Ministerstvo zemědělství se bude v rámci programu Prevence před povodněmi v období 2007 - 2012 významně podílet na realizaci protipovodňových opatření ve Zlínském kraji. Na toto období je připravena částka 621,3 milionu korun, což představuje téměř dvojnásobný nárůst financí ve srovnání s výdaji v předchozím protipovodňovém programu. V rámci pracovní návštěvy regionu to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Mezi důležité lokality, kde se budou realizovat proti povodňové stavby, patří především Tlumačov a Uherské Hradiště/Staré Město. „O důležitosti ochrany před povodněmi nevypovídá pouze nárůst finanční částky, ale rovněž aktivita a velký zájem ze strany kraje, obcí a měst o zlepšování ochrany před povodněmi. Realizované i naplánované protipovodňové stavby ve Zlínském kraji výrazně přispějí k ochraně obyvatel před velkou vodou, která v uplynulých letech výrazně poznamenala život v tomto regionu,“ uvedl ministr Petr Gandalovič.
Výstavba ochranných hrází v Tlumačově podél Moravy za 92 milionů korun ochrání obyvatele a zástavbu obce před rozlivy řeky. Zvýšení kapacity koryta řeky Moravy na Q100 v Uherském Hradišti a Starém Městě za 165 milionu korun také zaručí lepší ochranu jeho obyvatel před povodněmi. Obě tyto akce jsou vnímány jako prioritní jak ze strany ministerstva zemědělství, tak i z hlediska Zlínského kraje.
V předchozím protipovodňovém programu v letech 2002 - 2007 byly realizovány ve Zlínském kraji protipovodňové stavby za 334 miionů korun. Mezi nejvýznamnější protipovodňová opatření patří rekonstrukce hráze vodního díla Bystřička s nákladem 127,4 milionu korun, levobřežní hráz podél řeky Moravy v Napajedlech s nákladem 26,1 milionu korun či úprava koryta řeky Dřevnice za 79,4 milionu korun.
Ministr Gandalovič jednal v rámci své pracovní návštěvy Zlínského kraje s hejtmanem Liborem Lukášem o situaci v oblasti napojení obyvatel ve Zlínska na vodovod. To činí v současné době 89,8 % (za ČR: 92,3 %) a napojení na kanalizaci je na 83,5 % (za ČR: 80,8 %). Počet čističek odpadních vod v kraji dosahuje 84 (4,1 % z celkového počtu v ČR) a Zlínský kraj spolu s Moravskoslezským krajem mají největší množství vod povolených k vypouštění do vodních toků bez čištění. Průměrná výše ceny pro vodné v roce 2007 činila 24,90 Kč/m3 (24,60 Kč/m3 v ČR) a průměrná výše ceny pro stočné ve stejném roce byla 20,10 Kč/m3 (21,50 Kč/m3 v ČR).