17.08.2009 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kozy to dnes u nás nemají snadné

Chov koz je dnes u nás sice marginálním, i když zdaleka ne nejsnazším, odvětvím živočišné výroby, nicméně produkty z kozího mléka jsou vyhledávanou specialitou nejen mezi vyznavači zdravé výživy. Chovatel Štefan Kočica z České Lhoty u jihočeských Dívčic chová tradiční české národní plemeno hnědé krátkosrsté kozy, a o tom, že patří ve svém oboru k těm nejlepším, svědčí mimo jiné i ocenění Zlatý klas, které jeho chov získal v roce 2007 na mezinárodním agrosalónu Země živitelka.

Toto ocenění ale nebylo jediné, kvalitu Kočicova chovu potvrzuje i titul šampiona z roku 2006 pro plemenného kozla, který se stará zušlechťování jeho stáda dodnes. Poněkud neobvyklá je však skutečnost, že největší chov hnědých krátkosrstých koz v jižních Čechách je chovem zájmovým. Štefan Kočica totiž pracuje jako ošetřovatel hospodářských zvířat v místním zemědělském družstvu a svým kozám, které jsou součástí národního genofondu, se věnuje ve svém volném čase.
Ekonomika není na prvním místě
V současné době čítá stádo koz v České Lhotě 37 kusů z toho 21 jich je v kontrole užitkovosti. "Není to o ekonomice, kozy si na sebe vydělají, ale ziskový ten chov není," říká chovatel. Hlavní výdělek mívá na jaře z prodeje kůzlat, na podzim pak z prodeje plemenného materiálu. Produkce mléka či sýrů je z hlediska příjmů až na druhém místě.
"Nejsem registrován jako zemědělec, takže běžné dotace a podpory nepobírám. Dostávám jen dotaci na plemenné matky, které jsou v kontrole užitkovosti. V roce, kdy porodí, mám nárok na 950 korun, a pak ještě dostávám za odchované kozlíky, kteří se prodají do roka od narození na aukci, částku tři tisíce korun," vysvětluje chovatel s tím, že plemenní kozlíci se prodávají kolem čtyřech tisíc korun za kus a za zhruba tři tisíce korun se dají prodat mladé kozičky. Pro nejbližší aukci v Táboře začátkem záři chystá chovatel tři kozlíky od elitních matek, které splňují všechny požadavky pro budoucí kvalitní populaci,
"Vzhledem k náročnosti chovu se snažím počet zvířat snižovat, ale předci jen jde o srdeční záležitost, a tak to není vůbec snadné a nedaří se to. Při prodeji odrostlejších kusů jde především o důvěru. Musím mít jistotu, že zvíře přijde do dobrých rukou, takže často z prodeje sejde a kozy zůstanou doma," říká chovatel. A to se týká i koz, jejichž mléko má nižší obsah bílkoviny, takže je nemůže použít pro výrobu sýrů, a jsou vyřazeny i z evidence plemenných zvířat. Nejstarší členkou Kočicovy kozí rodinky je tak i čtrnáctiletá "dáma", která tráví v České Lhotě zasloužený důchod. „Z pohárů a ocenění má člověk radost, ale kozy mi to nenakrmí. Spíš mě těší, když se ke mě přihlásí chovatelé a říkají, jak jsou spokojeni se zvířaty, které mají ode mne,“ soudí Kočica.
Jeho chov nicméně podléhá přísným pravidlům. Každý měsíc odchází vzorky mléka jednotlivých zvířat ke kontrole užitkovosti, a pečlivě se sčítá nádoj každého kusu, vysvětluje chovatel a dodává, že i v letošním roce vše nasvědčuje tomu, že chov hnědých krátkosrstých koz v České Lhotě bude z hlediska užitkovosti patřit ve své kategorii k těm nejlepším u nás. Může se totiž pochlubit průměrnou produkcí 1198 litrů za laktaci na jednu kozu a indexem plodnosti 233. I přesto, že jde pouze o zájmový chov, oceňuje Štefan Kočica přístup i služby, které mu poskytuje svaz chovatelů ovcí a koz. Poněkud horší už je to ale s přístupem veřejnosti k chovu koz jako takovému.
