Ministerstvo průmyslu a obchodu organizuje ve dnech 22. – 24. října 2008 Národní výstavu České republiky v Ruské federaci, ve městě Volgograd. Národní výstava se koná současně s výstavou Food Market a dalšími výstavami, což svoji atraktivitou zajistí návštěvnost nejen laické, ale především odborné veřejnosti i na současně probíhající Národní výstavě ČR. Na této výstavě ve Volgogradu se budou moci prezentovat i české firmy, uvedl manžer projektu Národní výstavy ČR ve Volgogradu Jan Sháněl.
Propagaci českých firem, především k regionálním a místním orgánům, organizacím, odborníkům a především obchodníkům bude Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) zajišťovat ve spolupráci se zastupitelským úřadem v Ruské federaci, Komorou SNS a kanceláří agentury CzechTrade v Moskvě. S předstihem bude informovat o účasti českých firem a jejich nabídce zboží a služeb. Národní výstava je v tomto regionu organizovaná poprvé a k tomu, aby vše bylo řádně připraveno, je třeba znát firmy a jejich zaměření, které mají zájem se této akce zúčastnit, vybízí k přihlášení firmy Sháněl. Zahájení této akce i vybraných doprovodných programů se podle manažera zúčastní velvyslanec ČR v Ruské federaci Ing. Kostelka, náměstek ministra zemědělství Mgr. Kozák, zástupce obchodně ekonomického úseku ZÚ Ing. Bohuslav Strejc a zřejmě i ředitel kanceláře agentury CzechTrade Ing. Jiří Mašata. Pozvána bude i delegace Senátu PSP, jak se již u podobných akcí stalo tradicí.
Veškeré informace týkající finančního zabezpečení účasti českých firem a „předběžná přihláška k účasti jsou umístěny na internetových stránkách MPO, informoval Sháněl. Přihlásit se je možné do 30. června. Na základě přihlášek bude provedeno rozmístění firem v expozici, připraven a zorganizován doprovodný program.
Obrat zahraničního obchodu ve Volgogradské oblasti v roce 2006 dosáhl přes tři miliardy USD (což je 22 % zvýšení oproti roku 2005), přičemž podíl exportu představuje více než 85 %. Volgogradská oblast tak zaujala třetí místo mezi subjekty Jižního federálního okruhu po Rostovské oblasti a Krasnodarském kraji. K nejvýznamnějším partnerům mezi 104 zeměmi, s nimiž region obchoduje, náleží Itálie, Turecko, Rumunsko, Německo, USA, Řecko a Holandsko. Podle ruských údajů obchodní obrat mezi ČR a Volgogradskou oblastí dosáhl v roce 2005 více než 12 mil. USD, z toho český export činil 2,5 mil. USD a import 9,5 mil. USD.
Na struktuře exportu se největší měrou podílí minerální paliva, železné kovy a výrobky z nich, produkty neorganické chemie, výrobky ze sádry, cementu, azbestu, dále obilí, hliník, slunečnice, dřevo, zelenina, kaučuk. V dovozu bylo pořadí komodit – kuchyňská sůl, síra, bavlna, papír, nábytek, elektrické zařízení, umělé hmoty, pozemní dopravní prostředky. Prognózy na následující období hovoří o rostoucí tendenci objemů zahraničního obchodu nejen díky růstu cen ropy na světových trzích, ale i zásluhou zvyšování objemů řady vyváženého zboží, především kovů, chemických výrobků, pneumatik, obilí, stavebních materiálů.
Zemědělství: Region přes svou polohu na jihu vnitrozemního Ruska dosahuje v mnoha zemědělských odvětvích vynikajících výsledků a je tak schopen do značné části pokrýt potřeby místního obyvatelstva. Důležitým předpokladem pro úspěšnost je kvalitní půda, rozprostírající se především v severozápadní části teritoria. V živočišné výrobě je před mléčnou výrobou upřednostňována produkce masa, daří se tu především chovu skotu, vepřů, koz, ovcí, drůbeže. Vzhledem k vodnímu bohatství patří v kraji k významným odvětvím rovněž rybolov a rybářství. Rostlinná výroba je zaměřena na pěstování pšenice, žita, ječmene, pohanky, prosa, rýže, luštěnin, slunečnice, kukuřice potravinářské i krmné, cukrové třtiny, hořčice, řepky olejky (ze strategického hlediska stále důležitější vzhledem k celosvětovému využívání plodiny i pro technické účely), zeleniny, brambor, vinné révy, melounů, dýní. V oblasti se daří bavlníku, který se stále více uplatňuje ve vývozu.
Celému odvětví je věnována mimořádná pozornost, aplikuje se na něj i celostátní v roce 2005 vyhlášená strategie na podporu agroprůmyslového komplexu. Zemědělství se postupně modernizuje, kromě soukromých podnikatelů zde přibývají nová družstva, akciové společnosti, farmy. Nově je kladen důraz i na celkové zvelebování venkova.
Příležitosti pro české podniky z oboru zemědělství
Zemědělství - cílem agroprůmyslového komplexu Volgogradské oblasti je rozvoj samotné zemědělské výroby (s důrazem na živočišnou produkci), konkrétně výstavba 13 živočišných farem a komplexů, dále vybudování 7 komplexů na výrobu mléka.