12.12.2007 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brusel reaguje na riziko ptačí chřipky

Evropská komise upozornila, že s ptačí chřipkou, respektive aviární influenzou, musí členské země ndále počítat. Na základě trvajícího nebezpečí výskytu tohoto onemocnění vydala rozhodnutí č. 2007/803/EC, které prodlužuje rozhodnutí č. 2005/731/EC a č. 2005/724/EC. Tyto předpisy stanovují požadavky na biologickou ochranu chovů a na obchodování pro další rok. K tomuto rozhodnutí orgány Evropské unie dospěly po zhodnocení výskytu ptačí chřipky na území Velké Británie, Rumunska a nejnověji Polska, sdělil mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Státní veterinární správa ČR již naše chovatele několikrát upozornila na to, že virus aviární influenzy se prokazatelně v evropském prostředí stále vyskytuje, připomněl Duben. Dodal, že je proto nutné věnovat chovům pozornost. Podle něj v souladu s evropskou legislativou stále platí mimořádná veterinární opatření, která říkají, že chovatelé podnikatelé jsou povinni hlásit místně příslušné krajské veterinární správě pokles v příjmu potravy a vody u chované drůbeže o více než dvacet procent nebo pokles snášky o více než pět procent po dobu delší než dva dny, nebo úmrtnost vyšší než tři procenta týdně.
Dále lze shodně s dopisem z Evropské komise ze dne 11. 12. 2007 připomněl Duben chovatelům, že zejména v rizikových oblastech, a to se do velké míry týká i ČR při hranicích s Polskem, je nutné věnovat pozornost chovům drůbeže ve volném výběhu. Upozornil, že je třeba omezit pohyb ve volnosti na minimum, přístup k napájecí vodě by neměli mít volně žijící ptáci. Chovatelé kachen a hus by měli v době podzimních honů držet vodní drůbež tak, aby nemohlo docházet ke kontaktu s volně žijícími ptáky, doporučil dále.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down