojů je podle svazu národní podnik Budějovický Budvar. „Samozřejmě úspory v řízení resortu jsou věcí ministra zemědělství, ale domníváme se, že uvedené možnosti zde jsou a vzhledem k závažnosti situace by bylo možné dokonce chybějící prostředky řešit i úvěrem SZIF, který bude splacen v okamžiku, kdy doplňkové platby nebudeme potřebovat,“ řekl Jirovský s tím, že na řešení kritické situace je třeba dnes použít rezervy, které resort má.
Také podle Asoiciace soukromého zemědělství ČR lze chybějící prostředky na dorovnání přímých nalézt v rozpočtu MZe. K získání podstatné části z chybějících pěti miliard asociace navrhuje řadu úsporných opatření, například propuštění pětiny ministerských úředníků či zrušení národních dotačních titulů. "Jestliže každý odpovědný sedlák v reakci na pokles výkupních cen základních komodit a celkový stav na trhu bude muset přistoupit k zásadním opatřením na vlastní farmě, musí také na straně ministerstva dojít k přehodnocení struktury výdajů," stojí ve stanovisku asociace k rozpočtu.