09.01.2008 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opatření proti BSE jsou účinná

Zásadním krokem proti šíření BSE bylo přijetí vyhlášky k zákonu o krmivech v roce 2002, která uložila oddělit linky pro výrobu krmiv pro přežvýkavce a pro nepřežvýkavce a oddělit přepravní prostředky s cílem zabránit křížové kontaminaci krmiv. Dalším krokem byl pak od listopadu roku 2003 zákaz zkrmování masokostních mouček všem hospodářským zvířatům, uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Dodal, že v České republice se nesměly moučky skotu podávat již od roku 1991 (na základě vyhlášky MZe č. 413/1991 a posléze vyhlášky č. 362/1992). Výskyt BSE v naší republice zřejmě způsobila nepřímá kontaminace krmiva dovozovými masokostními moučkami, popřípadě krmnými směsmi pro skot, a to moučkami, které do roku 2003 bylo možné používat například pro krmení prasat či drůbeže.
V roce 2005 lze považovat za vrchol výskytu BSE, bylo zjištěno celkem osm případů, šlo však ještě o kusy, které se narodily před uplatňováním opatření z roku 2002, popřípadě zákazu z roku 2003. Jakmile začalo ubývat „starších ročníků“, potvrdilo se očekávání, že nové výskyty u mladších zvířat prakticky nejsou možné. V roce 2006 byly při povinném vyšetřování zjištěny tři případy, v roce 2007 pak již pouze dva. Při posouzení všech případů je možné uvést, že všechny případy onemocnění BSE u nás byly zjištěny u skotu narozeného před rokem 2001, jediným nejmladším případem je kráva narozená 24. ledna 2001, tedy opět před přijatými opatřeními, konstatoval Duben.
Potvrdilo se, že původcem nákazy bovinní spongiformní encefalopatií (BSE) byla zejména dovozová kontaminovaná masokostní moučka, která se nepřímo mohla dostat do krmných směsí pro skot. V současné době se stejně jako v ostatních členských zemích Evropské unie masokostní moučky pro hospodářská zvířata používat nesmí. V České republice nebyly povoleny již od roku 1991, zdůraznil Duben. Pokles výskytu BSE jako je v naší republice je i v ostatních členských zemích EU.
Od roku 2001, kdy se u nás na BSE vyšetřuje, bylo celkem prověřeno 1 206 657 vzorků mozků skotu, z toho bylo zjištěno 28 případů onemocnění, připomněl Duben. Sestupná tendence výskytů je podle něj zřejmá, avšak přesto je možné, že se v následujících letech BSE vyskytne. Lze ale potvrdit, že rizikové skupiny, starší zvířata, budou i nadále pod kontrolou.
Pro zákazníky řeznictví je však zásadním sdělením to, že se případně rizikové části jatečných těl skotu odstraňují (specifikovaný rizikový materiál), a to bez ohledu na to, že se všechny kusy nad 30 měsíců vyšetřují. Tudíž lze potvrdit, že na pulty řeznictví se dostává maso jen takové, které splňuje podmínky zdravotní nezávadnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down