Pozemkové úpravy, nové polní cesty, protierozní a protipovodňová opatření, nové prvky v krajině, narovnávají vlastnické vztahy k půdě, vytvářejí podmínky pro efektivní hospodaření, mají půdoochrannou funkci a dotvářejí ráz krajiny. Dokončeny byly nebo jsou v současné době rozpracovány na zhruba osmnácti procentech zemědělské půdy ČR. Realizováno nebo rekonstruováno bylo zhruba 1000 km polních cest, téměř na 400 ha byla provedena protierozní nebo protipovodňová opatření, na 1180 ha jsou nové výsadby zeleně. Ministr zemědělství Petr Gandalovič o tom informoval při prohlídce dvou nových polních cest kolem řeky Novohradky v katastru obce Úhřetice.
Cesty jsou dlouhé 627 a 350 metrů, zpřístupňují zemědělské pozemky a zároveň slouží jako hrázky proti případné povodni. Vybudovány byly v roce 2006. Celková částka investovaná do pozemkových úprav financovaných z evropských zdrojů, dosáhla 5 801 000 korun, uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. .
„V rámci restitucí byla vlastníkům půda navrácena ve stavu z konce osmdesátých let. Pozemky byly nepřístupné, vlastnicky nescelené nebyla vyjasněná jejich lokalizace. Vlastníci se nemohli fakticky ujmout svých práv. Teprve provedení pozemkových úprav znamená plné obnovení vlastnictví,“ uvedl ministr Gandalovič.
Vyjasněné vlastnictví je podle jeho slov nejdůležitějším krokem ke stabilitě. Platí, že čím dřív se pozemkové úpravy podaří v dané lokalitě provést, tím dřív lze očekávat celkovou prosperitu nejen v oblasti zemědělského hospodaření, ale v celém venkovském regionu. Vyjasněné vlastnictví a uspořádání pozemků je mnohdy základní podmínkou pro rozvoj obce. Proto obce projevují stále větší zájem o provádění pozemkových úprav.
„Nové a cílené uspořádání vlastnické držby přináší podstatně vyšší možnost investičních záměrů. Jde o zpřístupnění pozemků, protipovodňová a protierozní opaření nebo výsadby zeleně,“ uvedl ministr.
Tato opatření se provádějí v rámci pozemkových úprav jako takzvaná společná zařízení – jsou tedy hrazena z finančních prostředků na pozemkové úpravy a používá se na ně přednostně půda z vlastnictví státu, upřesnil Vorlíček.
V posledních letech stoupá význam pozemkových úprav také s ohledem na klimatické změny a daleko častější povodňové a erozní projevy. Komplexní pozemkové úpravy jsou nezbytným nástrojem k protierozní ochraně půd, slouží k ochraně a neškodnému odvedení vod při přívalových deštích mimo zastavěné části obcí, ale také vytváří mnoho nových ekologicky významných elementů v krajině, dodal mluvčí minsiterstva.