10.08.2009 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchodníci začali jednat s prvovýrobci

Minulý týden se uskutečnila schůzka představitelů Agrární komory ČR (AK), Zemědělského svazu ČR (ZS) a Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR), aby si vyjasnili svůj přístup k počítání marží a rozdělení peněz v potravinové vertikále. SOCR totiž nedávno pohrozil těmto zemědělským organizacím žalobou za jejich interpretaci některých údajů, zejména výše marží obchodníků. Obě dvě strany se proto dohodly na dalším jednání.

Kromě AK, ZS a SOCR se setkání zúčastnili i zástupci Potravinářské komory ČR, Vysoké školy ekonomické a Českého statistického úřadu (ČSÚ). „Vyměnili jsme si názory a vzájemně se vyslechli,“ přiblížil prezident AK Jan Veleba. Podle něj se na základě posledních statistických údajů o vývoji porážek skotu ukázalo, že tlak zemědělců na řetězce byl oprávněný. Za chybu však Veleba považuje, že se setkání nezúčastnil nikdo z nadnárodních obchodních řetězců. To vadilo i předsedovi Zemědělského svazu ČR Miroslavu Jirovskému, který poznamenal, že ve způsobech výpočtu marží se vyskytly odchylky. Proto je nechají přepočítat ČSÚ. Účastníci schůzky se podle něj také dohodli na stanovení jednotného způsobu výpočtu obchodních marží. Prezident SOCR Zdeněk Juračka poznamenal, že zemědělci je počítali jinak než obchod. Ředitelka odboru statistiky obchodu, cestovního ruchu, dopravy, informačních a komunikačních činností ČSÚ Alena Hellerová konstatovala, že je počítali náhradním způsobem, který statistici nepoužívají. Nakonec se dohodlo, že se marže budou počítat tak, jak je vyčísluje obchod. To znamená, že od celkových tržeb se odečtou náklady a výsledek se vydělí tržbami za zboží, vše se bude počítat bez daně z přidané hodnoty. „Šlo o to, abychom mluvili stejně,“ sdělila. Podle ní je třeba také nezapomínat na to, že mezi cenou spotřebitelů a výrobců je ještě například i velkoobchodní marže.
Veleba i Jirovský hodnotili výsledky této schůzky pozitivně. „V každém případě tentokrát byl položen základní kámen k dalšímu jednání,“ prohlásil Veleba. Také prezident SOCR Zdeněk Juračka považuje začátek vzájemných diskusí za velký krok dopředu. Podle něj již nebude důvod k žalobám. „Naplnilo se to, co jsme chtěli, a to sladit si noty,“ zdůraznil Juračka s tím, že se navázala trvalá komunikace, vyjasnili se ekonomické kategorie, které se sledují, a přistoupilo se na další spolupráci.
Minulý týden se rozhodlo také o ustavení pracovní skupiny, která se bude celým problémem zabývat a připravovat rovněž podklady pro šetření Evropské komise. Ta chce provést hloubkovou analýzu tvorby cen evropských potravin se zvláštním zřetelem na mlékárenskou produkci a podíl jednotlivých článků na konečné ceně potravinářských výrobků pro spotřebitele v širších souvislostech. Podle předpokladu ji má připravit do konce letošního roku. Juračka poukázal na prohlášení generálního tajemníka EuroCommerce Xaviera R. Durieu, podle něhož je v současné době maloobchod v EU nezaslouženě terčem populistických prohlášení, vinících ho z vysokého podílu na cenách potravin. „Pro porozumění vývoje cen není možné sledovat pouze ceny obchodníka, ale je nutné správně pochopit celý řetěz distribuce a globální trh mléka. Maloobchodní sektor je mnohem komplikovanějším odvětvím, než se na první pohled zdá. Zdaleka totiž nejde jen o prostý nákup a prodej, jak se to zjednodušuje,“ uvedl podle Juračky Durieu. SOCR s tímto prohlášením plně souhlasí. „My nemáme obavy z výsledků analýzy Evropské komise, pokud se bude týkat nákladů producentů zemědělských surovin, zpracovatelů těchto surovin a maloobchodu zároveň, a to na celoevropské úrovni,“ dodal Juračka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down