Kozy to u nás nemají lehké
"Kozy u nás zkrátka nemají dobré jméno, kozel prý páchne a kozí produkty mají divnou příchuť" shrnuje Kočica názory většinové české populace. Nic na tom nemění ani fakt, že většina chalupářů a návštěvníků České Lhoty nemá ani tušení, že se v obci kozy chovají. Problémy ale nastávají v okamžiku, když chovatel hledá objekt, v němž by mohl svoje zvířata chovat a případně svůj zájmový chov proměnit na chov profesionální se vším, co k tomu patří. "Několikrát se mi stalo, že jsem se už téměř domluvil s majitelem objektu na pronájmu, jakmile jsem se ale zmínil o chovu koz, nastal problém - co by tomu řekli sousedi, obvykle chalupáři. Zvíře na vesnici je dneska zkrátka průšvih a nedej bože, aby chalupáře vzbudil kohout," konstatuje chovatel a zřejmě ví, o čem mluví, protože takových pokusů o získání prostor k pronájmu už absolvoval několik. Krmení pro své kozí stádo tedy zatím zajišťuje za vydatné pomoci rodiny na pronajatých lukách a sadech v okolí o výměře kolem 8,5 hektaru. "Máme ale rozmazlené kozy, takže veškeré krmivo připravujeme ručně – prostě seno sklizené technikou nechtějí. Musím však poděkovat místním lidem, že si nestěžují, když začíná období říje a kozy jsou přeci jenom slyšet. Zápach je myslím neobtěžuje vůbec. Máme pouze jednoho plemeníka - šampióna, který je součástí rodiny, a o nějakém zápachu u něj nemůže být řeč,“ říká. Kromě koz se Štefan Kočica věnuje také chovu hrabavé i vodní drůbeže a i s nimi sklízí na chovatelských výstavách úspěchy.
Odbytu sýrů brání předsudky
Spotřebitelská cena kozího mléka se podle kvality dnes u nás pohybuje zhruba kolem 20 korun za litr, ale podle chovatele o něj zatím není zájem, takže většinu mléka zpracuje na sýry, s jejichž výrobou začal před šesti lety. Z denně nadojených zhruba 40 litů mléka je schopen vyrobit v průměru tři kilogramy sýrů. „Záleží na obsahu bílkoviny. pokud je jí v mléce kolem tří procent, není problém udělat z deseti litrů i 1,5 kg sýra. Vzhledem k tomu, že přes den pracuji, sýry zpracovávám až večer. Nemám rád novinky, a tak se držím osvědčených starých receptů, prověřených generacemi. Hodně mi pomohly informace ze slovenských ovčích farem a také zkušenosti chovatelů z Maďarska,“ říká Kočica.
Přestože jeho čerstvé kozí sýry mohou zájemci ochutnat v několika chuťových variantách, jejich odbyt zatím vázne, zejména v blízkém okolí, a jezdí si pro ně většinou přespolní a přátelé. „Myslím že to je hlavně kvůli tomu, že mají lidé předsudky, ale většinou jen do té doby, než sýr ochutnají,“ dodává. Valná část produkce tak zůstává v domácnosti pro vlastní spotřebu a je to škoda, protože díky nedávno vydané vyhlášce o tzv. prodeji ze dvora nestojí přímému odbytu sýrů ani kozího mléka v cestě žádné administrativní překážky.
Všechno by se ale mohlo změnit již napřesrok. V jednání je totiž smlouva o stálém odběru veškeré denní produkce mléka, který by mohl začít fungovat již od příštího jara. Pro chovatele je to určitě dobrá zpráva, ale milovníky jeho kozích sýrů již tolik nepotěší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down