20.08.2009 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povodňové škody na Vysočině a řešení

Také kraje Vysočina se dotkly bleskové povodně vyvolané přívalovými srážkami z bouřek, které způsobily rozvodnění zejména drobných vodních toků a enormní splachy půdy ze svažitých zemědělských pozemků. Bleskovou povodní bylo v kraji Vysočina postiženo 58 obcí. Škody na území kraje byly předběžně vyčísleny na 49 674 tisíc korun. Škody na obecním majetku dosáhly 40 753 tisíc korun. Na majetku fyzických a ostatních osob, zejména na rybnících, dosáhly 4974 tisíc korun. Postižení se nevyhnul ani majetek kraje, na kterém způsobily povodně škody ve výši zhruba 3947 tisíc korun. Informovala o tom mluvčí Krajského úřadu kraje Vysočina Jitka Svatošová.

„Patrně nejspostiženějšími okresy v našem regiony byly Žďársko a Pelhřimovsko. Pokud jde o konkrétní obce, pak škody za více než šest milionů korun odhaduje obec Těchobuz, především na komunikacích a rybnících. Mezi další obce patří Prosetín na Bystřicku s vysokou škodou na komunikacích a obec Tři Studně na Novoměstsku, kde přívalové deště poškodily kanalizaci, komunikace a rybníky,“ uvedl Jaroslav Mikyna z krajského oddělení vodního hospodářství.
O dotace na odstranění povodňových škod na obecním majetku si mohou obce požádat u příslušných správců dotačních programů. V gesci Ministerstva zemědělství je program na odstraňování povodňových škod – Program prevence před povodněmi II a Program podpory obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků a výstavby vodních nádrží. Podrobnosti k těmto programům jsou uvedeny na internetových stránkách ministerstva zemědělství..
Ministerstvo životního prostředí připravuje podzimní výzvu v rámci operačního programu Životní prostředí, osa 1.3 Omezování rizika povodní, se zaměřením na podporu tvorby digitálních povodňových plánů, mapování povodňového nebezpečí a povodňových rizik. Podrobnosti budou uvedeny na internetových stránkách Státního fondu životního prostředí..
Lesy České republiky jako při povodních v předchozích letech nabízí za velmi výhodnou cenu dřevo na výstavbu povodní zničených domů.
Další dotační program, který mohou obce využít při řešení následků bleskových povodní, spravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Program se jmenuje Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou. Program je určen na rekonstrukci nebo opravu majetku obce nebo svazku obcí poškozeného živelní nebo jinou pohromou, popřípadě na pořízení nového majetku plnícího tutéž funkci, kterou plnil majetek pohromou zničený (jde zejména o mosty, místní komunikace, veřejná prostranství, obecní stavby a zařízení včetně staveb a zařízení preventivní infrastruktury). Podrobnější informace (podmínky čerpaní, formuláře atd.) jsou dostupné na stránkách ministerstva pro místní rozvoj, v sekci Státní pomoc při živelné nebo jiné pohromě.
„Postižené obce se mohou také obrátit se žádostí o pomoc na kraj Vysočina, který se snaží stejně jako v minulých letech postiženým obcím pomoci. Svoji pomoc kraj směřuje zejména tam, kde došlo k narušení základních funkcí v území a obec nemá dostatek vlastních prostředků ani jiné možnosti k tomu, aby se s následky povodně sama vypořádala,“ doplnil Pavel Dvořák z odboru sekretariátu hejtmana.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down