10.11.2008 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podmínkou je dostatek surovin

Otázkou financování zemědělských bioplynových stanic a využití obnovitelných zdrojů energie se začaly zabývat i bankovní instituce. Jednou z nich je GE Money bank, jejíž klientelu tvoří téměř z třetiny zemědělci. Poskytuje jim nejen zvýhodněné úvěry na nákup zemědělské techniky, ale již před více než dvěma roky se rozhodla, že připraví financování bioplynových stanic a k tomuto tématu pořádá i řadu odborných seminářů.

Jak uvedla manažerka sektoru Ekoenergie GE Money bank Eva Dubovská, banka vnímá bioplynové stanice jako perspektivní oblast rozvoje a diverzifikace zemědělské výroby. Připravila proto řešení, které může klientovi usnadnit proces přípravy a realizace projektu. Ačkoliv část nákladů pokryjí evropské dotace, jen málo investorů podobný projekt zvládne bez úvěru. Budování bioplynových stanic představuje totiž velké investice.
Realizace tak rozsáhlého projektu přináší podle ní mnoho rizik, jak pro klienta, tak pro banku. Častou chybou je, že do projektu výstavby bioplynových stanic se nezřídka chtějí zapojit podniky, které mají málo vstupních surovin. „Některé z nich si myslí, že jejich potřebu částečně vykryjí z vlastních zdrojů a zbytek si koupí od někoho jiného,“ sdělila. V tomto případě banka požaduje předložení smlouvy o dodávce vstupů na dobu úvěru s jasnou cenovou politikou a pokud možno cenou fixovanou na delší období.
Většina zemědělských společností a zemědělců hospodaří z velké části na pronajaté půdě, je proto namístě ověření délky nájemních smluv a možnosti jejich výpovědi. Další věcí je, že zemědělec má pronajatou půdu na roční smlouvy. Může tak dojít k tomu, že vlastník ji vypoví a farmář najednou zjistí, že vstupy pro bioplynovou stanici nedopěstuje,“ vyjmenovává Dubovská případná rizika.
Zdůraznila, že při výstavbě bioplynové stanice by mělo jít o diverzifikaci – pouze část zemědělské výroby by měla být dodávána do bioplynové stanice. „Podnik byměl stát vždy minimálně na dvou pilířích,“ prohlásila. Pokud chtějí stavět bioplynovou stanici menší farmy, měly by se spojit a zbytečně neriskovat, doporučila. Na zkušenostech z Německa, kde je mnoho rodinných farem, ilustrovala, že mnozí zemědělci s malou výměrou obhospodařovaných pozemků, kteří se pustili do provozování bioplynových stanic, jsou v problémech. Surovinu pro provoz bioplynové stanice musí totiž nakupovat. „Například vloni se ceny rostlinných produktů nebývale zvýšily. Navíc v Německu je již hodně bioplynových stanic a navzájem si konkurují. Polovina z nich se potýkala s nedostatkem surovin,“ poznamenala „Tomu se musíme v Čechách vyhnout.“
Úvěrová analýza
Představitelé banky sdělili, že hlavní faktory, které se hodnotí v rámci úvěrové analýzy a předcházejí schválení financování projektu bioplynové stanice, je právě dlouhodobá dostupnost vstupních surovin. Neméně důležité je ale také posouzení reálnosti projektovaných výrobních nákladů na jednotlivé druhy vstupů jako i celkového vlivu změny osevního plánu na ekonomiku zemědělské společnosti „Sledujeme proto rozlohu obhospodařované půdy, druhy pěstovaných plodin z pohledu reálnosti dosažení plánovaného množství vstupů dle studie proveditelnosti. Neméně důležitá je stabilní ekonomika investora a generální dodavatel s referencemi. .“Z pohledu GE Money Bank by se mělo jednat výhradně o generálního dodavatele, který zastřeší kompletní dodávku stanice na klíč a bude zavázán naplnit časové a kvalitativní závazky, zejména co se týče funkčnosti a servisu stanice. Stalo se totiž, že podnik si našel několik dodavatelů, ale neměl ošetřeno, kdo bude za vše ručit,“ podotkla s tím, že to bylo velmi problematické.Generální dodavatel by měl mít bohaté reference v oblasti výstavby bioplynových stanic a také zkušenosti s jejich provozem. „Objevilo se i v Čechách pár firem, které neměly zkušenosti s výstavbou bioplynových stanic a důsledkem byla pak zařízení, která kolem sebe šířila zápach,“ vysvětlila. V případě tuzemských stavitelů, kteří zatím tyto zkušenosti nemají, se předpokládá partnerství se zahraničním dodavatelem. GE Money Bank spolupracuje s většinou významných dodavatelů bioplynových stanic na českém trhu, jejichž počet se rozšiřuje nově realizovanými projekty
Připomněla, že průměrná doba schvalování úvěru na bioplynovou stanici se pohybuje od tří do sedmi týdnů.v závislosti na velikosti a náročnosti projektu. Podle Dubovské banka již několik žádostí o financování výstavby bioplynové stanice již zamítla. Šlo o zemědělce, kteří nehospodařili na příliš velké výměře, ale hodlali realizovat velké, příliš odvážné, projekty. Počítá přitom, že do konce letošního roku by mohla poskytnout na bioplynové stanice úvěry na asi 15 projektů, koncem srpna uzavřela smlouvy na financování 12 bioplynových stanic. Úvěrové financování na tento typ projektu může přitom dosáhnout až sto procent pořizovacích nákladů se splatností do 12 let. Splátky mohou být přitom odloženy na dobu výstavby a spuštění stanice do provozu, tedy až do dvou let, dodala.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down