Nové rekordy v růstu ceny pšenice na světových komoditních burzách v Evropě, Spojených státech a Asii vyvolávají obavy, že způsobí globální inflaci v době, kdy světová ekonomika zpomaluje a Spojeným státům hrozí recese. Pšenice jako základní surovina pro pekárny a krmení zvířat zdražuje totiž i další potraviny, masné a mléčné výrobky.
Ceny pšenice se šplhají kvůli neslábnoucí poptávce výrobců potravin a vysokým exportům. Podle obchodníků ženou ceny vzhůru také spekulující investiční fondy, které nakupují kontrakty na obilí s vidinou dalších zisků po loňském zvýšení cen pšenice na dvojnásobek.
Termínová cena pšenice s dodávkou v březnu vzrostla ve středu na chicagské burze CBOT o třiceticentový denní limit na rekordních 10,33 dolaru za bušl. Dnes se v tokijském obchodování tento kontrakt dostal až na 10,63 USD.
Pšenice s termínem dodání březen na evropském trhu vzrostla až o 15,5 eura na čtyřměsíční maximum 276 eur za tunu, ve středu se ustálila na 273,75 eura. Podle analytiků zůstanou ceny zřejmě vysoké, příliš nahoru však již nepůjdou.
Vysoké ceny pšenice prozatím neoslabují poptávku v zemích, které jsou závislé na dovozech. Například Egypt, investory považovaný za typického zástupce zemí dovážejících obilí, nyní uzavřel dohodu o koupi 150 000 tun obilí včetně 25 000 tun americké pšenice.