Evropská komise zahajuje novou soutěž o výroční cenu Evropské zelené město, která se bude každoročně udělovat městu, které úspěšně prosazuje městský život šetrný k životnímu prostředí. Města se budou moci přihlásit do soutěže o cenu Evropské zelené město pro rok 2010 a 2011 prostřednictvím vyplnění žádosti na internetu. Přihlásit se může kterékoli evropské město s více než 200 000 obyvateli. Ve druhé polovině tohoto roku vybere porota vítězná města pro roky 2010 a 2011. Cena má evropským městům pomoci stát se atraktivnějšími a zdravějšími místy vhodnými pro život. Den zahájení soutěže se shoduje se Světovým dnem biologické rozmanitosti. Informoval o tom Martin Stašek ze Zastoupení Evropské komise v České republice.
Zahájení soutěže proběhne dne 22. května 2008 v 18 hodin, sídle výboru regionů v Bruselu, kde komisař pro životní prostředí Stavros Dimas podepíše prohlášení o udělování cen, společně s primátorem města Dublinu a prezidentem Unie hlavních měst Evropské unie Paddy Bourkem.
Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas prohlásil: „Doufám, že toto ocenění bude představovat významnou pobídku pro místní samosprávy a orgány ke zlepšení životních podmínek obyvatel evropských měst. Mnoho měst se o větší ochranu životního prostředí na svém území snaží již nyní; věřím, že tato cena povzbudí k následování této snahy mnohá další.“
Od roku 2010 bude každoročně vybráno jedno evropské město, které se stane „evropským zeleným městem“ roku. Cena se udělí takovému městu, které dlouhodobě splňuje vysoké environmentální normy, průběžně se v této oblasti snaží o plnění náročných cílů, o další zlepšování a o udržitelný rozvoj, může být příkladem pro ostatní města a propagovat osvědčené postupy ve všech dalších evropských městech.
Cena „Evropské zelené město“ je iniciativou, která se zrodila za účelem podpory a ocenění takového úsilí. Cena se uděluje za snahu a připravenost města řešit problémy související se životním prostředím, aby tak došlo ke zlepšení kvality života jeho obyvatel, a omezit zátěž, kterou představuje pro životní prostředí. Cena pobízí města ke vzájemné inspiraci a sdílení osvědčených postupů, přičemž je zároveň zapojuje do přátelského soutěžení.
Soutěž je otevřena pro všech 27 členských států EU, pro kandidátské země (Turecko, bývalá jugoslávská republika Makedonie a Chorvatsko) a země Evropského hospodářského prostoru (Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Do soutěže o cenu Evropské zelené město se mohou prostřednictvím vyplnění internetové žádosti přihlásit všechna evropská města s více než 200 000 obyvateli. Údaje budou posuzovány na základě deseti environmentálních kritérií, včetně změny klimatu, stavu dopravy, ovzduší, odpadu a vody. Lhůta pro podávání žádostí pro oba dva roky 2010 a 2011 je 1. října 2008, porota vynese svá rozhodnutí do konce tohoto roku.
Porota se skládá z představitelů Evropské komise, Evropské agentury pro životní prostředí, asociace místních správ Local Governments for Sustainability (ICLEI), Evropské federace pro dopravu a životní prostředí (T & E), Svazu hlavních měst Evropské unie a Výboru regionů.
22. květen 2008 – Světový den biologické rozmanitosti
Den slavnostního zahájení soutěže o cenu Evropské zelené město je shodný s letošním Světovým dnem biologické rozmanitosti a s biologickou rozmanitostí souvisejí i dva z ukazatelů, které budou použity při hodnocení výkonů měst: dostupnost místních zelených oblastí a udržitelné využívání půdy.
Cena „Evropské zelené město“ je výsledkem iniciativy měst s ekologickou vizí. Její koncepce se zrodila na zasedání v Tallinu (Estonsko) dne 15. května 2006 na popud bývalého primátora Tallinu pana Jüri Ratase. Na tomto zasedání podepsalo 15 evropských měst spolu s Asociací estonských měst společné memorandum o porozumění o zavedení takové ceny. V současnosti ji podporuje více než 40 měst, včetně 21 hlavních měst EU.