UNEP (Program OSN pro životní prostředí) vyhlásil čtvrtek 22. května Mezinárodním dnem biodiverzity. Letos se tento svátek zaměřuje na téma Biodiverzita a zemědělství, tedy především k přírodě a životnímu prostředí šetrné formy zemědělství. Informoval o tom mluvčí ministerstva žitovního prostředí Jakub Kašpar.
Ministerstvo životního prostředí zařadilo Mezinárodní den biodiverzity do kalendáře kampaně Jaro pro Zemi, jednou z letošních jarních akcí je i dnešní slavnostní vyhlášení Krušnohorských rašelinišť českým mokřadem mezinárodního významu či únorový podpis Memoranda porozumění o ochraně středoevropské populace dropa velkého, dodal Kašpar.
V České republice podporují šetrné způsoby hospodaření agroenvironmentální opatření Programu rozvoje venkova, mezi které patří například podpora ekologického zemědělství, tituly pro hospodaření na travních porostech a orné půdě (biopásy, zatravňování orné půdy).
Kašpar doplnil, že ekologičtí zemědělci nepoužívají umělá hnojiva, pomáhají zachovat a zvyšovat úrodnost půdy přiměřeným hnojením statkovými hnojivy, vyváženými osevními postupy se zastoupením bobovitých rostlin či meziplodin. V ekologických chovech jsou zvířata ustájena přirozenými způsoby, mají možnost výběhu a pastvy, důležitá je jejich pohoda. Zamezení kontaminace vody a půdy přispívá ke zvýšení úrodnosti půdy, mikrobiální aktivity v půdě a zvýšení pestrosti rostlinných i živočišných druhů v krajině. Pro zvýšení biodiverzity v krajině je velmi důležité zachovat potravní zdroje a místo pro úkryt drobných živočichů, absence herbicidů či umělých hnojiv pomáhá pestrosti flóry a tím například zachování populací motýlů.