Koncem května vyprší majitelům lesů první termín pro odstranění následků po ničivém orkánu Emma. Z pohledu ochrany lesa jde o klíčovou záležitost, neboť hrozí rozmnožení obávaného kůrovce. Nepříznivá situace stále trvá i na trhu s kulatinou – dřeva je mnoho a cena je nízká. Uvedla to mluvčí Krajského úřadu kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Dopady zhruba dva měsíce staré kalamity, která na území kraje Vysočina poškodila bezmála 200 tisíc metrů krychlových dřeva, musí být v polohách do nadmořské výšky 600 merů odstraněny do konce května, ve vyšších polohách pak do konce června. V kraji Vysočina je likvidace rozdělena termíny zhruba 50 : 50. „Stromy poničené orkánem je nutné co nejrychleji vytěžit a dostat z lesa. Existují vážné obavy z rozmnožení nebezpečného kůrovce. Z loňského roku je velký kalamitní základ, což je množství kůrovců připravených pro jarní rojení. To začalo koncem dubna. Většina majitelů lesů v našem regionu k této hrozbě přistoupila v minulých měsících seriózně a podnikla řadu preventivních opatření, například v podobě položení lapáků nebo instalace feromonových lapačů. Základním opatřením, které je průběžně naplňováno, je co nejrychlejší transport vytěžené dřevní hmoty lákající kůrovce z lesa," upozornil náměstek hejtmana pro oblast lesnictví Václav Kodet.
Situaci při likvidaci kalamit v současné době komplikuje i nepříznivá situace na trhu s dřevní hmotou. Kvůli přetlaku dřeva na trhu klesají ceny kulatiny a situace se pravděpodobně v nejbližší době nezlepší.
Z platných předpisů mimo jiné vyplývá povinnosti
předcházet vzniku zvýšeného stavu hmyzích škůdců zejména odstraňováním materiálu vhodného pro rozmnožování hmyzích škůdců a soustavným vyhledáváním a včasným zpracováním všech napadených stromů, ošetřováním lesních porostů, zjišťováním výskytu a hubením škůdců
veškeré polomy, vývraty a dříví atraktivní pro rozvoj škůdců vzniklé do 31. března zpracovat nebo asanovat nejpozději do 31. května, v lesních porostech, které zasahují do polohy nad 600 m nadmořské výšky, do 30. června běžného roku.
Způsob zpracování nebo asanace stromů usychajících či napadených hmyzími škůdci je třeba konzultovat s odborným lesním hospodářem, intenzivně s ním spolupracovat a dbát jeho pokynů. Kontakt na odborného lesního hospodáře lze získat na odboru životního prostředí (státní správa lesů) příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností (ORP).
Rozsah kalamit na majetku spravovaném Lesy ČR, s. p., Krajské ředitelství Jihlava:
v roce 2007 Kyrill: více než 300 000 m3
v roce 2008 Emma: asi 220 000 m3.