Revize společné zemědělské politiky, situace na trhu s vepřovým masem, zaručené tradiční speciality a chráněná označení původu a reforma společného trhu s vínem - takové byly hlavní body jednání ministrů zemědělství zemí Visegrádské čtyřky s přizvanými zástupci Bulharska a Rumunska, které se uskutečnilo ve dnech 13. a 14. prosince v Českém Krumlově.
Spolupráce v rámci V4 má podle ministra Gandaloviče velký význam, protože umožňuje konsolidovat postoje a úsilí. Jsme pak mnohem silnější a prosazování našich zájmů účinnější.
„Kvóty ani nesystémové dotace nejsou řešením, Česká republika je pro maximální otevření trhu“ řekl např. k situaci na trhu s vepřovým masem ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Společně s kolegy z Polska, Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska jsme se dohodli, že se budeme vzájemně pravidelně informovat o aktuálních podporách v sektoru vepřového a že požádáme Evropskou komisi, aby prověřila, jaké existují národní dotace na vepřové v ostatních členských státech.“
Členské země obvykle přispívají na likvidaci kadáverů a na sanitární opatření. Polsko se staví spíše za podporu prvovýroby, než dotace importu-exportu. Ministr Gandalovič také ocenil dohodu Polska s Ruskem ohledně vývozu vepřového masa. Dohoda předpokládá uznání polských certifikátů a atestů EU ze strany Ruska a vyčlenění hraničních přechodů pro export. Přesměrování většího objemu dodávek vepřového masa na ruský trh uvolní trhy ve střední Evropě a tím podpoří místní chovatele a zpracovatele.
Na fotografii zleva starosta Českého Krumlova Luboš jedlička, ministr zemědělství ČR Petr Gandalovič, vicenáměstkyně pro evropské záležitosti ministra zemědělství a rozvoje venkova Rumunska Miheala Luca, ministryně zemědělství Slovenské republiky Zdenka Kramplová, náměstek ministra zemědělství a potravinářství Bulharska Dimitar Peytchev, ministr zemědělství a rozvoje venkova Polska Marek Sawicki a Státní tajemnk ministerstva zemědělství a rozvoje venkova Maďarské republiky Zoltán Gögös.