04.06.2008 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poškozené lesy v Krušných horách

Imisní kalamita, která postihla Krušné hory ve druhé polovině dvacátého století, nemá v Evropě obdoby. Odborníci hledají řešení kalamitní situace na dvoudenní konferenci v těchto dnech v Mostě. Součástí akce byla i celodenní návštěva imisemi postižených oblastí. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

 Kalamitní poškození lesů v Krušných horách bylo způsobeno extrémními imisemi zejména koncem 70. let minulého století. Oblast byla poškozena především imisemi síry, vodíkových iontů a fluoru, což způsobilo extrémní kyselost půdy a prakticky zničení lesního porostu nad 700 metrů nadmořské výšky. Les v pásmu od nadmořské výšky 500 do 700 metrů byl silně poškozen.
„Konference na takto závažné téma je podle mne nejlepší cestou k nalezení řešení, které vrátí lesy v Krušných horách do původního stavu. Je to běh na dlouhou trať, ale děláme všechno pro to, abychom situaci v Krušných horách napravili,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. V rámci konference byla posouzena dosavadní opatření a diskutovalo se o postupu do budoucna. „Díky založení takzvaných porostů náhradních dřevin v sedmdesátých a osmdesátých letech vznikl prostor pro systematické řešení tohoto problému,“ doplnil ministr Gandalovič. „Naší společnou snahou je, aby Krušné hory byly opět zelené. V současné době porosty náhradních dřevin pomalu přestávají plnit svou funkci a je třeba je postupně přeměnit na porosty cílových dřevin,“ shrnul Jan Ferkl, ředitel Krajského ředitelství LČR Teplice. Probíhá řada činností, které mají za úkol pomoci situaci zlepšit. Jednou z nich je vápnění a hnojení lesů. Za posledních pět let bylo celkem povápněno 40 000 hektarů a pohnojeno 3800 hektarů s celkovými náklady zhruba 330 milionů korun ze zdrojů MZe.
Faktorů, které mají v současnosti vliv na lesy v Krušných horách, je několik. Jejich zhodnocení a návrhy na řešení celé situace budou shrnuty ve sborníku z konference. Konference si neklade za cíl být pouze teoretickým zamyšlením nad problémem, a proto byla její část věnována výjezdu přímo do postižených oblastí, kde mohou odborníci posoudit důsledky imisní kalamity přímo na místě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down